Медия без
политическа реклама

НЗОК ще лови фиктивни пациенти с недомислено приложение

Хората трябва да могат да подават сигнали при нарушения директно чрез него, препоръча здравния министър Стойчо Кацаров

Илияна Кирилова

Ново мобилно предложение, което ще известява пациентите за извършените им медицински дейности, представи днес шефът на Националната здравноосигурителна каса проф. Петко Салчев. Още при обявяването му обаче стана ясно, че в него има сериозни недостатъци, които го правят почти неработещо - като например трудният достъп до него, липсата на бутон за изпращане на сигнали при нередности, какъвто е основният му смисъл, и т.н.

Въпросното приложение е направено за 15 дни денонощна работа, струвало е под 25 хил.лв. и ще стартира от утре, съобщи проф. Салчев. 

То ще съдържа два вида информация - дали има промяна в здравното досие на пациента - например изваден ли му е зъб, правени ли са му изследвания, бил ли е в болница и т.н., както и дали личният му лекар е прекратил практиката си. Във втория случай човек ще получава информация още на следващия ден, след като дижипито му е прекратило договора си с касата. В първия обаче - до 30 дни след извършване на съответната дейност, тъй като по закон личните лекари имат задължение да отчитат дейността си всеки месец. Освен това въпросното известие ще е от типа "Имате промяна в здравното досие", но без да се посочва каква е точно тя - за да разберете каква е промяната, трябва да влезете в самото си досие - там ще бъде отбелязано ден по ден, час по час какви манипулации са извършвани на пациента. Идеята е както хората да бъдат информирани, така и да осъществяват реален контрол върху здравната система, тъй като сама здравната каса не може да се справи с тази задача. Т.е. ако човек получи известие, че е бил в болница, а реално не е бил хоспитализиран, да сигнализира за това. В момента обаче в приложението няма бутон "Сигнализирай", т.е. човек следва да се върне на сайта на касата и оттам да подаде сигнал. 

За да инсталира въпросното приложение на мобилния си телефон, човек трябва да влезе в пациентското си досие на сайта на НЗОК (и оттам да избере опцията за активиране на приложението). За целта му е нужен ПИК на НАП, електронен подпис или Уникален код за достъп, който се получава от РЗОК. Т.е. още на тази стъпка достъпът до него е ненужно усложен - масово хората нямат въпросните кодове и подписи и малцина ще си направят труда да ходят да си извадят такива.

Самото активиране на приложението, обяснено от проф. Салчев, също прозвуча доста объркано - пациентът следва да подаде мейл, на който да му пратят нотификация какво се случва с досието му. След това приложението може да бъде инсталирано от няколко системи (в зависимост от това дали се борави с Епъл или Андроид). След като то е инсталирано, от менюто се стартира нотификацията за получаване на информация. Необходимо е човек да предостави ЕГН-то и мейла си към телефона, на който ще бъде известяван. До няколко минути той ще получава код от системата, който след като въведе, активира приложението и така може да се получават нотификации на въпросния телефон. "Подробни, писмени указания как точно да се свали и активира приложението, ще има на сайта на НЗОК по-късно днес", обеща проф. Салчев, по думите на който то вече може да се свали от ап-стора. 

"Хубаво е, това е стъпка в правилната посока е. Незнам колко време сте го правили, но едва последният месец се раздвижиха нещата", взе думата здравният министър Стойчо Кацаров, който посочи, че приложението е изключително важно заради "масовия спорт - отчитане за неизвършена дейност", засягащ много болници и костващ милиони на здравеопазването. "Това е добра, но плаха стъпка. За да е ефективно, трява да може в момента на регистрирането на дейността пациентът да получава информация за нея. Не след 1 месец, а веднага. Трябва и да мога да пратя сигнал от самото приложение, това би направило контролът по-ефективен", посочи той. Кацаров препоръча на касата да помисли заедно с разработчиците как да направят приложението доста по-достъпно, тъй като едва 10-20 хиляди човека са си взели Уникален код за достъп от РЗОК. "Моля ви се, намерете начин хората да имат по-лесен начин да се регистрират. Сигурен съм, че трябва да може, както си стоиш вкъщи, с няколко операции да сигнализираш, иначе няма да върши работа", призова той, припомняйки как бе намерено решение за свалянето на ваксинационните сертификати не само чрез е-подпис.

Шефът на НЗОК коментира, че по приложението тепърва ще има следващи стъпки. "Сега нормативната база е такава - аптеките се отчитат на 15 дни, лекарите на 30 дни. Имаме готовност, след като договорим с лекарския, зъболекарския и фармацевтичния съюз нови параметри на Националния рамков договор, да добавим следващите функционалности. Нужно е всички по веригата да са на онлайн режим на работа", заяви той, без обаче да стане ясно кога точно ще стане това.

"Болниците дават ежедневен електронен отчет, тази информация е налична, защо пациентът да не може да види в приложението каква е конкретата промяна в досието му. Слагането на бутон за подаване на сигнали няма връзка с това дали се отчита веднъж месечно. За това не се изискват промени в НРД", продължи да задава въпроси здравният министър. След критичните журналистически въпроси към шефа на касата обаче той посмекчи тона и подчерта, че "голямата крачка вече е направена", а другото са детайли, които ще се доработват. 

 

 

 

 

 

Още по темата