Стефан Петерхансел спечели надпреварата за рекорден 14-и път

15 Яну. 2021
Дакар
Пиер Шерпен

Френският мотциклетист Пиер Шерпен (52 г.) стана първата жертва по време на тазгодишното рали "Дакар". Той пострада тежко в неделя в инцидент, при който е управлявал машината си със скорост 178 км/ч. Последва спешна неврохирургична операция, след което пилотът бе поставен в индуцирана кома и се намираше в стабилно състояние. Той обаче е починал по време на транспортирането с медицински самолет от Джеда до Лил (Фр).

Шерпен участваше за четвърти път на рали "Дакар". В профила му на сайта на състезанието има негово изказване преди началото на последната му авантюра: "Аз съм аматьор, няма да стартирам, за да спечеля или да застана на подиума, а да изживея приключение, да открия пейзажи, които никога не бих имал възможност да видя. Освен това всичко е вълнуващо: караш състезателен мотоциклет, живееш страстта си и участваш в това събитие, което не прилича на никое друго".

Днес бе и финалният етап на ралито, което завърши там, откъдето стартира - Джеда (С. Арабия). При автомобилистите спечели миналогодишният победител Карлос Сайнц ("Мини"), пред Насер Ал-Атия ("Тойота") и Стефан Петерхансел с "Мини", който е и победител в генералното класиране.

Това бе 14-ти успех за французина на рали "Дакар", с което той увеличи рекорда по победи в най-трудното многоетапно състезание в света. По този начин 55-годишният "Мистър Дакар" отбеляза подобаващо 30-ата годишнина от първия си триумф в ралито - с мотоциклет през 1991 г.