Медия без
политическа реклама

Затвор грози австрийски полицай заради акция срещу допинга

Четирима от арестуваните в Зеефелд ски бегачи вече признаха вината си

06 Апр. 2019
Инстаграм
Макс Хауке бе арестуван, докато си прави кръвопреливане и преди да го отведе, полицията го изчака да завърши процедурата, за да възстанови количеството кръв в тялото си. В това време един от полицаите снима клипчето, което вероятно ще го вкара в затвора.

Полицай, участвал в арестуването на австрийския ски бегач Макс Хауке, най-вероятно ще бъде осъден на 3 г. затвор за разпространение на видеозаписа, на който се вижда как спортистът приема кръвен допинг. Според австрийската прокуратура това е разгласяване на служебна тайна.

Проблемът не е в това, че полицаят е заснел видеото в момента, в който на скиора му се прелива банка с обогатена с кислород кръв, което трябва да увеличи издръжливостта му в предстоящото състезание от световното първенство по ски северни дисциплини в Зеефелд (Ав). Спорният момент е, че той след това е качил видеото във вътрешен чат на своя месинджър, откъдето то бързо се разпространи в интернет и вече е гледано над 200 000 пъти само в Ютюб.

Според "Тиролер Тагесцайтунг" невнимателните действия на полицейския служител са възприети като издаване на тайната на следствието. А законът при такива случаи е категоричен - трябва да има наказание - до 3 г. затвор.

 

"Полицейски служител от Източна Австрия е обвинен

 

в това, че през нощта на 27 февруари е пратил в частна група в месинджър видеозапис, на който един от спортистите е подложен на кръвопреливане. Видеозаписът е следствена тайна и със споделянето му полицаят я е нарушил", се казва в изявление на прокуратурата. По-рано друго австрийско издание - "Кроне", съобщи, че полицаят вече е бил отстранен от работа, докато завърши разследването. 

Злополучният запис е направен при мащабната акция на австрийската полиция, подпомогната от германската прокуратура, по време на световното първенство в Зеефелд, тъй като приемането и разпространението на допинг е криминално престъпление в страната. В резултат бяха арестувани споменатият Хауке и още един австрийски ски бегач - Доминик Балдауф (два дни по-рано двамата се класираха шести при щафетите). А също така естонците Андреас Веерпалу и Карел Тамярв, както и живата легенда на казахстанското ски бягане Алексей Полторанин - участник на 6 олимпиади и с два бронзови медала от световни първенства.

В Ерфурт (Гер) пък бяха задържани германският спортен лекар д-р Марк Шмит  и негов асистент, а отново в Зеефелд (Ав) - бащата на въпросния доктор - Ансгар Шмит, и негов помощник. Д-р Шмит е смятан за организатор на престъпната група. Малко по-късно в ареста попадна и отказалият се наскоро от активния спорт австрийски ски бегач Йоханес Дюр. На олимпийските игри в Сочи`14 той бе уличен в употреба на кръвен допинг и бе наказан. След изтичането на наказанието му миналата година той разкри подробности за употребата на кръвен допинг в документален филм на германската държавна тв ARD, който именно доведе до арестите в Ерфурт и Зеефелд. Няколко дни по-късно на полицията се предадоха и двама австрийски колоездачи - Щефан Денифл и Георг Прайдле. Те си признаха, че са вземали допинг по схемите на д-р Шмит, и след това бяха наказани от международния колосъюз UCI. 

 

Какво стана с главните виновници, задържани при акцията?

 

Петимата ски бегачи бяха разпитани от прокурор и след това пуснати до по-нататъшни действия срещу тях. На разпитите заснетият с игла във вената Хауке, естествено, призна изцяло вината си. Примерът му бе последван и от Балдауф, а малко по-късно към австрийците се присъединиха и двамата естонци. 

Тамярв дори свика нарочна пресконференция, на която разказа: "Разговарях с Мати Алавер (б.р. - треньора на естонския тим по ски бягане), който ми каза, че един лекар от Германия може да ми помогне да бягам по-бързо. И аз реших да изпробвам кръвния допинг. Използвахме го след това на много състезания, следи от допинг не оставаха и минавахме тестовете. На световното първенство обаче германската митническа служба заедно с австрийската полиция организира голяма операция. Следили са ни и организираха обиски. В резултат аз бях поставен 36 часа под стража, давах показания и разказах в детайли как ставаше всичко".

Веерпалу не се реши на открит контакт с журналисти и изпрати имейл на естонската национална телевизия. "Искам да се обърна към своя народ и към цялата страна, за да изясня ситуацията, защото ме обвиняват, че скривам нещо, като не говоря пред медиите. Моята цел не е да бягам от когото и да е. Просто исках да стигна възможно най-бързо до дома си, при своите близки. Дадох показания в полицията и честно разказах всичко, признах вината си: Да, наруших антидопинговите правила", написа той.

 

Засега отрича само Алексей Полторанин

 

Малко след инцидента той отлетя за Москва, отказвайки да контактува с федерацията по ски бягане на страната си, нито с казахстанския консул в Австрия, както разкри шефът на пресслужбата на външното министерство Айбек Смадияров.

След известно време Полторанин все пак говори с представител на местната федерация, а след това направи публично изявление, че само се колебаел дали да приеме допинговия метод, но в крайна сметка не се решил.

"Никога не съм употребявал допинг - повтори после версията си Полторанин в интервю за Informburo.kz. - На световното първенство беше единственият път, когато се съблазних да използвам забранения метод. Но слава богу, това не стана и съм много радостен. В австрийския арест ми нанесоха психологическа травма - бях в единична килия в едно студено подземие и имах минимални удобства. В този момент мислех, че трябва да им дам каквото искат от мен, само и само да изляза на свобода и да се върна при семейството си. Сега се опитвам да се възстановя от тази психологическа травма. Всички допинг проби, които съм давал, показват, че не съм приемал забранени препарати. Спряха ме навреме, разкайвам се за своите помисли и моля за извинение".

Ключови думи:

ски бягане, допинг

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?