Медия без
политическа реклама

С гласуване "позорище" Нинова изключи Кирил Добрев и още 13 души от БСП

Левицата започва подготовка за референдум срещу "джендър идеологията"

11 Февр. 2023ОбновенаЕВА-МАРИЯ РАЙКОВА
Илияна Кирилова
Призивите за оставка ни най-малко не притесниха Корнелия Нинова

Заседанието на 50-тия конгрес на БСП приключи с 14 изключени "опозиционери", игри с кворума, "опити за атентат" и неуспешен опит за искане на оставката на лидера на социалистите Корнелия Нинова. И въпреки че противоречията в левицата вземат превес, бе обърнато по-голямо внимание на борбата срещу Истанбулската конвенция, като делегатите дори приеха предложението да се организира събиране на подписи за референдум  "за" или "против" изучаване на джендър идеологията в училищата". 

В Зала 3 на НДК, където се проведе срещата на структурите на левицата, се чуха и други абсурдни изказвания, като например, че не е хубаво да се инвестира в нови технологии, понеже хората биват лишавани от работни места, а възрастните се обърквали от толкова много иновации.

Игра с кворума и разчистване на опозицията

В странно гласуване "анблок" делегатите гласуваха не само предложението за референдум, но и документи, свързани с организацията на предстоящите местни избори, насоки за нова програма и концепция за промени в устава. В общото гласуване бе приета и декларация в подкрепа на влезлия в списъка "Магнитски" Румен Овчаров.

Освен това с 498 гласа "за", 15 "против" и 24 "въздържал се" БСП изключи един от най-изявените противници на Нинова Кирил Добрев. В отделно гласуване бяха изключени още 13 членове от вътрешната опозиция на партията. Появи се обаче съмнението за нередности при гласуването. В началото на конгреса бяха регистрирани 557 души, а излезе, че са участвали около 800. Гласуването бе окачествено като "позорище" от делегата Румяна Сидерова. Според нея освобождаването на членове на БСП от конгреса е против устава на партията. 

От БСП излязоха с позицията, че  противниците на Нинова са нарушили изискванията на програмата, устава и обществения морал.

Негодуванието на опозицията

С предложение за прекратяване на правомощията на Корнелия Нинова като председател на партията излезе евродепутатът Петър Витанов. "Докога ще оправдаваме загубите си? Вината я носим всички, но лидерът носи отговорността. Истинският лидер умее да печели битки, но и да предава щафетата, когато не може да подобри резултата", каза Витанов. Предложението му беше подкрепено от служебния правосъден министър Крум Зарков. “Призовавам Нинова днес да се откаже да печели този конгрес, за да може БСП да спечели изборите”, заяви Зарков. Съпартиецът им Румен Гечев обаче видя в това "опит за атентат на БСП", който "няма да мине преди изборите". Предложението да се прекрати предсрочно мандата на председателя на БСП бе отхвърлено.

Докато Корнелия Нинова четеше доклад за свършеното от БСП до момента, част от "опозиционерите" демонстративно излезе от залата, за да нахлуе след няколко минути обратно с викове "оставка". Това обаче ни най-малко не притесни Нинова, която невъзмутимо продължи да чете доклада си за "модерните леви цели".  

Преди началото на заседанието стана ясно, че Кирил Добрев, един от най-големите противници на Нинова, не е допуснат до конгреса. Той обясни, че снимката му е раздадена на охраната на НДК, където се провежда събитието. "Конференцията в Нови Искър потвърди моето членство, включително мина и една година от наказанието, включително имам и две съдебни решения, но явно госпожата от Мизия няма никакво желание да ме види на конгреса", коментира Добрев. И доплъни иронично, че е пристигнал "полулегално", защото като член на БСП има право да стигна до секретариата, където да входирам своите жалби.

Добрев бе изключен от партията в края на декември 2021 г. с решение  на Националния съвет на социалистите. Това се случи малко преди да се изправи срещу Корнелия Нинова в битката за лидерския пост през януари 2022 г. 

По-късно Нинова засегна недоволството на съпартийците си, като заяви, че "за да има ред в държавата, трябва сложим ред в нашата къща". И очерта причините за вътрешните проблеми в БСП.  Според нея дразгите са провокирани от онези, които са загубили перспективата "вечен депутат" след реформата в БСП, според която председателят й е начело в продължение на осем години.

Защита

Гласовете в защита на Нинова предположиха, че е по-правилно да се анализира защо БСП в последните 20 години губи своите позиции и обществено влияние. Те се обединиха около тезата, че е по-удачно левицата да не се превръща в "партия на носталгията по социализма", а да се създаде нова визия, която да се припознае от обществото. 

В речта си в началото на заседанието Корнелия Нинова не спомена санкционирания от САЩ за корупция член на Националния съвет на БСП Румен Овчаров. Той обаче защити и себе си, и Нинова, която по-рано бе нападната от опозицията.

"Станах отново герой едва ли не в световен мащаб, благодарение на САЩ", каза Овчаров по повод включването му в списъка "Магнитски". Той заяви, че е покъртен от начина, по който "най-великата демокрация по такъв елементарен и нагъл начин оклеветява хората". "На вас дължа да кажа, че нямам офшорни сметки, нямам 5 милиона, нямам фирми, които правят бизнес с АЕЦ "Козлодуй". Овчаров заподозря война за "последно изтикване на всички руски енергийни доставки за България и цяла Европа".

По повод пламенните искания за оставка на Корнелия Нинова, Румен Овчаров призова противниците й да предложат нещо различно. "Слушаме само клишета, на които сме се наслушали. На война срещу ръководството на партията. Какви са тия пърформънси, циркове? Омразата е път заникъде", обобщи Овчаров. И предупреди, че тази борба на живот и смърт "този бой да не се окаже наистина последен, но не за лявата идея, а за някои хора, които слушат само вътрешните си гласове".

Борци срещу Истанбулската конвенция 

Въпреки че левицата буквално се тресе от вътрешнопартийни различия, според Корнелия Нинов една от най-големите битки е тази в подкрепа на българското семейство, срещу Истанбулската конвенция и джендър идеологията. Тя се оплака, че от години партията й е подложена на "огромен натиск" да приеме "модерните леви цели" като Истанбулската конвенция и третия пол заради левите политически течения в ЕС. "Докато съм председател на БСП няма да се предадем на този натиск. Като ме смените някой ден, правете каквото решите", отсече Нинова. И смекчи тона, че столетницата все пак уважава "хората с различно мнение". 

Социалистите направиха препратка и към изключително грозното заседание в края на 48-ото НС, когато не бе приет законът срещу домашното насилие. Тогава един от вносителите на законопроекта, бившият правосъден министър Надежда Йорданова от "Демократична България", бе обвинена, че се опитва да прокара Истанбулската конвенция и се противопоставя на християнските ценности. От БСП по странен начин обвързаха приемането на законопроекта с възможни искания в следващия парламент да се легализира марихуаната.

Влошаващите се отношения с президента 

Нинова засегна и темата за влошените отношения между БСП и президента. "Опасността за парламентарната република от полупрезидентската такава", заяви тя. Лидерът на социалистите уточни, че пререканията на БСП с държавния глава не са персонални борби, а става въпрос за дълбоки идеологически различия. "Вие искате ли в тази криза и бедност България да даде 3 млрд. за нови осем F-16 вместо да ги инвестира в реална икономика, увеличаване на доходи, подкрепа на семейства, млади и деца", попита Нинова. Тя заяви, че вече сто години БСП следват "своята линия принципно и последователно" и не се съобразяват с "един или друг на висок пост в тази държава". 

Коалиция с ГЕРБ

Според Нинова спекулациите, че БСП ще се коалира с ГЕРБ се правят, за да се загуби идентичността на партията. "Започват и други лъжи и внушения - че в името на властта и на постове ние ще предадем социалистите и ще се съюзим с всеки, които ни гарантира лични облаги", каза Нинова. И предложи след изборите чрез вътрешнопартийно допитване да се реши с кои партии БСП е склонна да участва в правителството.  

 

Ключови думи:

БСП, Конгрес