Ето ви бърза услуга на едно гише - главният прокурор е и главен съдия. Не е справедливо, но е бързо и спестява усилията други институции да имитират, че правят проверки и вземат независими решения. Тази бърза услуга в момента се тества по казуса с проверката на Инспектората към Висшия съдебен съвет срещу председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов. За да не се тормозят инспекторите да мислят нарушил ли е Панов съдебната независимост или не, главният прокурор Сотир Цацаров преди дни им подсказа как да се произнесат. И за разлика от любимия си предшественик Никола Филчев Цацаров знае как да пипа с кадифени ръкавици.
А инспекторите разбират от половин дума. Те знаят и как да помилват някого, и как да го "опраскат". Нужно ли е да напомняме как приключиха проверките по скандалите "Цумгейт" и "Яневагейт" ?! Проверката за Панов трябва да приключи най-късно до 20 март, но вече едва ли има някой, който се съмнява какъв ще е резултатът.
Панов падна на мушката, като сезира прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет заради опита на четирима обвинители да осуетят проверката му в апелативния спецсъд на делото за ареста на Десислава Иванчева и Биляна Петрова. Колегията очаквано и единодушно прие, че няма друг проблем освен самия Панов.
Апелативният спецсъд всъщност "вдигна топката" за забивката
срещу шефа на ВКС, като се оплака, че независимостта му е потъпкана от наредената от него проверка. И макар че спецсъдиите в крайна сметка отговориха на ВСС, че независимостта им не е била накърнена, за по-сигурно кадровиците решиха да изправят Панов пред инспектората.
Мнозинството там отдавна търси повод да види сметката на Панов, който безкрайно ги дразни, като говори за зависимостите в системата. А най-много подразни самия Цацаров с упорството си да му се направи задълбочена проверка какво е правил на срещата в ЦУМ с издателя на "Сега" Сашо Дончев, който твърди, че му е оказан натиск за редакционната политика.
Сега се очертава перфектна възможност, а конституционната процедура е доста проста - пленумът на ВСС прави предложение до президента за свалянето му, а държавният глава има право да откаже отстраняването само веднъж. Затова изглежда, че статуквото ще успее да събори Панов. За да е по-сигурно
Цацаров подаде жокери на инспектората - че проверката е имала едва ли не политически цели
Главният прокурор и преди е обвинявал Панов, че си позволява да прави политически коментари, което е достатъчно основание за отстраняването му от позицията на председател на ВКС. Но сега моментът е много подходящ - преди по-малко от 2 години предишният състав на ВСС беше на път да направи импийчмънт на Панов, но заплахата от Европейската комисия спря плановете. Сега докладът на отиващата си ЕК е положителен, в момента България, корупцията, съдебната й система и китната й прокуратура са последна грижа на Брюксел. И ето че моментът за разчистване на сметки е сгоден.
През последните 6 години главният прокурор неведнъж е показвал, че не се колебае да си променя решенията. Спомнете си как започна мандатът му и какво се случи с Галина Тонева - конкурентката му за поста. Той първо я покани за свой заместник, а след това я предложи за освобождаване заради "разминаване във вижданията", като преди това сервилните медии на властта подгряха атмосферата - точно както го правят и с Панов.
На Цацаров му остава по-малко от година на този пост, а мандатът на Панов изтича през 2022 г. Преди Нова година Цацаров гарантира, че няма амбиции да заеме поста на Панов, каквито версии се чуваха в Съдебната палата.
Но без съмнение Панов трябва да бъде наказан, че изневери на очакванията
да бъде послушко. Синхронизираните действия на НАП, ВСС, КПКОНПИ и удобните на властта медии срещу Панов са безпрецедентно доказателство, че се готви нещо, този път сериозно, срещу председателя на Върховния касационен съд. И че статуквото вече няма търпение да го държи, за да има привидна опозиция и да се имитира демокрация.
Изключително добър момент е отстраняването да се случи насред изборни кампании, когато всички се занимават с политическите интриги, а съдбата на съдебната власт ще мине на още по-заден план. Необяснимо е само, че почтените хора в съдебната система чакат и се надяват, че някакво чувство за благоприличие или срам е способно да спре "здравите сили", които са се прицелили в Панов. Те обаче дълбоко се заблуждават.
За жалост, това, което се случи в Румъния - в защита на антикорупционния прокурор Лаура Кьовеши на протест излязоха десетки хиляди, в България изглежда непостижимо. Тук гняв има само в социалните мрежи, а иначе Борисов и Цацаров имат картбланш да правят каквото си поискат.