Медия без
политическа реклама

В Египет започнаха да изплащат книгите на вноски

26 Яну. 2023
Международен панаир на книгата в Кайро.
БГНЕС
Международен панаир на книгата в Кайро.

Египтяните са свикнали да внасят всеки месец вноските си за автомобили или перални, но рязко нарастващата инфлация сега ги принуждава да купуват и книги по този начин, пише Би Би Си.

"Книгата се превърна в луксозен артикул тук в Египет. Това не е стока от първа необходимост като храната. Хората днес спестяват от лукс", казва Мохамед Ел-Баали от египетското издателство "Сефсафа" в първия ден на Международния панаир на книгата в Кайро, който беше открит на 24 януари.

Тъй като цените на книгите са се увеличили повече от два пъти, някои египетски автори твърдят, че са прибегнали до това да  намалят героите и описанията, за да бъдат по-икономични при писането и съответното издаването и крайната цена на кнгите им да бъде по-ниска. "Цената на хартията и мастилото се повиши неимоверно", казва Ел-Баали. "Сега цената на тон хартия е близо четири пъти по-висока, отколкото в началото на годината!", твърди издателят.

Той казва, че се е насочил към печатането на книги в чужбина и печата невисок брой копия, тъй като очаква спад в търсенето. Страхът от спад в броя на купувачите на тазгодишния панаир на книгата в Кайро - най-старият и най-големият по рода си в арабския свят и голямо събитие за издателската индустрия - доведе до идеята купувачите да се възползват от услугата да изпащат закупените от тях книги на вноски. Египетската асоциация на издателите казва, че клиентите вече могат да изберат опцията да изплащат закупените от тях четива за срок от девет месеца, като на месец да плащат по 1,5% лихва.

Авторката Дина Афифи, която пише предимно художествена литература за тийнейджъри, се надява, че схемата ще увеличи слабите продажби на тазгодишния панаир. Тя казва, че последната й книга, посветена на фараоните, е била съкратена, за да се намалят производствените разходи. "Страниците в книгата бяха намалени до 60 от около 100 страници, поради нарастващите разходи за печат", каза тя пред Би Би Си.

Някои писатели в страната се оплакват, че докато са принудени да  пишат по-кратки книги, опростявайки сюжетните линии чрез въвеждане на по-малко второстепенни герои и ограничаване на количеството на описанието, читателите прибягват до фалшиви копия с ниско качество. Те се продават на сергии по улиците на цени, вариращи между 50 и 100 египетски лири (3 и 6 лв.)

През последните месеци ускоряващата се инфлация намалява покупателната способност на египтяните, които от години живеят на  строги икономии и повтарящи се икономически сътресения. Египет, който разчита в голяма степен на внос от чужбина, страда от валутна криза. След последователни девалвации парите струват половината от това, което са били преди година.

Правителството казва, че прави каквото може, за да намали цените и обвинява за напрежението външни фактори като напривер войната в Украйна. Така че не е изненадващо, че тази година египтяните са по-притеснени какво да сложат на масата, отколкото да купят книги, които ще подхранват умовете им.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Египет, книга

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?