Медия без
политическа реклама

Борисов пак се вкара в предизборна криза

Поне пет проблема се задават заради късния локдаун

04 Дек. 2020ПЕТЬО ЦЕКОВ
БГНЕС

Проспаните месеци през лятото на 2020 г. и темерутският отказ от въвеждане на каквито и да е ограничения през есента тепърва ще се отразяват на страната. 

Премиерът Бойко Борисов склони да притвори вратата пред вируса едва когато станахме шампиони по смъртност в света. Когато наш Бойко се натутка, един куп европейски страни започнаха да обмислят не как да наложат локдаун, а как да излязат от него.

За да замаже закъснението, спящата клетка на правителствената простотия

 

пусна две изключително нагли пропагандни тези

 

Първата бе, че хората сами са си виновни за дереджето - те не спазвали мерките и затова умирали на стълбите пред болниците. Не бе ясно кои са “хората” - тримата протестиращи срещу локдауна в България или някой друг. Втората теза е, че локдаунът няма значение, много страни, които са предприели драконовски мерки, не са прокопсали и продължават да отчитат високи нива на заболеваемост. Ако първата теза е цинизъм, втората си е чиста проба дебела лъжа. Темпът на ръст на активните случаи във Франция и Англия намаля след въвеждането на мерки, Германия и Италия вече влязоха в плато, а Чехия, Австрия и Швейцария направо излизат от втората вълна. Не говорим за Израел, където на 1 октомври имаше 70 хиляди активни случая, а днес са под 9 хиляди. Ние наложихме мерки при 90 хиляди случая. Затова тепърва ще патим. 

Първата последица от забавянето на въвеждането на мерки ще бъде за здравето на хората. Ръстът на заболелите ще остане сериозен, какъвто беше в първите 1-2 седмици във всички затворили страни. Две седмици след старта на мерките в Гърция ръстът продължава, но с много по-ниски темпове от България. В Сърбия има много повече заболели от тук, но там няма високата смъртност на България. 

Така Коледа и Нова година ще дойдат, преди да сме прехвърлили платото, кабинетът ще охлаби мерките, за да се напразнуваме както трябва, и в резултат на това ще започнем 2021 г. пак с рекордна смъртност. Както казва авторитетният американски вирусолог доктор Фаучи: “Чака ни вълна след вълна”. Забавянето през последния месец

 

ни обрича на трета вълна

 

За да я избегнат, някои страни като Австрия, които излизат от втората вълна, не бързат да разхлабват мерките си. На 21 декември ние ще обявим победата над ковида и ще тропнем хорце.  

Втората последица от забавянето ще се види през януари, когато високата вълна на ковид ще се слее с традиционния януарски грип. Вече съвсем няма да сте наясно дали сте болен от едното, или от другото, ще тръгнете по ДКЦ-та и фургони, където ще чакате на дълги опашки да ви направят някакъв тест. Болниците отново ще се задъхат, няма как да ви приемат и така натискът върху здравната система ще стане още по-тежък. Тук ще видим тържеството на мангъровците, които ще ви кажат за стотен път, че е нямало никакъв смисъл от локдаун. Всъщност до тази ситуация ще се докараме заради късния локдаун.

Третата последица от забавянето на правителствените мерки ще бъде за икономиката - вместо локдаунът да бъде въведен с готов пакет в подкрепа на икономиката, тези мерки все още се бистрят, бизнес и синдикати не са си казали думата и накрая ще бъдат вкарвани половинчато - както винаги -

 

със съмнителни критерии и още по-съмнителен ефект

 

В резултат на всичко това напролет положението ще бъде тежко - високата безработица ще видим още по Нова година, бизнесът ще вземе каквото може от бюджета, а след това ще последва тежка безпарична зима с масови фалити и горещи молитви нещата към март-април да тръгнат на оправяне. И тъй като мерките закъсняха, търговията и туризмът ще бъдат досъсипани - вместо през ноември всичко ще е затворено през декември - в седмиците преди празниците, в които “ден година храни”.

Четвърто - разделението в обществото за мерките ще остане и ще се задълбочи. Тъй като тук нямаме правителство, което при здравен проблем да се осланя на науката, затова ще продължим да се чудим дали е правилно да носим маски, дали е редно да има зелен коридор за възрастните хора, дали трябва да пием антибиотик и какво може да си вземем профилактично от аптеката - цялото това знание се предава от уста на уста, апокрифно, затова и ние се караме по интернет.

Пето. С влизането в сила на националния локдаун НОЩ поиска да се удължи и срокът на извънредната епидемична обстановка с 4 месеца - до март 2021 г. Въпреки че този срок бе удължен само до края на януари 2021, той най-вероятно ще бъде удължен допълнително и парламентарните избори през 2021 г., които се очаква да бъдат насрочени за 28 март, ще бъдат проведени в извънредна ситуация. Само на теория тя може да бъде отменена по-рано - ако през февруари температурите минат 35 градуса, вирусът се уплаши и избяга, а навън запеят птички. И тъй като тази работа едва ли ще стане,

 

ще имаме едни много странни избори

 

Вместо турски сериали ще гледаме лицата на политиците по тв. Вече се спряга и възможността за отлагане на изборите - за по-топли месеци с по-ниска заболеваемост. 

Кризата ще повлияе на изборите и по друг начин. В неделя изтече срокът за приемане на оферти за закупуване на машините за гласуване. Затварянето не на България, а на света към България обаче вероятно ще затрудни доставянето на машините и те едва ли ще бъдат тук в срока, който ние сме поставили - 10 февруари. Това означава, че за пореден път гласуването с машини ще бъде компрометирано по вина на правителството. Машини няма да има навсякъде, а там, където има, те ще бъдат дадени в ръцете на неподготвени членове на СИК. Това вече го играхме веднъж.

На практика Борисов отново се вкара в предизборна криза. Това не се случва за пръв път - и около издигането на Цецка Цачева за президент, и около свалянето на Цветан Цветанов, и около водната криза - лидерът на ГЕРБ има удивителната способност да си създава проблеми. Досега ги решаваше, макар и трудно. Кризата, която се очертава в предизборните месеци, е нещо друго - тя засяга живота и парите на хората.

 

Тези неща не се "оправят" с политически лъжи

 

Да, Борисов винаги е демонстрирал бърза реакция в кризисна ситуация - безценно качество за всеки демократ с тоталитарни наклонности. Действаше светкавично, макар невинаги правилно. Той се справи с пролетната атака на вируса, която за негов късмет не бе голяма. След това обаче тотално се провали. Не подготви страната за втората вълна, слушаше хора, които препоръчват чайче срещу болестта, пренебрегна необходимостта от своевременен локдаун. 

Това е непростимо. Затова тези избори ще бъдат последните за Борисов.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?