Главният секретар на МВР главен комисар Живко Коцев е подал заявление за освобождаване от длъжност по собствено желание, съобщиха от вътрешното ведомство. Часове наред нямаше никакво обяснение защо подава оставка. Едва в късния следобед Живко Коцев пусна позиция, публикувана на сайта на МВР, в която прави опит да обясни защо напуска, както и "да предотврати излишни спекулации и внушения спрямо него и Министерството на вътрешните работи".
"През последните седмици мислих сериозно дали да прекратя професионалния си път в системата на МВР. Направих равносметка на постигнатото, успехите и несгодите. Прецених, че съм вложил достатъчно сили и енергия в работата в услуга на обществото. За мен върховенството на Закона, спазването на реда и правилата са кауза, която трябва да припознае всеки служител в правоохранителната система", пише Коцев.
"Професионалната ми биография до момента е свързана изцяло с МВР. В този смисъл решението ми е трудно. В същото време е лесно, защото изцяло почива на вътрешното ми убеждение. Ще продължа реализацията си в друга сфера на обществения живот", добавя главният секретар в оставка и добавя, че знае колко трудно е на хилядите достойни полицаи, пожарникари и спасители да запазят мотивацията и енергията в сложна обстановка.
"Това, което знам, е, че Коцев от доста време е под сериозен натиск от страна на министъра да напусне, защото не можели да работят заедно. Всъщност от поне месец-два ми казва, че има колебания дали може да остане, защото не успява да си върши добре работата", обяви веднага след новината за напускането на Коцев премиерът в оставка Николай Денков.
По думите на министър-председателя в оставка, когато в една институция не могат хората да работят в екип, става много трудно. "Ако в едно министерство ключовият главен секретар и министърът не могат да работят заедно, е много трудно да се свърши работа", посочи още Денков.
"Аз с министър Калин Стоянов много отдавна не съм говорил, той се дистанцира, не идва и на последните заседание на Министерски съвет. Аз също нямам доверие след няколко неща, които се случиха", уточни още премиерът в оставка.
"Вчера главният секретар си подаде оставката по лично искане и причини. Категорично никакъв натиск няма". Това пък заяви от своя страна вътрешният министър в оставка Калин Стоянов веднага след като беше изслушан на закрито заседание в парламента за това дали разстреляният Мартин Божанов-Нотариуса е бил секретен сътрудник на МВР. "Не за първи път чух от премиера Николай Денков, че евентуално е имало някакъв натиск, че те си комуникират заедно, би следвало комуникацията да минава през нас," добави Стоянов
Кирил Петков поиска оперативният щаб на изборите да бъде ръководен от зам.-министър Кирил Ценкин, каза още МВР-шефът. "Тогава аз му казах, че това много трудно може да се случи и дори е невъзможно, тъй като винаги назад във времето, а и занапред ще бъде и е бил главният секретар. Няма как лице, което е част от политическия кабинет, да бъде ръководител на оперативния щаб", каза МВР-шефът по адрес на Петков и добави, че последният неведнъж е ходил в неговия кабинет. "Асен Василев не е идвал в моя кабинет. Бойко Борисов никога не е идвал в моя кабинет", каза още Стоянов.
Кирил Ценкин е човекът от НСО, който се е грижил за охраната на Кирил Петков в периода, в който той беше премиер. През последните месеци лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов постоянно го дава като пример за това как Петков си е сложил свои хора в МВР.
На въпрос кой го е поканил за министър в кабинета Денков-Габриел, Калин Стоянов заяви: "За пореден път ще го кажа, единственият човек, с когото съм разговарял, е г-н Кирил Петков". Министърът в оставка обяви, че към момента не е разговаряно с него за участие в служебен кабинет.
По темата "Мартин-Нотариуса" той подчерта, че са направени внушения и неистини по негов адрес. "Аз този човек не го познавам, не съм го виждал и не съм разговарял с него по телефон, приложения или пощенски гълъби, ако щете".
Защита
Според съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков вътрешният министър е излъгал в пленарната зала, че не знае какво се случва с главния секретар на МВР. Петков заяви, че има информация, че вчера вечерта офисът на Коцев е бил претърсван. "Този министър (Калин Стоянов - бел. ред.) започва много мръсна кампания. Бухалките наистина излизат'', каза Петков пред журналисти в парламента.
Попитан дали е упражнявал натиск върху Калин Стоянов да бъде назначен определен човек, който да следи местните избори, Петков каза, че е искал ''честен човек начело на щаба на изборите'', защото ще има купуване на гласове. ''Г-н Стоянов има само двама шефове - Борисов и Пеевски. Готов съм да отида на полиграф с него и заедно да поговорим откъде получава инструкции, кой му се обажда по нощите, дали взима сам решенията, или двамата му шефове му дават наставления всеки ден какво да прави'', каза Петков.
"Сега" припомня:
Само преди два дни Министерството на вътрешните работи, ръководено от Калин Стоянов, обвини председателя на ДСБ Атанас Атанасов в разпространение на откровени неистини. Това стана в разпространена от МВР специална позиция.
По-рано Атанасов заяви, че "в навечерието на поредните парламентарни избори е много важно те да са колкото се може по-честни и по-прозрачни" и призова от името на формацията служебният премиер да не оставя Стоянов на поста. Той отбеляза още, че не е имало нито една операция за неутрализиране на купувачи на гласове по времето на Калин Стоянов. Според него това са факти, които сочат, че този министър и министерството под негово ръководство не е надеждна институция. "На този човек ние, от нашата коалиция "Продължаваме промяната-Демократична България", нямаме никакво доверие", заяви още той.
От ведомството отговориха в съобщение до медиите: "С изненада разбираме, че МВР и в частност министърът носят отговорност за големия брой недействителни бюлетини. Подобно твърдение е или грубо непознаване на законовите уредби, или умишлено внушение".
"За пореден път се налага да правим уточнение, че ангажиментите на МВР преди и по време на изборния процес са строго регламентирани. Налице е трайно утвърдена практика за осигуряване на изборния процес, независимо от вида на вота. Преди всички избори, едно от първите действия е създаване на щаб, който организира, координира и контролира всички охранителни мероприятия, включително оперативното и явно противодействие на престъпленията против политическите права на гражданите. Този щаб се ръководи не от министъра или член на политическия кабинет, а от висшата професионална фигура - главният секретар", написаха тогава от МВР.
В позицията си МВР обяви и, че "безпочвените и голословни нападки, че министерството не е реализирало нито една операция за неутрализиране на купуване на гласове, категорично не отговарят на истината. Резултатите от вложените усилия са недвусмислени – близо два пъти е нараснал броят на образуваните досъдебни производства, свързани с местните избори през 2023 г., в сравнение с вота през 2019 г. Отчетът бе представен именно от главния секретар на МВР".
"Разпространените неистини са пореден опит за омаловажаване на труда на хилядите служители на МВР, охранявали изборния процес и вложили усилия в противодействието на купуването на гласове. Труд, който преди, по време и след произвеждане на изборите не бе критикуван от народния представител Атанас Атанасов", написаха още политическото ръководство на МВР.
Кой е Живко Коцев?
Коцев пое най-висшия професионален пост в МВР през септември м.г. Това стана след дълга сага около напускането на предишния главен секретар на МВР Петър Тодоров, когото президентът Румен Радев отказа да махне и го бранеше до последно. После Тодоров сам подаде оставка и бе назначен Коцев.
Още в началото на юли м.г. вътрешният министър Калин Стоянов беше започнал издигането и внедряването на Коцев в централното ръководство на МВР. Стоянов временно го преназначи за зам.-главен секретар на МВР. Като причина за решението тогава бе посочена дългата невъзможност на главен комисар Станимир Станев да изпълнява задълженията си.
"Като приоритет пред работата на Коцев министър Стоянов постави противодействието на нелегалната миграция, както и борбата с пътно-транспортния травматизъм. От своя страна старши комисар Коцев благодари за доверието. Той подчерта, че е преминал през всички нива в системата на МВР", написаха по онова време от пресцентъра на МВР.
Коцев постъпва на работа в МВР през 1991 г. като полицай в СДВР. Работил е като инспектор в сектор „Престъпления против личността и грабежи“, началник на сектор „Грабежи“, началник на Четвърто РУ-СДВР, директор на ОДМВР-Велико Търново, зам.-директор на СДВР. От март 2022 година досега е директор на ОДМВР-София.
По закон главният секретар на МВР, който е най-висшата професионална длъжност в системата, се назначава и освобождава по доклад на вътрешния министър, последващо предложение на Министерски съвет и указ на президента.