Медия без
политическа реклама

Прокуратурата проверява везните за камиони на Кулата

Преписката е по сигнал на превозвач за отклонения в тонажа и налагане на необжалваеми глоби

22 Яну. 2021
Снимка: Архив

Софийска градска прокуратура (СГП) е разпоредила проверка по постъпила жалба от член на Управителния съвет на Сдружение на малките и средни превозвачи относно данни за отклонения в тонажа при осъществяване на метрологично измерване на теглото на товарните автомобили. В нея се посочва за налагани глоби, които следва да се плащат на място, без право на обжалване, съобщават от прокуратурата.

Предметът на проверката се отнася до реда и начина на използване на монтирани 6 броя везни с автоматично действие за измерване на моторни превозни средства в движение и за измерване на осовото им натоварване. Същите са били монтирани и въведени в експлоатация през 2020 година на ГКПП "Кулата" след изпълнен проект за „Реконструкция на ГКПП Кулата“.

СГП е изискала становища от Агенция „Митници“, Агенция „Пътна инфраструктура“, Министерство на икономиката, Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), Български институт по метрология (БИМ), Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ и Сдружение на малките и средни превозвачи. Проведени са били и работни срещи между институциите.

В прокуратурата са постъпили данни от извършените проверки със становища на проверяващите органи и доклади от институциите, ангажирани с изясняване на фактите и обстоятелствата, с оглед експертната им компетентност.

Въз основа на цялата представена документация, Софийска градска прокуратура е установила, че поставените кантари от типа AR-WIM, с производител ESIT, на територията на ГКПП „Кулата“, не подлежат на метрологичен контрол съгласно действащото национално законодателство, поради което такъв не е осъществяван от БИМ. Установено е било обаче липса на съгласуване от страна на Агенция „Митници“ с ДАМТН и БИМ по отношение закупуване на кантарите от AR-WIM, с производител ESIT, и тяхното приложение на граничните пунктове на територията на Република България.

С оглед констатираните различни становища на компетентните контролни органи, Софийска градска прокуратура е определила 30-дневен срок за изготвяне на писмени доклади относно предприетите конкретни мерки, мероприятия, законодателна инициатива и други такива действия, с оглед законовите им правомощия и компетентност, за отстраняване на констатираните нарушения и несъответствия с цел опазване на обществения интерес и правата на гражданите, добавят от държавното обвинение.

Още по темата