Медия без
политическа реклама

Почина човекът, изнесъл "Доктор Живаго" от СССР

04 Март 2023
АНСА
Серджо Д'Анджело

На 100-годишна възраст почина италианският журналист Серджо Д'Анджело, благодарение на когото светът познава една от важните книги на миналия век - "Доктор Живаго" на Борис Пастернак. Новината идва от издателство "Фелтринели", публикувало произведението през 1957 г., съобщава БГНЕС.

Известният роман на Борис Пастернак (1890-1960), написан между 1945 и 1955 г., стана световно наследство благодарение на превода на италиански от Пиетро Цветеремич, публикуван за първи път в Италия през 1957 г. Година по-късно Пастернак получава Нобелова награда за литература за романа си, но е принуден да я откаже. През 1989 г., след смъртта на писателя, синът му Евгений Пастернак получава наградата за него.

Серджо Д'Анджело почина в дома си в Сан Мартино ал Чимино (област на Лацио). Роден е в Рим. През 50-те години започва работа като журналист в радиостанция в Москва, където по-късно премества семейството си – съпругата Жулиета и двете си деца. Дъщеря му Франческа каза в интервю за ANSA, че той често е виждал Пастернак и нарече историята с премахването на ръкописа и последвалата публикация от издателството "приключението на живота му". През 2015 г. в Сицилия бяха открити бюстове на Пастернак и италианския му преводач Цветеремич.

 

ИСТОРИЯТА

През 1956 г. Серджо Д'Анджело пътува с влак от Москва към писателската колония Переделкино. Пастернак е толкова обичан, че ако спре да си поеме дъх по време на литературно четене, публиката веднага продължава думите му. Творбите на писателя обаче отдавна не са виждали бял свят. Вместо това той се занимава с преводи на литературната класика на руски.

Италианският журналист пристига при Пастернак с предложение от италианското издателство "Фелтринели", което иска да преведе на италиански и да издаде тайнствен роман, за който се носят слухове. Пастернак първо отказва - подобна стъпка би била твърде опасна, особено като се има предвид, че романът не е излизал на руски. А за последното има много причини - главният герой Юри Живаго лекува войници от двете страни на Революцията, след което се завръща в една променена Москва, където под властта на комунистите царства хаос и изтънченият свят на интелекта и културата изглежда безвъзвратно минало.

Пастернак оставя Д'Анджело в градината и се прибира, а след малко се връща с увит във вестникарска хартия ръкопис - близо 800 страници на пишеща машина с ръкописни корекции от автора. "Това е "Доктор Живаго" - казва на госта си писателят. - И дано да обиколи целия свят". Две години по-късно пожеланието се сбъдва. Пастернак е номиниран за Нобелова награда за литература няколко пъти - през 1946, 1947 и 1949 г. През 1958 г., след като "Доктор Живаго" се превръща в световен феномен, наградата е неизбежна.