Медия без
политическа реклама

"Бродуей", "Дисниленд", Холивуд... всичко спря

13 Март 2020
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Винаги оживената театрална улица "Бродуей" замря. Представленията са спрени от днес за месец.

Театрите на "Бродуей" в Ню Йорк затвориха врати снощи, за да останат безмълвни поне до 12 април. Решението е провокирано от обявената от СЗО пандемия от коронавирус, а според в. The Post, това е най-лошата криза, с която се сблъсква развлекателната индустрия след атаката на Световния търговски център през 2001 г. Всъщност е по-зле - "Бродуей" не затваря врати дори по време на Испанския грип от 1918 г., който убива милиони хора в Европа. Тогава кината в САЩ затварят заради заплахата от зараза, но не и театрите в Ню Йорк. 

Заради забраната на масови събирания в Ню Йорк спряха да работят и "Метрополитън опера", музеят "Метрополитън" и Нюйоркската филхармония.

Посетители спряха да приемат и големите музеи в САЩ. Скоро след като Тръмп затвори границите, хлопнаха врати и музеите „Смитсониън”, Националният мемориал в Арлингтън, както и Центърът „Кенеди” и театър „Форд” в столицата Вашингтон. „Смитсониън” е федерална институция, музеен и изследователски комплекс, състоящ се от 19 музея, галерии и Националния зоопарк. Той разполага със 137 милиона експоната, включително много незаменими исторически артефакти, произведения на изкуството, научни и културни артефакти, а входът е безплатен. 

Своите врати заразата затвори и американският "Дисниленд", след като тематичните му паркове в Азия спряха работа още през януари и февруари.

Любимите на милиони късни вечерни телевизионни токшоута също спират. След като опитаха да работят без публика в студиата си, Стивън Колбер и Джими Фалън прекратяват работа за следващите две седмици, а Сет Майърс обяви, че не знае кога отново ще се върне на екран, след като Ню Йорк обяви извънредно положение и гостите му знаменитости отменят участията си.

Масово музикантите отменят турнетата си - дотук това са "Дъ Ху", "Пърл Джем", Боб Дилън, "Слипнот", Аврил Лавин, "Грийн ден", К-поп сензацията BTS и много други. Наблюдатели на музикалния бранш пресмятат, че само за седмица загубите от коронавируса ще надхвърлят стотици милиони. В дългосрочен план числото може да достигне пет милиарда, ако нулева година обявят и големите летни фестивали като "Гластънбъри" (само той ежегодно има приходи от 130 милиона долара). “Ако пък артистите, започнат да преместват неосъществените си дати за идната година, това ще доведе до загуби и през 2021 г. Надпреварата за свободни дати за залите ще ескалира и ще доведе до спекулативни цени в края на тази и през следващата година“, предупреждава анализаторът на риска Марк Халстед пред "Форбс".

Засега за октомври е отложен големият фестивал "Коачела" в САЩ, който трябваше да започне на 10 април. Мадона отмени последните два концерта от турнето си Madame X, които трябваше да се състоят в Париж.

Повечето изпълнители все пак се надяват, че до лятото опасността ще е преминала и ще могат отново да излязат на сцената пред феновете си. 

А ето и подробности за щетите, които COVID-19 нанася на световното и българското кино. 

Още по темата