Висшите финансови служители от седемте най-богати демокрации в света ( т.нар. Г-7 - Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Великобритания и САЩ - бел. ред.) загърбиха острите си различия относно американските мита и се съгласиха да противодействат на глобалните ''икономически дисбаланси''. Това, пишат световните медии, е удар по търговските практики на Китай.
Преди срещата на върха на финансовите министри и управителите на централните банки от "Групата на седемте" идния месец се появиха съмнения дали ще бъде постигнато някакво съгласие, предвид разделенията относно американските мита и нежеланието на Вашингтон да нарече войната на Русия срещу Украйна незаконна.
Предварителната среща подготвя почвата за среща на върха на лидерите на Г-7 на 15-17 юни в планинския курортен район Кананаскис в Канада. Тръмп ще присъства на срещата, потвърди Белият дом в четвъртък. След разговори, които са продължили три дни, участниците са подписали дълъг документ, в който липсват предишните формулировки за борбата с изменението на климата, пропусната е традиционната защита на свободната търговия и се смекчават препратките към войната в Украйна.
''Намерихме общ език по най-належащите глобални проблеми, пред които сме изправени. Това изпраща много ясен сигнал към света - че Г-7 е единна в целта и в действията си", заяви канадският финансов министър Франсоа-Филип Шампан на пресконференция.
В комюникето се казва, че членовете на Г-7 ще продължат да наблюдават "непазарните политики и практики", които допринасят за дисбалансите в световната търговия. В изявлението не се споменава Китай, но "непазарните политики" обикновено се отнасят до експортните субсидии и валутните политики на тази страна, които, според администрацията на Тръмп, ѝ дават предимство в международната търговия.
Среща на Г-7 имаше през март т.г. Тя също се проведе в Канада в момент, когато президентът на САЩ заплашваше, че Канада може да стане 51-вият щат.
В сегашното изявление на Г-7 не се споменават американските мита, които нарушиха световната търговия и веригите за доставки и допринесоха за икономическата несигурност. Шампан омаловажи неспоменаването на митата, но уточни, че министрите от Г-7 ''не се забавляват'' с въпроса и са обсъдили последиците по време на срещата. Канада се стреми към споразумение за премахване на 25% мита на Тръмп за много стоки, включително стомана и алуминий.
Китайското посолство в Отава заяви, че не може веднага да коментира изявлението на Г-7.
Войната в Украйна
Финансовите ръководители на Г-7 осъдиха и ''продължаващата брутална война'' на Русия срещу Украйна и заявиха, че ако усилията за постигане на прекратяване на огъня се провалят, те ще проучат всички възможни варианти, включително ''по-нататъшно засилване на санкциите'' срещу Кремъл.
Описанието на войната в Украйна обаче сега бе смекчено спрямо предишното изявление на Г-7 от октомври преди преизбирането на Тръмп, в което тя беше наречена ''незаконна, неоправдана и непровокирана агресия срещу Украйна''.
Тръмп намали подкрепата на САЩ за Украйна и направи изявления, предполагащи, че Киев е виновен за конфликта, докато в същото време се опитва да убеди Русия за мирни преговори.
Кремъл заяви, че нови мирни преговори с Украйна ''все още не са договорени'', оспорвайки твърденията, че двете държави скоро ще проведат преговори във Ватикана.