Медия без
политическа реклама

Армията интензивно предислоцира войски по пътищата

Личен състав и техника се транспортират от много места в страната към полигон "Корен"

24 Май 2024
Тази година нямаше военен парад, но ученията са интензивни
Илияна Димитрова
Тази година нямаше военен парад, но ученията са интензивни

Армията предислоцира интензивно войски - личен състав и техника, от много райони на страната за учение на полигон  "Корен". Причината е провеждането на тактическото учение „Тракийски воин 24“ на учебния полигон. Транспортирането се извършва по републиканската пътна мрежа и ще бъде най-интензивно на 25 и 26 май, предупреждават от Министерство на отбраната.
Формированията се придвижват от градовете Стара Загора, Хасково, Ямбол, Сливен, Плевен и Горна Оряховица до учебен полигон „Корен“. На 31 май ще се придвижват артилерийските формирования от Асеновград до учебния полигон.

В същото време МО обяви провеждането и на Командно-щабно учение „Тримонциум - 2024“ на Многонационалното интегрирано логистично формирование за обща инженерна поддръжка (IEL MILU). То ще бъде от 27 до 30 май 2024 г. в района на 55-и инженерен полк - Белене. В учението участват военнослужещи от въоръжените сили на България, Румъния, Грузия и Хърватия. След 2014 г. и 2018 г. това е третото командно-щабно учение на логистичното формирование за обща инженерна поддръжка, чийто домакин е страната ни.
Темата на учението е „Действие на щаба на Многонационалното интегрирано логистично формирование за осигуряване на обща инженерна поддръжка в състава на многонационална механизирана бригада при преодоляване на последствията от бедствия“. Целите на учението са повишаване на оперативната съвместимост, подготовката и способностите на щаба на формированието за планиране и организация на изпълнението на инженерни задачи при провеждане на мироопазваща операция.

Многонационалното интегрирано логистично формирование за обща поддръжка в състав рота, е създадено през ноември 2007 г. в Брюксел след подписан Меморандум от министрите на отбраната на България, Румъния, Грузия и Хърватия, с водеща страна Румъния. Ротата е съставена от щабен елемент, взвод „механизирани мостове“ и електро-технически взвод от 91-ви инженерен батальон за обща поддръжка от състава на 55-и инженерен полк на българските Сухопътни войски; пътно-строителен взвод и свързочно отделение от Румъния; взвод за хоризонтални конструкции от Хърватия; свързочно отделение и екип за откриване, транспортиране и унищожаване на невзривени боеприпаси и импровизирани взривни устройства от Грузия.

Формированието е предназначено за участие в операции, водени от НАТО, като част от Многонационалните съвместни оперативни сили (CJTF). Негова основна задача е да осигурява обща инженерна поддръжка за логистиката в театъра на операциите.