Медия без
политическа реклама

МО ще спасява съветските МиГ-29 с поръчка за 26 млн. лв.

Търсят се 6 ремонтирани двигателя, но възможностите те да бъдат намерени изглеждат илюзорни

14 Март 2023

Министерство на отбраната обяви поръчка за закупуване на 6 ремонирани двигатели за МиГ-29 на българските Военновъздушни сили за 26,4 млн.лв. Това става ясно от Регистъра на обществените поръчки. Дава се възможност за участие и за български и за чуждестранни фирми, а като краен срок за подаване на документи за участие в поръчката е обявена датата 24 април т.г.  

България искала от Словакия да предостави двигатели за изтребители МиГ-20, но оттам са отговорили, че МиГ-29 с резервните части са предвидени за Украйна.

Това е пореден опит да се оставят за по-дълго време във въздуха българските мигове, които са единствените, които в момента дават бойно дежурство и пазят въздушното пространство на България. Шансовете за успех обаче не изглеждат много големи, като се има предвид, че на практика възможният кръг е изключително стеснен.

България пропусна да се докаже като достоен член на НАТО, както и възможността да се сдобие за нула време със съвременно западно въоръжение.

Така такива двигатели може да се получат от Русия, Беларус и Украйна, които се отхвърлят автоматично по много разбираеми причини. Остават Словакия и Полша, които обаче обмислят да дадат и самолетите си, и двигателите на Киев.

Руските самолети МиГ-29 могат да се летят още най-много година. След това ще настане пропаст от пет шест години, в които няма да можем да носим дежурства.  Това заяви президентът Румен Радев по време на среща с българската общност в Германия. https://www. segabg.

В началото на февруари стана ясно, че има голяма вероятност българските пилоти да не могат  да изпълняват бойното си дежурство и друга държава изцяло да охранява небето ни. Това се разбра от изказване на служебния министър на отбраната Димитър Стоянов по време на брифинг пред журналисти. "Ако не се осигури ремонт на МиГ-29 или заместващи самолети, ще се наложи съюзна държава да поеме охраната на небето ни", заяви той.

Има голяма вероятност българските пилоти да не могат да не могат да изпълняват бойното си дежурство и друга държава изцяло да охранява небето ни. Това стана ясно от изказване на служебния министър на отбраната Димитър Стоянов по време на брифинг пред журналисти.

Тогава стана ясно, че Полша ни е дала два ремонтирани двигателя. Стоянов каза тогава:"Единия го приехме без забележки, а другият има нужда от допълнителни поправки".

В момента страната ни разчита само на съветските МиГ-29, от които постоянно могат да се използват не повече от 7-8 самолета по едно и също време. Ако не намери сега двигатели за остарелите си МиГ-29,  то техният ресурс може да бъде удължен най-много до края на 2023 г. Първите изтребители F-16 пък се очакват през 2025 г. и в рамките на около две години България би останала без изтребителна авиация. 

Президентът Румен Радев поиска охраната на въздушното ни пространство да става от български самолети с български екипажи.

България очакваше оферти за заместващи бойни самолети от три страни, но засега и там нещата не се придвижват. Самолетите, за които бяха изпратени запитвания и съответните страни бяха: F-16  от Израел. Грипени от Швеция. Мираж 2005 от Франция.

Новият служебен военен министър Димитър Стоянов стартира работата си във ведомството с преговори с Полша за българските МиГ-29, в опит изтребителите да останат по-дълго време част от българските ВВС.

 

 

 

Още по темата