На нова уникална находка се натъкнаха от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) в Западния некропол на Хераклея Синтика край Петрич. Вече е ясно как са изглеждали древните хераклейци през II век, съобщиха от страницата Archaeologia Bulgarica. Археолозите на обекта са открили много добре запазена мраморна плоча с портрети - цяло семейство - от втората половина на столетието.
На плочата има и надпис на старогръцки, разчетен от гл. ас. д-р Николай Шаранков от СУ "Св. Кл. Охридски". Той гласи: "...е направи за собствения си съпруг, за децата и за себе си приживе". Липсва последното парче с името на жената, от което е останала само последната буква. Плочата е открита на части, преупотребена за по-късно погребение.
"Този тип паметници е разпространен в района на Средна Струма и показва запазването на местната тракийска традиция, гръцката не включва портретни изображения, ако има фигури, то те са в сюжет, тип "погребално угощение", коментира проф. Вагалински.
Преди два дни археолозите от екипа на проф. Вагалински откриха и добре запазена плоча с релеф и надпис, разчетен отново от д-р Николай Шаранков. "Асклепиодор (издигна) в памет на баща си Никас", гласи той.
Вчера археолозите се натъкнаха и на други любопитни находки - миниатюрен златен лист, вероятно апликация към дреха (0.04 гр.) Лампа и монетата (бронзова, дадена за почистване), които датират от това погребение с кремация към II-I век пр. Хр, а малко по-късно и теракотена женска фигурка. В детски гроб бе открита и играчка конче, личат дори дупките, оставени за колелцата. Пак там е намерена и желязна стригила - за остъргване на потта след спорт или за използване в банята за хигиенни нужди (преди откриването на сапуна).
Плочата ще бъде изложена в Петричкия музей.