Има нещо много общо между срива на електроенергийната система на много места в страната по Коледа и Нова година и срива на мобилните мрежи на два от телекомите преди седмица. И в двата случая потребителите продължително време не знаеха какво се случва и кога авариите ще бъдат отстранени, а последвалите обезщетения се оказаха "мижи да те лажем" и обвързани с куп условия, докато за компаниите, прекратили услугите си към клиентите, нямаше никакви последствия. Другата прилика е, че и двата пазара - и електроенергийният, и телекомуникационният - са на практика монополни, т.е. потребителят може да бъде мачкан и няма къде да избяга.
Трите мобилни оператора у нас от години извиват ръцете на абонатите си,
като използват различни трикове и нелоялни практики, за да ги принудят да плащат все по-големи сметки за телефонни разговори, телевизия и интернет. Никой и нищо не е в състояние да ги спре засега. Само Комисията за защита на потребителите от време на време като бълха ги хапе с по някоя смешна глоба, която те дори рядко плащат, защото я оспорват в съда.
По всичко личи, че два от мобилните оператори ще излязат без особени последствия от тежките аварии, довели до тотален срив в мобилните мрежи преди няколко дни. Хиляди абонати - граждани, фирми, държавни институции и информационни системи - останаха с часове без мобилни връзки и без информация какво се случва. Обещаните компенсации са като прах в очите - повече минути, мегабайти и по-висока скорост през май, нищо че по-голямата част от абонатите са с неограничени разговори и интернет.
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), чиято задача е да наблюдава дейността на мобилните оператори, уж привика ръководствата на мобилните оператори, за да обяснят причините за авариите и мерките за недопускане на подобни инциденти в бъдеще със заявката за санкции. Но от срещата се роди чутовната новина, че са се разбрали при технически инциденти "своевременно да информират потребителите". И евентуално някога да се направят промени в нормативната уредба и общите правила за компенсиране на засегнати в такива случаи клиенти.
Изобщо не е изненада, че държавният регулатор е толкова благосклонен към мобилните оператори. КРС от край време ги брани и рядко се сеща, че на пазара има и друга, по-слаба страна - потребителите.
Докато обществото се възмущава от едностранното вдигане на цените по действащите договори, от прекомерните неустойки и дори невъзможност да се откажеш от услугата, от различни нелоялни търговски практики, които вкарват в заблуда и щета клетия потребител, ръководствата на КРС през годините все се оправдават с това, че нямат законово право да се месят в ценообразуването на пазара. Вместо да откликне на критиките на безцеремонното поведение на компаниите и техните служители в офисите (често откровено нагли и некомпетентни), КРС ги хвали за качествените услуги и голямото им покритие. И уверява колко конкурентен и здрав е този пазар. А това, че потребителите се заробват с двугодишни договори, които трудно може да прекратят, и че са принудени да плащат за услуги, които не желаят, регулаторът не намира за ненормално.
Другият регулатор - Комисията за защита на конкуренцията, също е много предпазлив да не наруши спокойствието на трите големи кита в телекомуникациите. Антимонополната комисия си затваря очите и не рови защо те се държат като едно предприятие с господстващо положение на пазара, което не допуска други играчи и нарушава правилата на конкуренцията. Трите компании предлагат едни и същи продукти на едни и същи цени, услугите им са обвързани в пакети, които щеш не щеш трябва да купиш накуп с много условия и задължения. Те имат една и съща агресивна маркетингова политика, еднакви клаузи в договорите и общите условия, еднакви нелоялни практики, правят индексация на цените по едно и също време.
С други думи
на този пазар ние, потребителите, нямаме никакъв избор.
Дори да е възможно да се откажем от договора без неустойки, ако например не сме съгласни с едностранното вдигане на месечната ни вноска, ще попаднем на същите условия и същата цена при друг мобилен оператор. Това е очевАдно за всички, но и КРС, и КЗК, които са отговорни за осигуряването на конкурентен пазар на електронни съобщителни мрежи и услуги, са слепи за тези проблеми.
Доскоро и Комисията за защита на потребителите пееше в хора на мобилните оператори. Години наред тази комисия симулираше някакви проверки и опити да защити абонатите от своеволията на телекомите. КЗП предпочиташе "мекия подход", т.е. да се споразумее с телекомите да не правят повече така. Когато все пак се стига до глоби, то размерът им е символичен на фона на огромните обороти на компаниите. Мобилните оператори не само ги плащат без проблем, но и дори ги отчитат като оперативен разход, за да не им пострада печалбата, разкри преди време сегашният председател на КЗП Мария Филипова.
Както стана ясно, и авариите се случват по едно и също време при мобилните оператори.
Причините може да са различни, но ефектът е един и същ - срив в мобилните мрежи води не само до невъзможност да се водят телефонни разговори и да се ползва интернет, но блокира и работата на бизнеса и публичния сектор в страната.
Никой не е застрахован от извънредни инциденти и аварийни ситуации, но е много показателно мълчанието на двата телекома "Виваком" и А1 часове наред след срива на мрежите им.
Всъщност телекомите винаги са действали от позицията на силата и са демонстрирали незачитане на правата и интересите на потребителите. Доказателство за това е, че секторът е с най-много жалби в КЗП и наказателни актове за прилагане на нелоялни практики.
Масово потребителите продължават да се оплакват от неясните и непрозрачни договори, които сключват, от неочаквани суми над уговорената месечна вноска, от пречки да прекратят взаимоотношенията си с оператора, дори когато договорът е изтекъл. Едни от най-фрапантните случаи са с наследници на починали абонати, от които са искани огромни неустойки, както и потребители, които въпреки че са платили трите си наказателни вноски при прекратяване на договора, продължават да бъдат товарени с текущи месечни суми.
Пренебрежението не е само към обикновените абонати - "Йетел" и "Виваком" показаха
пълно незачитане на заповедите, с които председателя на КЗП им забрани да индексират цените
в началото на годината. На последвалото искане от шефа на комисията за отнемане на лицензите, шефът на другия регулатор - КРС, скочи в тяхна защита, като обясни, че това е невъзможно, тъй като държавата едва ли не ще спре да функционира.
За награда трите безценни мобилни оператора ще получат близо 500 млн. лв. безвъзмездна помощ по Плана на възстановяване и устойчивост, за да изградят оптични 5G връзки в 290 населени места. От браншовата асоциация на малките телекомуникационни оператори силно се противопоставиха на критериите за кандидатстване, които ги елиминират от участие. Няма обаче кой да ги чуе. Трите големи компании на този пазар уверено вървят към още по-голямо пазарно присъствие, докато малките играчи са обречени на гибел. От тази ситуация потребителите няма да са печеливши.