Медия без
политическа реклама

Статуята от Хераклея Синтика е вече на показ в музея (ГАЛЕРИЯ)

Всеки посетител на Петрич може да я види

07 Авг. 2024
Статуята вече е изправена сред експонатите в музея.
Археологически музей - Петрич
Статуята вече е изправена сред експонатите в музея.

Статуята, намерена при разкопки в античен град Хераклея Синтика през юли, вече може да се види от посетителите на Историческия музей в Петрич. Това съобщи на своята Фейсбук страница изданието "Археология Булгарика". 

Вчера ценната находка беше разопакована, допълнително обезопасена и благополучно изправена на място, където всеки гост на Петричкия музей може да я види. Скоро реставраторите ще започнат работата си по нея, но и така се вижда, че е майсторска изработка. След като лицето бъде окончателно почистено, ще се избистри и версията за това кой може да е бил управникът, изобразен като бог, информират още оттам.

Статуята беше открита в началото на юли при разкопки в Големия канал на античния град. Дни по-късно статуята, която тежи един тон, беше успешно пренесена в музея в Петрич.

Първоначално ръководителят на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински заяви, че тя вероятно изобразява бог Хермес. Но след като статуята е показала лицето си, вече се предполага, че чертите са на обожествяван владетел. Първоначалното датиране бе II в., но подробният оглед е навел изследователите на мисълта, че тя е с двеста години по-стара, т.е. създадена е около новата ера. 

Подобни находки в света са изключителна рядкост, а за България това е първата изцяло запазена антична статуя. Всички остаали досега са били откривани без главите. Предполага се, че е била погребана в края на IV век. Проф. Вагалински смята, че е била скрита в канализацията на Хераклея Синтика няколко години след 380 г. сл. Хр. – годината, в която император Теодосий I обявява християнството за официална религия на Римската империя. Езичниците в древния град, където е намерена статуята, навярно са искали да защитят своите реликви от християнско обезобразяване, коментира археологът.

Историческият музей в Петрич се намира на ул. "Рокфелер" 80 и работи всеки ден от 9 до 18 часа без Коледа, Нова година и Разпети петък. Входът е само 5 лева, а за ученици, студенти и пенсионери - 2 лв.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Хераклея Синтика

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?