Медия без
политическа реклама

САЩ ще възпират Русия и Китай с космически сензори

Вашингтон се оттегля от Договора за ракетите със среден обсег на 2 февруари

18 Яну. 2019
https://breakingdefense.com
САЩ искат да разполагат със способността да следват по-отблизо движението на вражески оръжия благодарение на специални сензори в Космоса.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще представи обновена американска стратегия за противоракетна отбрана, която разглежда начини за засилване сигурността на Америка, включително чрез евентуално разполагане на космически сензори за откриване и проследяване на вражески ракети, съобщиха световните агенции. Прегледът на противоракетната отбрана препоръчва изучаване на експериментални технологии, включително перспективи за космическо оръжие, което би могло да свали вражеските ракети - връщане към така наречената инициатива "Междузвездни войни" на Роналд Рейгън от 80-те години на миналия век.  Пентагонът твърди, че американските ПВО са твърде малко, за да могат да противодействат на атака срещу САЩ от голяма ядрена сила, като Русия или Китай. Вашингтон се надява, че тези страни вместо това ще бъдат възпирани от атаките на американския ядрен арсенал. Русия счита, че противоракетната отбрана на САЩ напредва като заплаха, а докладът на Тръмп е вероятно да предизвика ново напрежение с Москва.

Китай от своя страна също тревожи Пентагона с напредъка в хиперзвуковата технология, която може да позволи на Пекин да изстрелва ракети, които са далеч по-трудни за откриване. В доклад, публикуван тази седмица, който изтъква хиперзвуковата заплаха, Пентагонът предупреди, че военните в Китай са "на ръба на въвеждането на някои от най-модерните оръжейни системи в света". "В някои области той вече е начело на света", се казва в доклада. Американски служители, включително зам.-министъра на отбраната за научни изследвания и инженерство Майкъл Грифин, смятат, че космическият сензорен слой може да помогне за откриване на ракети, движещи се при свръхзвукови скорости. Това е първото осъвременяване на стратегията за противоракетна отбрана на САЩ от 2010 г., когато такова направи администрацията на предишния президент Барак Обама.

Стратегията се съдържа в документ от 80 страници, който вече бе раздаден на представители на пресата. В него Пентагонът представя бъдещите си проекти с цел защита на САЩ от новите свръхзвукови ракети, разработвани от Китай и Русия. Тези ракети могат да летят с над 5000 километра в час, тоест четири пъти колкото скоростта на звука. След като бъдат изстреляни, е почти невъзможно те да бъдат прехванати. Медии припомнят, че едно от новите руски стратегически оръжия, представено от руския президент Владимир Путин, е хиперзвуков боен блок "Авангард", който се движи 20 пъти по-бързо от скоростта на звука и може да прави резки маневри, за да избегне откриването и прехващането му от противоракетните системи.

 

 ЗАПЛАХА

Вашингтон потвърди, че от 2 февруари ще започне процедура за преустановяване на действието на Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (ДЛРСМО) с Русия, заяви зам. държавният секретар на САЩ Андреа Томпсън. Според нея САЩ не виждат Русия да изпълнява задълженията си по споразумението. По-рано руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва е готова да работи за спасяването на сделката въпреки проблемите и се надява, че Вашингтон ще действа отговорно при изпълняването на договореностите за контрол на оръжията. Томпсън обаче каза, че САЩ са "разочаровани" от преговорите с Русия. Вашингтон обвинява Москва, че нарушава договора с новата ракета 9M729, който може да носи ядрена и конвенционална бойна глава.

 

 

 

 

Ключови думи:

САЩ, военна доктрина

Още по темата