Със 116 гласа парламентът отхвърли предложение държавата да изкупи електроразпределителните предприятия (ЕРП), които в момента се намират в частни ръце. То беше внесено от групата на МЕЧ.
От партията на Радостин Василев напомниха историята на приватизацията на електроразпределителните дружества – продадени от правителството на Симеон Сакскобургготски през 2004 г. на чуждестранни инвеститори за общо близо 700 млн. евро. Не са предвидени следприватизационни ангажименти за новите собственици, като задължения за инвестиции, бизнес програми и санкции при нарушения, казват от партията.
"Вече 21 години чуждестранните лица, собственици и управители на частните електроразпределителни дружества, не полагат грижи за изправното функциониране на електроразпределителната мрежа и в резултат на това сме свидетели на прекъсвания на захранването в множество населени места", посочват от МЕЧ.
Дружествата реализират обща чиста годишна печалба от средно 300 млн. лв., според вносителите на предложението. Въпреки големите си приходи и ниските инвестиции за поддръжка, ЕРП-тата плащат неприемливо ниски обезщетения на абонатите си при аварии и дори се налага държавата да дублира обезщетенията за домакинства, оставени без ток. Ако държавата придобие дружествата, смятат в МЕЧ, това ще предотврати злоупотреби с монополно положение, както и заплахи от чуждестранна намеса в енергийната сигурност.
Дебат в залата почти нямаше - само депутати от МЕЧ и "Възраждане" обясняваха, че дружествата са се обединили в "картел, който паразитира на гърба на българския народ", както и че критичната енергийна инфраструктура трябва да бъде в ръцете на държавата.
От мнозинството се обади само Станислав Анастасов от ДПС-НН. Той твърдеше, че управляващите са "дисциплинирали" ЕРП-тата, и посочи, че механизми за контрол върху дружествата и сега са налице - например, Законът за енергетиката позволява държавата да поеме контрола върху тях при определени условия като им назначи особени търговски управители.
Странно гласуване
В подкрепа на предложението гласуваха 53 депутати от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" и един от БСП-ОЛ. Против бяха 116 от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС-НН, ИТН и АПС.
За отбелязване е, че 20 депутати от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и АПС се въздържаха. Не стана ясно защо представители на десни партии пасуват, вместо да гласуват против идеи за одържавяване.