Чепаринов донесе сребро на Грузия от Евро `18 по блиц шахмат

11 Дек. 2018
Туитър
Домакините в хотел "Александър Палас" в Скопие представят призьорите на европейското първентво по блиц шахмат - Давид Навара, Владислав Артемиев и Иван Чепаринов (от ляво на дясно зад масата).

Гросмайстор Иван Чепаринов стана европейски вицешампион по блиц шахмат. Състезаващият се за Грузия 31-годишен асеновградчанин зае второ място на първенството по ускорен шах в Скопие (Мак), след като събра 17 т. от 22 възможни. Шампион стана Владислав Артемиев (Рус) с 18,5 т., а бронзовия медал заслужи Давид Навара (Чех) с 16,5 т.

В надпреварата участваха още трима българи, които също не играха за родината си заради неуредиците в българската федерация през последните години. Натурализираният в Македония Кирил Георгиев се нареди на 31-во място в крайното класиране с 14,5 т. и заслужи специалната премия на организаторите от €150 за най-добре представилия се състезател на домакините. Под неутралния флаг на международната федерация (FIDE) пък Александър Делчев (14,5 т.) и Антоанета Стефанова (14 т.) заеха съответно 31-во и 43-то място сред общо 324-ма шахматисти в първенството.

Като най-добре представилата се жена в откритата надпревара на Евро `18 Стефанова също получи специален чек за €150. Партньорът й Чепаринов осигури за семейния бюджет още €1200, полагащи се за второто място. Шампионът Артемиев заслужи голямата награда от €2000, а третият Навара взе €800.

В момента тече турнирът на рапид от европейското първенство в Скопие. След 13 кръга лидери с по 10,5 т. са Валерий Попов (Рус), Андрей Есипенко (Рус) и Вахап Санал (Тур). Кирил Георгиев се движи 5-и с 10 т., а Чепаринов е на 60-о място с 8 т.