Медия без
политическа реклама

Съдът отстрани основния обвинител по делото за имамите

Снимка: Пресцентър на прокуратурата
Преди месец главният прокурор Сотир Цацаров награди прокурора от ОП-Пазарджик Недялка Попова (вляво) за работата й по делото за разпространение на радикален ислям в Пазарджик.

Окръжният съд в Пазарджик отстрани прокурор Недялка Попова, която е главният обвинител по делото срещу Ахмед Муса и 13-те негови поддръжници в Пазарджик за проповядване на идеите на "Ислямска държава", съобщи БНР. Искането за отзоваването на прокурора е на обвиняемите и техните защитници, а решението е окончателно.

Само преди месец главният прокурор Сотир Цацаров награди Попова заедно със следователя по делото и екип от ДАНС за "образцово изпълнение на служебните им задължения" по случая с проповядването на радикален ислям. Основният мотив на съдиите за отстраняването на прокурора е, че е "предубедена към мюсюлманската общност" у нас. Поводът е нейно изказване пред медии миналия март, че ако "мюсюлманите у нас достигнат 30 процента, това ще е предизвикателство за националната ни сигурност".

Според съдия Кристина Пунтева има данни за предубеденост, което е основание за отвод, още повече че изказването на Попова "не е манипулирано".  От своя страна адвокатите на Ахмед Муса и останалите 13 обвинени поискаха отмяна на обвинителния акт, изготвен от прокурор Попова, както и връщането на делото в досъдебна фаза и изготвянето на нов обвинителен акт. Съдиите трябва да се произнесат по искането за прекратяването на делото, но вероятността е малка поради липсата на подобна практика, коментират юристи.

Попова не се яви в съда, а беше заместена от окръжния прокурор на Пазарджик Васил Малинов.

Делото в Пазарджик за проповядването на радикален ислям се точи вече 10 г.  Първоначално разследването се водеше срещу неизвестен извършител, след което бе установено, че става въпрос за нелегална структура на ислямската организация "Ал Уакф ал Ислами", в която участват българи, завършили Ислямския университет в Медина, Саудитска Арабия.

По-късно бяха обвинени 13 души начело с Ахмед Муса - имам от Пазарджик, за проповядване на антидемократична идеология, както и за участие в група, която се занимава с това и с проповядване на религиозна омраза. Съдебните дела по казуса са три. По едно от тях ВКС през април т. г. постанови присъда от 1 г. затвор за Муса. Повечето от останалите подсъдими бяха освободени от наказателна отговорност и им бяха наложени глоби, един беше осъден условно, а Юсуф Горелски беше единственият напълно оправдан.

Още по темата