Медия без
политическа реклама

Най-скъпият жив художник рисува с iPad

83-годишният Дейвид Хокни е трайно очарован от съвременните технологии в изкуството

17 Дек. 2020
TWITTER
Дейвид Хокни — този автопортрет и последната корица на "Ню Йоркър" са създадени с iPad.

За последната корица на списание "Ню Йоркър" — в най-кратките и най-тъмни дни на годината, Дейвид Хокни предлага рисунка с традиционния комфорт на огнището. Най-скъпо продаваният съвременен автор е направил рисунката за списанието на своя iPad и тя предизвика доста противоречиви мнения в социалните мрежи - от обичайното за работите му възхищение, до откровени подигравки. 

През годините известният художник е създал няколко различни корици за „Ню Йоркър“, включително хипнотични пастелни пейзажи и топло осветени битови сцени. Хокни, който е на 83 години, често използва своя iPad, за да работи бързо и да споделя както илюстрации за списания, така и произведения за изложби като „Ma Normandie“, неговата експозиция, която в момента се показва в Галерия Лелонг, Париж.

Въпреки това, не може да се отрече, че последната корица на Хокни  за "Ню Йоркър", създадена с iPad , не е посрещната много добре. Най-новата му дигитална творба представлява  пламтящо огнище, пресъздадено с множество цветни криви линии и мненията за нея са разделени.

Немалко от критикуващите се шегуват, че изглежда като направена с популярния графичен редактор MS Paint, въпреки че всъщност е създадена със специално разработеното за него приложение за iPad, което Хокни обикновено използва. Някои хора в Twitter дори стигнаха дотам, че направиха сравнения между собствените си драсканици и творбата на художника. Други подозират, че това е някаква шега. „Никой ли в редакцията не е имал смелостта да даже, че тази рисунка не е много добра?“, чуди се един.

Хокни, един от най-известните световни художници, вече е на осемдесет и три, но продължава да бъде все същият номад, пише списанието. Той е роден в Йоркшир, Англия, прекарва голяма част от 60-те и 70-те години в Лос Анджелис, в рисуване на  портрети на приятели, любовници и роднини. Тази година се приюти в къща от дърво и камък от седемнадесети век в Нормандия, Франция, заедно със своя партньор Жан-Пиер Гонсалвес де Лима - недалеч от къщата на Моне в Живерни. И там прави същото, както през деветте години в Бридлингтън, Йоркшир — рисува променящата се със сезоните  природа, но този път улавя пейзажа с помощта на iPad. („Ma Normandie“, изложбата със създадените на iPad на картини на Хокни, е в парижката галерия Lelong до февруари 2021.) 

Хокни започна да рисува с пръсти на своя iPhone през 2009 г. На следващата година, когато излиза първият iPad, той се премества на по-големия екран, като често използва и стилус. „Едно от предимствата е, че екранът има подсветка и мога да рисувам на тъмно. Дори не ми се налага да ставам от леглото“, пише Хокни в новата си книга с рисунки на iPad „Моят прозорец“, излязла тази година от Taschen.

Това е поредният етап в  трайната привързаност на артиста към иновативните технологии, която години по-рано го е карала да експериментира с факс машини, Polaroid и Photoshop. С таблет и стилус в ръка, Хокни може удобно да работи на открито, без да се налага да носи бои, четки и палитри и други материали със себе си. В допълнение към използването на таблета за документиране на сезонните изменения в близост до дома му в Йоркшир, Хокни два пъти пътувал с него си до Националния парк Йосемити в Калифорния. Колекцията, създадена там е представяна в големи музеи, включително Тейт в Лондон, центъра Помпиду в Париж и музея Метрополитън, Ню Йорк.

С таблета първоначално Хокни използвал приложението Brushes (Четки), което смятал за най-доброто - „но го промениха и го развалиха — отнемаше ми много по-дълго време да намеря нужните четки и спрях да го използвам — разказва художникът. - През 2018 г. моят технически асистент каза, че може да направи ново приложение с математик в Лийдс. Сега имам имам шест или седем нови четки, направени по поръчка“.

Независимо дали iPad естетиката ни допада или не, Хокни, който през 2018 г. счупи рекорда за най-скъпо продадена на търг картина на жив художник, със сигурност няма да се засегне сериозно от любителската критика по повод корицата на „Ню Йоркър". „Наистина казвах, че правя рисунки с iPad, но всъщност правя живопис с него — казва той пред в списанието. — Тази година вече съм направил 212 картини, остава ми да направя само още осем. Искам да нарисувам черни дървета в дъжд или сняг, но още чакам подходящото време. Тогава ще имам двеста и двадесет картини за 2020 г. "

Демонстрация как Хокни рисува на iPad, представена в изложбата на художника в музея "Метрополитън", Ню Йорк, през ноември 2017 г. 

Ключови думи:

Дейвид Хокни, изкуство, iPad