От ДБ се обявиха за закриването на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), срещу която, заедно с коалиционните им партньори ПП, протестират заради ареста на варненския кмет Благомир Коцев.
Най-напред се изказа в този смисъл съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов. Вчера той свика заседание на парламентарната комисия за контрол над спецслужбите, която временно ръководи. На него бяха изслушани шефовете на ДАНС и ДАТО във връзка с исканията на антикорупционната комисия за ползване на СРС от 2023 г. досега. По-късно Атанасов публикува информация във Фейсбук, че през 2024 г. на три пъти са използвани СРС по искане на КПК, въз основа на което са изготвени 25 броя веществени доказателствени средства за нуждите на наказателния процес. За същата година бюджетът на комисията е 10.887 млн.лв., докато за 2025г. нараства до 17.829 млн. лв. За 2024 г. в качеството на обвиняеми са привлечени 79 лица, няма данни за осъдени. В КПК работят 212 души със средна заплата от 4513 лв.
"Въз основа на горното, считам, че КПК е паразитна структура, дублираща функциите на икономическа полиция, ГДБОП, ДАНС и прокуратурата. Това е орган, използван с оглед политическата конюктура, като инструмент за разправа. Смятам, че подобно на специализираните прокуратура и съд, и КПК трябва да бъде закрита, вместо да искаме оставката на председателя й, а бюджетът на комисията трябва да бъде пренасочен там, където обществото наистина има нужда – за обучение, специализация и достойното заплащане на младите лекари и специализанти", обобщава позицията си Атанасов.
А днес той и колегите му от ДБ дадоха брифинг, на който заявиха обща позиция за закриването на КПК, която определиха като "репресивен орган за политическа саморазправа и преследване на опозицията". Съпредседателят на ДаБГ Ивайло Мирчев заяви, че КПК се е превърнала в "по-дългата дясна ръка на Делян Пеевски, а единственото, което правят комисията и нейният шеф Антон Славчев, е да обслужват Пеевски и да удрят избрани кметове и народни представители на ДБ и ПП".
Според съпартиеца му Атанас Славов Конституционният съд и парламентарното мнозинство са премахнали всички гаранции на законово и конституционно ниво, които да попречат на КПК да се превърне в инструмент за репресия. "Орган, който да дублира прокуратурата и разследващите ѝ функции, който може сам да си определя подсъдността и да си избира съда, пред който да се водят производствата, е репресивен орган", коментира Славов.
Затова ДБ ще направи законодателно предложение комисията да бъде закрита.