Медия без
политическа реклама

Властта в София тръгва да търси парите на общинските фирми

Заради забатачения ремонт на Западен парк опозицията поиска оставката на заместник на Фандъкова

Опозицията призова Фандъкова да поиска оставката на заместничката си Йоана Христова.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Опозицията призова Фандъкова да поиска оставката на заместничката си Йоана Христова.

Управляващите в Столичния общински съвет и администрацията в града не са наясно с какви банкови депозити разполагат общинските дружества и не познават добре финансовото им състояние. Затова те тепърва ще търсят информация по въпроса. Това се случва, въпреки че СОС е принципал на въпросните фирми на Столичната община и че те са длъжни ежегодно да внасят отчетите си в столичния парламент, където те се обсъждат и гласуват. Това стана ясно по време на заседанието на общинския съвет днес, което за пръв път в историята се проведе онлайн и дистанционно. От всички 61 общински съветници за определяне на кворума на сесията се регистрираха 57 души, които гласуваха през компютър или смартфон. След това във вота участваха до 59 общинари. Сред отсъстващите бе лидерът на "Атака" Волен Сидеров, който вчера бе задържан от прокуратурата.

С гласовете на управляващите групи ГЕРБ-СДС и ВМРО-"Атака" до дневния ред на сесията не бе допуснато предложение на опозицията "Демократична България" не повече от 25% на парите на общинските фирми да могат да се държат на депозит в една банка. В момента този процент е 50. "При над 70 млн лева по банкови сметки на общинските дружества към 30.09.2019 г. СОС е длъжен да направи възможното, за да гарантира опазването на тези средства. Такова изискване за 25% съществува за държавните компании. Особено след фиаското с КТБ, когато общинската "Топлофикация София" загуби близо 100 милиона лева в депозити, е крайно наложително да се приеме ограничение и тук", поясни вносителят на предложението Владислав Панев. То бе подкрепено от групата на БСП и независимия Борис Бонев, но техните гласове се оказаха недостатъчни.

Като мотив за отлагането управляващите посочиха, че вчера са били изпратени писма до ръководствата на общинските дружества, с които се иска те да дадат информация за наличните депозити и в кои банки те се намират. Предложението на "Демократична България" бе внесено преди повече от месец и бе отлаган два пъти досега. От думите на шефа на финансовата комисия Георги Георгиев от ГЕРБ обаче стана ясно, че  едва вчера той е направил постъпки да се сдобие с тези данни. "За да вземем решение, то трябва да е информирано. Не знам откъде г-н Панев знае колко пари имат общинските дружества по търговските банки. Вчера съм изпратил писмо до големите търговски дружества, за да разберем наличностите", коментира Георгиев. "Знам какви пари са налични от техните отчети към януари 2020 г.", отговори Панев.   

Вторият довод докладът да не бъде включен в дневния ред бе, че някои от фирмите може да са поели ангажимент към определена банка във връзка с отпуснати кредит или европейско финансиране. От опозицията поясниха, че тези обстоятелства могат да бъдат съобразени при промяната на правилата за размера на депозитите, но и тази идея не бе възприета.  

Отново с гласовете на управляващите срокът за завършването на ремонта на Западния парк официално бе преместен за 2021 г., като не стана ясно коя е крайната дата за приключването му. Въпросният ремонт започна през юни 2018 г.и първоначално трябваше да завърши през юни 2019 г., но вече бе отлаган няколко пъти. Решението днес бе взето по искане на заместник-кмета по екологията  Йоана Христова, която отговаря за реновацията на парка. Един от мотивите й бе, че заради епидемията с коронавируса се били забавили доставки за обекта. Доводът предизвика бурни дебати, а независимият съветник Борис Бонев и Иво Божков и Борислав Игнатов от „Демократична България“ призоваха кмета Фандъкова да поиска оставката на заместника си за несправяне със задълженията. Самата Христова не присъства на обсъжданията, но от подчинената й дирекция "Зелени системи" признаха, че реално забавяне на ремонта заради Covid-19 няма, и че то може да се приеме като предполагаемо, макар в мотивите да е представено като свършен факт. От Столична община не можаха да обяснят нито какво е възпрепятствало доставката на материалите през последните 2 години, нито как през декември 2019 г., когато е подадена молбата за удължаване на сроковете към регионалното министерство, управляващите в София са знаели, че предстои кризата с коронавируса. "Зам.кметът Христова не пожела да предостави каквито и да е доказателства, че твърденията в доклада са верни. Няма отговор защо препроектирането на арката на входа на Западен парк е спряло строителството в целия парк в рамките на една година? Нещо повече, Столичната община не може да се оправдава с грешки в проекта, тъй като той е одобрен и съгласуван именно от страна на общината", коментира Борис Бонев. Въпреки това докладът бе приет.  

Както "Сега" писа, ремонтът на Западен парк започна на 6 юни 2018 г. и трябваше да завърши на 6 юни 2019 г. Междувременно обаче общинската фирма надзорник на обекта "Софинвест" призна 134 неблагоприятни за работа дни и така крайната дата бе преместена за 10 декември м.г. В средата на 2019 г. обаче компанията-изпълнител на ремонта "Галчев инженеринг" поясни, че ще се наложи нова промяна заради пропуснат от проектанта главен водопровод, който минава под главния вход на парка откъм бул. "Сливница". В същото време уверението беше, че работата ще бъде ускорена и че всичко ще приключи по възможно най-бързия начин. През август м.г., в навечерието на предизборната кампания, кметът Фандъкова се извини на столичани за забавянето и обеща ремонтните дейности да бъдат възстановени скоро и през летните и есенните месеци да се работи особено активно с цел ремонтът да бъде приключен възможно най-бързо. Днес обаче стана ясно, че строителството няма да приключи през 2020 г. 

Във връзка с кризата с извънредното положение СОС единодушно реши фирмите, които ползват под наем общински обекти или обекти на общинските дружества на Столична община и чийто бизнес е затворен през извънредното положения, да бъдат освободени от наем за неговия срок. На дружествата, чиято дейност не е прекратена, но оборотът им от 13 март насам е паднал с между 20 и 50% в сравнение със същия период на м.г., бе решено да получат фиксирана отстъпка в размер на 20% от наема. Ако намалението на оборота е над 50%, намалението ще е половината. За фирмите, чийто оборот е паднал с до 20 на сто, не се предвижда облекчение. 

За търговците на пазарите, регистрирани по Закона за занаятите, отстъпката от наема ще в размер на 50%. За да я получат обаче, и селскостопанските производители, както и управителите на фирми, ползващи общински обекти, ще трябва да докажат с документи спада в оборота си. Отделно желаещите да получат отстъпка от наема ще попълват и декларации за намалелите си приходи, реши комисията. Ако търговците не успеят да докажат намалели приходи, отстъпката в наема пада до 20 на сто.

Решено бе още Общинският гаранционен фонд за малките и средните фирми да покрива до 80 на сто от кредитите на дребния бизнес в столицата. Комисията реши за целта фондът да се финансира с допълнителни 1 милион лв., като максималният размер на взетите от фирмите кредити ще е 15 000 лв.  

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?