Медия без
политическа реклама

Ван Гог изчезна от музей в Амстердам

Затварянето на галерии и забележителности е златна възможност за крадците

31 Март 2020
Wikipedia
"Градината на енорийския свещеник в Нюнен през пролетта на 1884 г."

Затварянето на културните интституции по целия свят като мярка, наложена заради разпространението на коронавирус, не пречи на крадците на произведения на изкуството. Те нямат никакво намерение да се отдадат на ”социална изолация”, когато могат лесно и бързо да се сдобият с която си поискат ценност, тъй като в момента голяма част от музеите и галериите не могат да си позволят да плащат за охрана.

Жертва на желанието им за бърза и лесна печалба падна картина на известния холандски художник Винсент ван Гог, която беше открадната от музея "Сингър Ларен" в околностите на Амстердам. Около 3.15 ч. сутринта крадци разбили стъкления вход на затворения заради пандемията музей и задигнали "Градината на енорийския свещеник в Нюнен през пролетта на 1884 г.", взета назаем от музея в Грьонинген. По ирония на съдбата датата на кражбата съвпада с рождения ден на ван Гог, който е роден на 30 март 1853 г.

Директорът на "Сингър Ларен" Еверт ван Ос каза на свиканата по случая пресконференция, че ръководството и екипа на музея са "ядосани, шокирани и тъжни“ от кражбата на картината. Проблемите обаче не свършват дотук, защото се оказа, че заетата творба е единствената от ван Гог, която се съхранява в музея в Грьонинген.

Преди да бъде затворен заради пандемията от коронавирус в музея "Сингер Ларен" беше открита изложбата, озаглавена "Огледало на душата“, с творби на нидерландски художници от Ян Тоороп до Питер Мондриан.

Във Франция затварянето на музеите също се оказа златна възможност за престъпниците. След опустошителния пожар, който миналия април почти изравни със земята катедралата Нотр Дам в Париж, емблематичната френска забележителност беше подложена на безпрецедентна реставрация, която обаче се отложи за неопределено време. Това не попречи на крадци да нахлуят на строителната площадка и да се опитат да откъртят няколко камъка, като идеята им била да ги продадат на черния пазар. Тази история обаче е с  щастлив край, защото двамата мъже били хванати навреме на местопрестъплението, а "Парижката Света Богородица“ вече е поставена под 24-часово налюдение, за да се предотвратят повторни опити за кражба.

Ключови думи:

Ван Гог, картина, кражба

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?