Медия без
политическа реклама

КПКОНПИ губи делото срещу бивша шефка на съд

Дори прокуратурата пледира срещу конфискацията на 153 000 лв. от осъдената за подкуп Анелия Цветкова

БГНЕС
Анелия Цветкова в съда. 11 март 2011 г.

Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) е загубила на първа инстанция делото за конфискация на 153 548 лв. от бившия председател на Административния съд във Варна Анелия Цветкова. Производството срещу Цветкова е заради присъдата й за подкуп от октомври 2015 г. С решението си от края на февруари гражданският съд, който отхвърля иска на КПКОНПИ срещу Цветкова, й присъжда и 760 лв. разноски и 6500 лв. адвокатско възнаграждение, видя "Сега" в съдебните регистри.

Цветкова беше осъдена на 3 години условно, че през 2008 г. като съдия поискала и получила подкуп от 10 000 лв., за да разреши административно дело по определен начин. На 17 юли 2008 г. тя предала на разследващите парите, които се намирали в дома й - 93 000 лв., 3270 долара и 28 900 евро, т.е. сума на обща стойност 153 548 лв. След това те й били върнати.

В производството по конфискация КПКОНПИ твърди, че имало вероятност Цветкова да е вършила престъпления и преди това, което предполагало косвена връзка между престъпната й дейност и имуществото, придобито от нея във втората половина на 2008 г. И че тя нямала "установени законни източници на доходи за придобиването на сумите, иззети от нея". Искът срещу нея сочи, че от декември 1984 г. до края на 2008 г. Цветкова и бившият й съпруг получили доходи, които се равняват на 4429 минимални работни заплати. А разходите им за придобиване на четири недвижими имота и три леки автомобила, за издръжка, погасяване на задължения от кредит, пътуване в чужбина и т.н. били равни на 5199 заплати. Т.е. няма законен източник на въпросните 153 548 лв. и те трябва да бъдат конфискувани.

Цветкова пледира, че комисията е завишила разходите и занижила доходите й, като например не е взела предвид 55 000 лв., дарени от баща й, 55 000 евро, получено от вуйчо й капаро по предварителен договор за продажба на имот и т.н. Тя твърди, че сумата, която е предала на разследващите, била от спестявания и капарото. 

От прокуратурата също настояват пред съда, че искането на КПКОНПИ е неоснователно и съдът трябва да го отхвърли.

Съдия Галатея Ханджиева приема, че е не доказано, че Цветкова е получила капарото. Но че за периода доходите й са 570 945 лв., а разходите й са по-малко - 398 823 лв. Няма основание да се предположи, че имуществото, чието отнемане се иска, е придобито от престъпната дейност на Цветкова, пише съдът. Според магистратите парите, иззети от дома на бившата съдийка, са със законен източник. Вярно, че разликата между доходи и разходи е 133 155 лв. а иззетите пари са повече с 20 392 лв. Тази стойност не е значителна по смисъла на закона и това изключва да е придобита от престъпна дейност, обяснява съдът.

"Категорично е, че парите в дома й не са свързани по никакъв начин с конкретното извършено от нея по-рано в същия ден престъпление. Престъплението е донесло на Цветкова облага от точно 10 000 лв., която е различна от парите в дома й. Те нито пряко, нито косвено произтичат от престъплението, за което е призната за виновна", пише в съдебното решение. Освен всичко съдът обяснява, че парите вече не са налични, а законът не позволява да се отнеме тяхната равностойност. Това решение не е окончателно и КПКОНПИ може да го атакува пред Апелативния съд във Варна.

Още по темата