Медия без
политическа реклама

Лакоми за имоти: общини връщат огромни терени на държавата

Амбициите за изграждане на нови индустриални зони и друга инфраструктура се провалиха на много места

Днес, 16:54
Правителството прие програма за управление на държавната собственост, според която приходите ще постъпват в нов фонд към МРРБ.
Правителството прие програма за управление на държавната собственост, според която приходите ще постъпват в нов фонд към МРРБ.

Амбициите на общините да изграждат със свои сили нови индустриални паркове, зелени площи и друга публична инфраструктура върху големи терени, предоставени от държавата, катастрофират повсеместно. Много общини са претърпели провали в плановете си да се възползват от безвъзмездно предоставена от държавата земя и сега  връщат обратно терените. Поради липса на уреден механизъм как точно се връщат тези имоти, е намерен изход, макар и звучащ абсурдно - общини стават дарители на областните управи. 

Това показа проверка на “Сега” по повод серия от решения, взети в последните месеци за връщане на държавата на предоставени с конкретна цел имоти. Капацитетът на кметове и общински съвети се оказа недостатъчен в много от тези проекти, а държавата не направи достатъчно усилия да изиска от кметовете спазване на споразуменията за предоставените терени. За това със сигурност е допринесла и политическата криза. Какви имоти връщат общините и имат ли шанс уверенията на кметовете, че пак ще си поискат безславно върнатата земя, за да реализират онова, в което вече са се провалили? 


 

Петрич няма да получи обратно 187 декара - те вече се продават 


 

9 години не стигнаха на община Петрич да намери начин и да реализира плановете си за изграждане на индустриален парк в имоти, предоставени от държавата. Двата имота - с площ от 146 и 41 декара, общо над 187 декара терен, бяха предоставени през 2016 г. с обяснението, че върху земята ще бъде изграден индустриален парк за експортно ориентирани инвестиции. Законът за държавната собственост дава 5-годишен срок на общините да изпълнят споразуменията при подобно безвъзмездно прехвърляне на имоти, който се оказа абсолютно невъзможен за местната администрация. Миналата година общинският съвет взе решение да върне имота с доста жалки обяснения, като кметът на града увери, че Петрич ще си иска някога терените обратно. 

Вятър и мъгла. Проверка в имотния регистър показва, че на 14 февруари, 2025 година община Петрич е прехвърлила двата имота обратно на областната управа в Благоевград. Сделката е оформена като дарение, а имотът е актуван обратно като държавна собственост на 31 март. 

Уверенията на администрацията, че нищо не пречи общината отново да си поиска терена, се разминават с фактите. От сайта на Агенцията за публични предприятия и контрол става ясно, че двата имота са обявени за продажба. Теренът от 145.8 декара е оценен с начална тръжна цена от 304405 лв., със стъпка на наддаване 3045 лв., а имотът от 41.7 дка е с цена 40 300 лв., със стъпка на наддаване 403 лв. Много е вероятно към тези терени да има реален инвестиционен интерес, защото цялата документация е комплектована доста бързо. От актуването на имотите до обявяването им за продажба са минали по-малко от един месец. Така това, което се оказа непосилно за община Петрич, сега ще се окаже възможно за частен инвеститор, при това надали на висока цена. Имотите са със статут на земеделски земи. 



 

Варна връща над 58 декара 


 

Шумни скандали се разразиха и във Варна покрай забатачените проекти върху няколко държавни имота, предоставени безвъзмездно с конкретна цел. 

Дарението обратно на държавата на единия от имотите стана факт още миналата година, като общината върна два терена с обща площ от близо 22 декара. Идеята бе върху тях да бъде изградена нова сграда на математическата гимназия “Петър Берон”. И този терен е предоставен през 2016 г., тоест идеята е следвало да бъде реализирана до 2021 г., но реално инвестиционен проект е възложен едва в края на 2023 г. В края на 2024 г. община Варна получи за втори път безвъзмездно от държавата този имот, надеждите са проектът най-сетне реално да се реализира. 

Не е такъв случаят с други 54 декара, бивше военно поделение, предоставено бевзъзмездно на общината. Тук се стигна и до прокурорски проверки, като за разлика от терена за математическа гимназия, местната управа няма никакви основания да претендира обратно за терена, защото не е свършила нищо. На мястото е следвало да бъдат изградени социални жилища. Сега във Варна тръгна петиция мястото да се използва за парк, не е ясно дали предложението има изобщо някакъв шанс. Процедурата по връщане обратно на този имот още не е приключила.


 

Милиони потънаха в Благоевград за облагородяване на терен, който се връща 


 

Милиони левове са потънали в Благоевград в облагородяването на терен, който общината бе принудена безславно да върне. Историята е направо трилър. Благоевград е сред общините, които получават големи терени през 2016 г. - 61 декара с 32 изградени сгради, бивш военен имот. На него според решението на кабинета е следвало да бъде изграден Интерекспо и Конгресен център и музей. И тук не се случва нищо освен преактуване и премахване на сгради, а с наближаването на крайния срок общината прави отчаян опит да спаси терена и просто променя на хартия предназначенията на три съществуващи сгради. Сграда с предназначение “щаб” е прекръстена на предназначение “музей”, сграда-склад получава предназначение “интерекспо и конгресен център”, а сграда с предназначение работилница се трансформира в “сграда за спорт”. Тази маскировка не минава през областната управа и пред сухопътни войски и по темата започва дълги епистоларни войни и съдебни дела. Впоследствие общината прави нов опит за изпълнение на условията - с разделяне на имота на две и обособяване на едната част за индустриален парк за високотехнологични базирани на знания услуги, но и тук почват дела.  Нищо от това не тече без тежки политически скандали - и двете страни си отправят взаимни обвинения, но равносметката е потънали милиони в провалена идея. Сега общината ще връща имота на държавата с надежда да си го получи обратно, като и тук се изтъква нуждата на града от зелени терени за спорт и други дейности. 

 

Сметки без кръчмаря 

 

В момента липсва начин, по който изчерпателно да бъде проверен броят на върнатите от общини безвъзмездно предоставени от държавата имоти заради неизпълнени инвестиционни намерения. На фона на всеобщата немощ и бавното задвижване на проектите може би не са без основания внесените безуспешно през 2020 г. от депутати на ГЕРБ изменения в закона за държавната собственост, в които се предлагаше 5-годишният срок за изпълнение на заявените пред държавата намерения да отпадне. При всички случаи надеждите на общините да си получат с лекота терените няма да минат така безоблачно и примерът с Петрич е показателен. Нещо повече - на последното си заседание правителството прие курс към освобождаване от терени с отпаднала необходимост, по които генерира разходи, и събирането на приходите в нов фонд към регионално министерство. Идеята е фондът да инвестира в изграждането на публична инфраструктура като нови детски градини, училища и други. Можем само да се надяваме, че тези намерения няма да катастрофират в липса на капацитет и политически скандали, а цените в обещаваните честни търгове за имотите ще бъдат реални. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

държавни имоти