Медия без
политическа реклама

Търговци на ток се притесниха от бързия преход към свободен пазар

Кратките срокове на либерализацията ще облагодетелстват големите играчи, смятат от сдружението на доставчици АСЕП

Илияна Кирилова

Въпреки че подкрепят либерализацията на електроенергийния пазар, някои търговци на ток се обявиха срещу кратките срокове, които парламентът наложи на фирмите, за да преминат от регулирани към свободни цени.

Според промените в Закона за енергетиката, които депутатите гласуваха миналата седмица, от 1 октомври 2020 г. около 300 000 стопански потребители ще трябва да купуват ток по свободно договорени цени. За целта ще сключват с доставчиците типови договори, образецът на които трябва да бъде изготвен от Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) до 31 август.

Това обаче оставя твърде кратко време на потребителите и доставчиците да реагират, обявиха вчера от Асоциация свободен енергиен пазар (АСЕП), в която са обединени търговци на електроенергия. От сдружението посочиха, че реалната дата, до която фирмите трябва да си изберат нови доставчици, е 10 септември, за да може смяната да влезе в сила от първото число на октомври. Това не оставя време за информационна кампания, чрез която засегнатите страни да разберат правата и отговорностите си в новата ситуация, смятат търговците.

„Нашата практика показва, че когато човек иска да излезе на свободния пазар или да си смени доставчика, се получава забавяне от поне един месец, защото винаги излиза, че има някакви дребни стотинки, които не са платени в някоя бивша сметка или нещо подобно, заради което електроразпределителното дружество казва: ами, всъщност не е възможно да ви прехвърлим и ще трябва да изчакате следващия месец”, обясни Виктор Минчев от АСЕП. И посочи, че ако потребителите сами не си изберат доставчици, ще бъдат пренасочени автоматично към търговските дружества на големите електроразпределителни предприятия (ЕРП).

От асоциацията изразиха притеснение и от неяснотата какво ще включват типовите договори, които се очакват от КЕВР. „Очакваме, предвид на тези кратки срокове, отново да няма истинска конкуренция ... Крайните клиенти ще бъдат поставени в ситуация, в която няма да имат избор – ще бъдат длъжни да подпишат тези типови договори”, заяви председателят на АСЕП Соня Кадиева.

От дружеството обясниха, че очакват големите търговци към ЕРП-тата да получат предимство от друга голяма промяна, която беше направена в Закона за енергетиката – решението КЕВР да изгради електронна платформа, на която доставчиците да публикуват ежемесечно актуална информация за своите оферти. Иначе са заплашени от глоба – от 5000 до 50 000 лв., която ще скача тройно при повторно нарушение. От платформата ще могат да се ползват крайни клиенти с очаквано годишно потребление под 100 000 kWh. Сайтът трябва да бъде активен от 1 януари 2021 г. „Този, който има най-голямо портфолио на търговията, ще може да предложи най-ниска цена за абсолютно всички видове потребители. Има само няколко такива дружества на пазара”, посочи Виктор Минчев. Според него това ще отнеме предимството на търговците, които са се специализирали в определен сегмент на пазара – например онези доставчици на бензиностанции, които им продават ток по нощна тарифа. А това, че платформата ще заработи от следващата година, означава, че потребителите няма да могат да се възползват от нея при предстоящата голяма смяна на доставчици до октомври.

Още по темата