Медия без
политическа реклама

Фирми в Дупница и Перник нагло нарушават водните режими

Ползването на вода от яз. "Студена" за промишлени нужди продължава, точи се и яз. "Дяково"

13 Февр. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Наглите нарушения на фирми при водоползването на пресъхващи язовири продължават. Басейнова дирекция „Западно беломорски район“ (БДЗБР) е установила  проблеми при ри ползването на водите от три язовира - "Студена", Дяково" и "Пчелина". И трите язовира станаха пословични с едно или друго неспазване на правилата, но това не пречи нарушенията да продължават.

Изумително е, е че "Стомана Индъстри" и "Топлофикация-Перник" продължават да ползват яз. "Студена" за промишлени нужди въпреки тежкия режим на водата в Перник и изричната забрана ресурсът да се ползва за проишлени нужди. Проверка на Басейнова дирекция е установила, че въпреки пломбите водомерите на "Стомана Индъстри" са отчели ползвани 650 куб. метра вода за промишлени цели, а тези на "Топлофикация-Перник" - 74 кубични метра. Обемите са много малки на фона на традиционните месечни количества, заявявани от двете фирми, но така или иначе ползването им е в нарушение и предприятията не би следвало да са израхзодвали и капка вода след налагането на ограниченията. Възможно е водомерите да отчитат потребление и заради течове, но това е проблем на двете предприятия, които така или иначе са санкционирани, коментират експерти. По-късно "Топлофикация - Перник" категорично отрече да е ползвала вода от "Студена" за промишлени цели. "Въпросните 74 куб. метра вода са са количества подпочвена вода, просмукала се през дупките на стените", коментират от дружеството. Оттам изтъкват, че спирателното устройство на водата е във "ВиК Перник" и само техни служители могат да пускат или да спират водата. Всички разбраха, че тръбопроводът е надупчен като швейцарско сирене, коментират още от "Топлофикация-Перник".

Най-сериозни са установените нарушения за язовир „Дяково“ до Дупница. Басейнова дирекция е глобила за превишаване на ползваните обеми "ТЕЦ-Бобов дол", актове са съставени и на две фирми за ползването на водата за производство на електроенергия. „Аква Пауър Груп“ е ползвала водни обеми за производство на електроенергия чрез ВЕЦ „Дяково“ въпреки ограничението да не работи в енергиен режим, сходно нарушение е извършила и фирма „Делектра“ през януари чрез ВЕЦ „Мало село“. В началото на февруари МОСВ съобщи, че във връзка с ниския обем в язовир „Дяково“, който е с процент на запълване 35,5% и реално постъпващ незначителен приток, промишлено водоснабдяване не е разрешено.

Това не е довело до по-отговорно поведение, показват съвместни проверки на басейнова дирекция и "Напоителни системи". Инспекторите са установили 29 нерегламентирани отклонения, чрез които се е ползвала вода от главния тръбопровод, отвеждащ води до яз. „Дяково“. 25 от отклоненията вече са запечатани, до края на седмицата предстои запечатването и на останалите четири, пишат  от МОСВ. Установените отклонения са към обекти – частни къщи, ветеринарна клиника, тенис-кортове, пунктове за вторични суровини, автокъщи в зона „Пиперево“ и „Хидрострой Рилци“, където водоподаването на води за промишлени нужди е преустановено.

За обезпечаване на водния обем на язовир „Дяково“ са проверени и фирмите „Ай Ви Пи Комършъл“ „Балканфарма-Дупница“ и „Хидрострой-Рилци“, както и за зона „Пиперево“ на гр. Дупница. Бяха пломбирани кранове за преустановяване на техническата възможност за ползване на води за промишлени цели. На „Ай Ви Пи Комършъл“ беше дадено предписание за монтиране на второ измервателно устройство. На ВЕЦ „Джерман“ беше пломбирана савачна врата, за да се осигури, че цялото водно количество се подава към яз. „Дяково“. Установено беше също, че „Автомагистрали -Хемус“ са ползвани водни обеми от яз. „Дяково“ без необходимото за това основание по Закона за водите, за което на дружеството ще бъде съставен акт, съобщават от МОСВ.

Проверка на язовир „Пчелина“ пък е установила, че МВЕЦ „Пчелина“ работи, докато се води неработещ. Нарушението е извършено на 05.10.2019 г. Басейнова дирекция ще наложи санкция. 

 

Още по темата