Медия без
политическа реклама

Грипът официално е тук

В София има два случая на опасен респираторен вирус

01 Яну. 2020
Pixabay
Силните антибиотици не помагат при грип.

Грипната епидемия е все още далеч, но у нас вече има потвърдени случаи на грип, показват справките на регионалните здравни инспекции в страната. В София две деца са с ваксинален щам "Канзас", а в Бургас има случаи на щам "Бризбейн", съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания.

"Канзас" е сравнително нов щам. Той е засечен за първи път 2017 г., което означава, че все още малко хора имат имунитет срещу него и е с потенциал да бъде по-масов като изява, поясни наскоро главният държавен здравен инспектор проф. Ангел Кунчев. Тази година грипът закъсня, поради което закъсняха и ваксините, обясниха наскоро специалистите. Прогнозите бяха грипната вълна да премине през пикови стойности в средата на декември. Тя обаче закъсня в цяла Европа. През тази година се очакват четири грипни щамове - Бризбейн, Колорадо, Канзас и Пукет, затова и ваксината е четиривалентна.

В София преди празниците бяха установени два случая на друго опасно заболяване, причинено от респираторен синцитиален вирус. Той е почти толкова опасен за децата, колкото и грипният вирус, предупреди проф. Кантарджиев. Този вирус причинява инфекция на най-малките въздухоносни пътища на белия дроб. Обикновено вирусът протича заедно с грипа. Сега обаче го е изпреварил. Той обясни, че най-сериозен риск има за недоносените деца. Инфекцията е опасна за деца до 5-годишна възраст, както и за много възрастни хора.

Когато говорим за вирусните инфекции на дихателната система, почти всяка от тях може да доведе до много тежко засягане на белия дроб, защото грипът често прави усложнения, обяснява проф. Кантарджиев. Така от 10 хил. болни у нас всяка година един получава възпаление на мозъка, което е едно от най-тежките последствия на вирусната инфекция. Един от всеки три хиляди души пък може да прояви мълниеносно протичане на грипната инфекция и това за часове да доведе до дихателна недостатъчност и до кръвоизливи в белия дроб.

ПРЕВЕНЦИЯ

В сезона на настинките е редно човек да вземе предпазни мерки - ръцете да се мият често, да се избягва употребата на общи съдове и прибори, както и струпването на много хора на едно място. Ако кашлящите около вас са много, то е добре да сложите предпазна маска. Избягването на контакти е особено добра превантивна мярка за възрастните хора, които могат да си позволят да останат у дома в такива периоди.

Зимата е сезон с оскъдно предлагане на пресни плодове и зеленчуци, но все пак полезните вещества в тях не бива да бъдат пренебрегвани. Тиквата е богата на витамин С, А, Е, К и витамини от група В. Ябълката, крушата, боровинките също съдържат витамин С. В цвеклото и зелето има и много антиоксиданти, които укрепват организма. Витаминна бомба са пчелният прашец и пчелното млечице, които изобилстват на полезни елементи. Шипките са шампиони на витамин С, но ако не понасят на храносмилането ви, то лимонът не трябва да се пропуска в менюто.

 

Внимателно с антибиотиците

 

Важна препоръка е хората да не скачат веднага на мощни антибиотици, защото в огромната част от случаите те не са ефективни. Те имат място, но по преценка на лекар, когато имаме бактериално усложнение. В масовия случай се вземат лекарства за температурата, за главоболието, за прояви на гастроинтестиналния тракт. Но, разбира се, това не е лечение. Те са симптоматични средства, които облекчават състоянието, но не лекуват реално вируса. Единствените ефективни средства са антивирусните препарати, но те трябва да се приемат много рано - още при първите признаци, в първите 24 часа.

 

По какво се различават настинката и грипът?

 

Ако човек се оплаква от запушен нос, хрема и лека кашлица и всичко това не му пречи да извършва ежедневните си дейности, то той може да е спокоен, че не е лепнал грип, а просто е настинал. Ако обаче го мъчи силно главоболие, апетитът му изчезне и в същото време температурата му се повиши и, не на последно място, всичко това е придружено от невъзможност да се вдигне от леглото, то със сигурност се е сдобил с грип.

При всички случаи заболяването не бива да се подценява. Понякога симптомите се задълбочават и се стига до усложнения като трахеити, бронхити, пневмонии, а понякога и по-тежки - засягане на сърдечно-съдовата система. Характерно за грипния вирус е, че може да предизвика по-тежките усложнения - перикардити, миокардити.

 

ПРОГНОЗА

Неусложненият грип, общо взето, минава за пет-шест дни. Остава, разбира се, кашлица, остава и малко безапетитие. По-сложното и по-тежкото е при възрастните хора над 60-65 години, особено тези с хронични заболявания, тъй като обикновено грипът при тях води до усложняване на общото състояние.

 

Има ли имунитет

Прекаралите грип си изработват висок имунитет (повече от 2 години) към този щам. Но ако едновременно циркулират два или повече вируса, каквато винаги е ситуацията, рискът от заразяване с друг остава. Така че дори да прекарате веднъж грип, предпазвайте се до края на епидемията. Обличайте топли дрехи, овлажнявайте въздуха в помещенията (вирусите проникват по-лесно през сухата лигавица), намалете дори ръкостисканията (чрез тях болестта се предава много бързо).
 

Ключови думи:

грип, здраве, превенция