Медия без
политическа реклама

Британски депутати искат рестарт на музикалния стрийминг

Целта е справедливо заплащане на изпълнителите и авторите, които сега получават жълти стотинки

16 Юли 2021
EPA/BGNES
В момента Ед Шийран е най-стриймваният артист във Великобритания с новия си сингъл Bad Habits.

Музикалната индустрия не е справедлива към артистите - дори успешните поп звезди получават "жалки възнаграждения" от излъчването в интернет, реши комисия в британския парламент. Членовете ѝ призовават за отказ от досегашната практика, рестарт при нови правила и справедливо разпределение на 736-те милиона паунда, които британските звукозаписни компании прибират от стрийминг, съобщава Би Би Си.

Констатациите оставиха доволни звезди като Мик Джагър, Пол Маккартни, Мелани Си и "Улф Алис", които наскоро призоваха министър-председателя Борис Джонсън да реформира заплащането на артистите, когато песните им се стриймват. 

В доклада, който излиза след 6-месечно проучване, депутатите настояват приходите да се делят 50/50. "Докато стриймингът носи значителни печалби на музикалната индустрия, изпълнителите и автори на песни губят", коментира Джулиан Найт, председател на парламентарната комисия по цифрови технологии, култура, медии и спорт (DCMS). "Необходимо е ново законово уреждане на правата им върху справедлив дял от печалбата."

От BPI - организацията на британската музикална индустрия, не бяха ентусиазирани. Там смятат, че стриймингът "дава възможност на повече артисти от преди" да имат "дългосрочен, устойчив доход" и че новите политики трябва да бъдат добре проучени, за да няма "нежелани последици".

 

Как се плаща на артистите сега?

В момента се смята, че Spotify плаща между 0,002 и 0,0038 британски лири на стрийм, докато Apple Music плаща около £ 0,0059. YouTube плаща най-малко - около £ 0,00052 (или 0,05 пенса) на едно онлайн прослужване.

Тези пари отиват за притежателите на права, като артистите вземат само около 13% от приходите, а останалите отчисления отиват в лейбълите и издателите. Проучване на Съюза на музикантите установи, че през 2019 г. 82% от професионалните музиканти са спечелили по-малко от 200 британски лири годишно от стрийминг, докато само 7% са взели над 1000 лири.

 

Какво казаха музикантите и лейбълите npед комисията?

Номинираната за наградата Mercury Надин Шах разказа пред комисията, че е била принудена да се премести при родителите си, защото "печалбите от стрийминга на моята музика не са достатъчни, за да си позволя да живея отделно."

Фиона Беван разкри, че е спечелила само 100 лири за написана от нея песен,  включена в албума №1 на Кайли Миноуг Disco."Автори на хитове карат таксита за Uber", каза тя пред депутатите. "Това е срамно."

Трите главни лейбъла - Sony, Universal и Warner Music - се сблъскаха с тежки въпроси в разследването и бяха обвинени в "липса на яснота" от депутатите. Те до голяма степен настояват за запазване на статуквото, с обяснението, че всяко прекъсване може да навреди на инвестициите в нова музика. Представители на стрийминг компаниите казаха, че са „отворени“ към промяна на системата за възнаграждения, но отбелязаха, че 70% приходите им вече отиват за лейбъли, издатели и изпълнители.

 

Какво препоръчаха депутатите?

Стриймингът сега представлява 80% от потреблението на музика във Великобритания и той   "несъмнено е помогнал за спасяването на музикалната индустрия" след десетилетия на пиратство, "но е ясно, че спасението не е за всички".

Те препоръчаха на правителството да приеме законодателство, което да даде право на равен дял от отчисленията. Това е "просто, но ефективно решение", тъй като то вече действа при възпроизвеждането на песните по радиото и телевизията.

Комитетът също така изрази загриженост, че "икономиката на стрийминга утвърждава исторически успешни артисти с дългогодишни хитове като АББА, „Kуийн“ и „Флийтуд Мак“ и създава бариери за новите изпълнители", които се опитват да пробият. Публикуваните данни сочат, че само 33% от музиката, която се излъчва в САЩ тази година, е нова, като по-старите песни доминират при избора на слушателите.