Медия без
политическа реклама

Какво МВР предпочитате - некадърно, корумпирано или мафиотизирано?

Случаят с убийството на Магдалена в Хасково отваря болни теми

Даниел Митов поиска и получи оставката на шефа на ОДМВР в Хасково. Дали не държи и своята в джоба?
БГНЕС
Даниел Митов поиска и получи оставката на шефа на ОДМВР в Хасково. Дали не държи и своята в джоба?

Свикнали сме някак, че МВР - онова същото министерство мастодонт, с огромния бюджет и привилегии - никак не се справя със сложната „политическа“ престъпност. Че му е трудно да разкрива корупция или други престъпления, извършени от хората с белите якички, особено ако са облечени във власт. Свикнали сме, че министерството действа като охранителна фирма на интересите на политическите си господари. Но от години ни се оправдават, че на битово ниво са ненадминати – имат хубавичка, голяма разкриваемост, да сме спокойни за здравето, живота и собствеността си.

После обаче се случва някоя трагедия като тази в Хасково, която буди основателното подозрение, че МВР изцяло е спряло да защитава законите и на битово ниво, че не работи дори там.

Без да се разпространяват зловредни слухове и непотвърдени версии за това брутално убийство, може с чисто сърце да се каже, че полицията в Хасково

просто я мързи да работи

И това е първоначалната причина да не се задейства. Само дето още не се е появил Бойко Борисов да посъветва да се купят телешки пържоли по случай бързото разкриване на убийството на Магдалена, пък родителите й да вземат да се извинят, че хулят МВР. И това сме го виждали, макар и голяма част от обществото да го е забравила.

Истината е, че в МВР се задействаха по случая, когато са разбрали, че положението е изтървано. Че общественото недоволство ще ги измете. Преди това е било лесно да обясняват на близките на Магдалена, че тя някъде се крие от тях и сладко спи, че е сърдита на майка си и ще се върне скоро. Голяма част от хората, сблъсквали се с МВР като жертви на престъпление, вероятно са усещали бездушието и пълната липса на емпатия на полицаите. Пък най-добре да не регистрираме сигнала, щото ще трябва да работим. Пък вие почакайте ей тука заедно с някой задържан. И т.н., и т.н.

И в случая с Магдалена, за да оправдаят институционализирания си мързел, в МВР са звучали като

абсолютно дехуманизирани типове

За всичко това началникът на местното ОДМВР получава преместване като шеф на сектор "Пътна безопасност". Той и без това не е бил титулярен шеф, какво толкова. А хвърли оставка, по искане на министъра, защото го заблудил за версията за изчезналото момиче. След 2 седмици никой и няма да помни. Добрите, симпатични и всеотдайни полицаи ще си ги гледаме само в киното, а на нашите ще им чуваме гласа само когато настояват за поредното увеличение на заплатите. После ще се чудим правилно ли е да учим децата си, че ако има някакъв проблем, могат спокойно да потърсят помощ от полицията. Или е по-добре да ги плашим с полицията.

Хасково не е изолиран случай. В МВР от години тече отрицателна селекция. Полицията е тотално разбита, свестните са малцинство, изтикано в ъгъла. В редиците на министерството попадат хора, които при други обстоятелства биха влезли в организираната престъпност, такива с агресивен и дискриминационен профил. Затова и не си мърдат пръста, освен ако някой началник не им каже. Типична гангстерска нагласа.

Разбира се, не може да очакваме в МВР да работят някакви свръхчовеци. В крайна сметка те са извадка от обществото ни. С такива хора се сблъскваме в съдебната система, здравеопазването, образованието, парламента, журналистиката.

Когато това отношение се институционализира обаче, вече е

предпоставка за възникване на много голям политически проблем.

Защото тези процеси радикализират хората, тласкат ги към други решения – дали ще е към саморазправа или към гласуване за радикални елементи, изповядващи ценности, измъкнати като че ли от някой дистопичен филм. И това е ключов проблем на демокрацията, който бързо трябва да осъзнаем и изкореним.

И още една подробност, която вероятно не е маловажна. МВР вече от една година е без професионално ръководство - няма главен секретар.

Сигурно сега ще видим политици, които яхват вълната и ще поискат законодателни промени, нали помним случая "Дебора", а и при всеки подобен случай, промените в законите, надраскани на коляно, се ползват за отдушник. После главният прокурор ще нареди да се направи ревизия на всички дела, с жертви и извършители младежи. МВР ще направи брифинг, на който ще ни обясни какви мерки ще вземе срещу т.нар. "локали" - младежките престъпни групи, все едно сега чува за тях. ГДПОБ ще ни увери, че ще разнищи каналите, по които се разпространяват видеата с насилие, за които сега се заговори. Изобщо, всички ще са супер проактивни в следващите дни, като храносмелят агнешкото и се върнат от почивните дни покрай Гергьовден. На какво отгоре обаче да им вярваме?

В криминологията е известно, че  корумпираната институция е за предпочитане през мафиотизираната,

ако трябва да избираме по-малкото зло.

Защото когато не изпълнява поръчките на мафията, корумпираният служител все още служи на държавата. Не особено добре, но чат-пат ще свърши и нещо полезно. Докато служителят-мафиот работи само за мафията. Когато не обслужва интересите ѝ, не прави нищо.

"Какъв ли ресурс е мобилизирала полицията в Хасково да търси изчезналата Магдалена (после намерена мъртва), след като е смятала, че при изчезването й няма данни за престъпление (заявено от шефа на полицията в присъствието на вътрешния министър)!?

Вероятно почти никакъв.

Същевременно точно миналата седмица гледахме в праймтайма на телевизорите смехотворната акция на десетки тежковъоръжени маскирани полицаи в някакво си там ведомство. Чийто шеф го извеждаха поне шестима робокопи пред камерите, а цялото място беше отцепено като че ще се ловят терористи.

Тежка гротеска",

написа във Фейсбук бившият прокурор Андрей Янкулов, визирайки ареста на шефа на пловдивската митница. Между другото, точно в Пловдив трябва много внимателно да проследим и случая с биячите, работещи в охранителна фирма, жестоко пребили няколко души след забележка за оставен включен двигател. Те скоростно бяха уволнени, оставяйки отворен въпроса, кой толкова бързо е докладвал на шефовете им.

50-процентното увеличение на заплатите в МВР може да бъде разглеждано и в положителна светлина. То превръща МВР в реален играч на пазара на труда. Но първоначалните конкурси трябва да се провеждат по честен и прозрачен начин, за да се привлекат читави и мотивирани млади хора, за сметка на хилядите работещи пенсионери в системата или на тези, чието място не е там. Реподборът трябва да обхване и началниците. Някак си не върви да покровителстват контрабанда, например, все едно сме в Чикаго през 20-те и 30-те години на миналия век. Политическият чадър върху такива хора действа страшно демотивиращо за служителите.

Та вие какво МВР предпочитате - просто некадърно, корумпирано или мафиотизирано? Или е дошло време да бъде обърнато с хастара и изградено наново. Въпросът е, за съжаление по-скоро риторичен, остана ли от кого?

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата