Медия без
политическа реклама

Ненужен кораб бе преоткрит за българското плаване до Антарктида

Настоящата експедиция успя да доизгради съд, отпаднал от „Южен поток“

31 Дек. 2022
Корабът на излизане от Варна.
FB/Иван Портних
Корабът на излизане от Варна.

На 27 декември официално стартира поредната експедиция на България до Антарктида. Макар след 1967 г. български крак да е стъпвал многократно там, сегашното пътуване е уникално. Включен е кораб. За първи път наш плавателен съд ще акостира на континента, при това след дълъг пробег, което не се случва често в антарктическите експедиции.

 

ИСТОРИЯТА

Корабът се казва „Св. Св. Кирил и Методий“. За Антарктида тръгна от Варна. Той представлява своеобразна научно-изследователска лаборатория, а и съдбата му е прелюбопитна, разказва БНТ.

Построен през 1984 г. в Норвегия, той дълго време пори северните води. После се оказва в Русия, а преди десетина години и във Варна, за да се ползва при „Южен поток“ - за целта е пригоден за научни дейности. Но провалът на тръбопровода го закотвя ненужен в морския град. Дълго време корабът стои неизползваем, а страната ни, в лицето на консорциум от Военноморското училище, Антарктическият институт и Софийският университет, успява да го купи за 1.2 млн. лв. Идеята е не само да плава до Антарктида, но и да се ползва за учебни нужди от Морското училище, институти, за хидроложки и други научни цели от ВМС. Флагът е вдигнат през лятото на 2021 г., кръстница става актрисата Мария Бакалова. 

Следват работа, инвестиции и обучение на екипаж за пътуването до Антарктида. Норвежката стомана се оказва здрава – износването след почти 40 години живот е минимално. Резултатът в крайна сметка е съд, годен  за рисковото, но и много престижно плаване. "Моят екипаж вече усеща всеки шум като жив организъм. Изключително горд съм от свършеното. Имаме кораб, който, живот и здраве, ще стане част от полярния флот на света", казва пред телевизията кап. II ранг Николай Данаилов, командир на "Св. св. Кирил и Методий".

Така един северен плавателен съд, пристигнал за други цели, по стечение на обстоятелствата, но и след усърдие и инициативност на нашата научна и военна общност, намира важно приложение в България.

А капитан Данаилов продължава: „Маневрените елементи - въртящи се на 360 градуса азимутни витла и две подрулващи устройства - са прекрасни. Корабът буквално може да стои в една точка спрямо морската повърхност, за да осигурява дълбоководни геоложки изследвания и водолазни спускания".

 

ЗАДАЧИТЕ

Именно с маневреността е свързана една от задачите на „Св. Св. Кирил и Методий“ – да изследва замърсяването на водите край ледения континент. Друга е да пренесе оборудване и техника за лабораторията ни на остров Ливингстън. И, разбира се, да превози екипажа. На борда са учени, военни моряци, лекари, журналисти, 24 курсанти от Морското училище и преподавателите им. Трима от курсантите ще продължат до Антарктида, а останалите ще пътуват само до Картахена, Испания, като част от учебната си практика.

По план корабът трябва да акостира в Ливингстън в средата на февруари. Връщането ще трябва да стане след около 4 месеца Основният екипаж е специално обучен за действия в екстремните ледени условия, включително навигация. Особена трудност е проливът Дрейк. „Там много бързо се мени хидрометерологичната обстановка. В рамките на 4-5 часа има голяма промяна на времето, ще трябва да уцелим точния прозорец за минаване, Има ледоход,  постоянно присъствие на морски лед. Знаем как да управляваме и безопасно да водим кораба в тези води", добавя пред БНТ кап. III ранг Радко Муевски, старши помощник-командир.

 

31 ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА

Първият българин на Антарктида е метеорологът Цончо Чапанов. Той е част от съветска експедиция през 1967 г. 20 години по-късно наши учени участват в британска и съветска програма. Тогава е сложено началото на полярната ни станция на Ливинстън, която нататък се увеличава значително. Настоящото българско посещение е тридесет и първото. Всъщност, водената от проф. Христо Пампирев експедиция се придвижва на части. Една пристигна на остров Ливингстън преди двадесетина дни, пътувайки със самолет, а на финала с чилийски военен кораб; основната е на „Св. св. Кирил и Методий“, а успоредно със самолет потегли трета група.

 

СЛЕД ПЕТИЯ ДЕН

В момента корабът е в Средиземно море, движи се по план. На 4 януари се очаква да е в Картахена. Ще продължи към Мар дел Плата (Аржентина), а после към Ливингстън. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?