Медия без
политическа реклама

Стопанската академия поиска спасителна инжекция от МОН

Заради преструктурирането на приема в университета има дефицит от 3 млн. лв.

Държавната политика за намаляване на приема по икономика и администрация и управление в последните години започна да се отразява сериозно на някои университети. Преди ден Академичният съвет на Стопанската академия в Свищов отказа да приеме бюджета на висшето училище за 2019 г., тъй като очакваният дефицит от почти 3 млн. лв. няма как да бъде покрит. От университета излязоха с официално съобщение и отправиха апел към просветното министерство за целево финансиране.

Ректорът на Стопанската академия доц. д-р Иван Марчевски обясни пред "Сега", че университетът му разбира и подкрепя стъпките на МОН за редуциране на приема по масовите икономика и администрация и управление. При тях обаче това са единствените две специалности, т.е. нямат никакви други възможности (за разкриване на други специалности например - бел.ред.) за компенсиране на недостига.

По думите на доц. Марчевски в последните 4 г. броят на студентите им е намален от държавата с над 50%. Според неговите данни през 2015/16 г. в академията са приети 2470 първокурсници, докато през 2018/19 г. броят им е свит до 614 души, или намаление от около 75 на сто. Общият брой на всички студенти (бакалаври и магистри) през този период пък намалява от 10 166 на 6877 души, или с 33%. Естествено това се отразява на субсидията на академията - от 6.9 млн. лв. през 2015 г. тя е намалена до 4.3 млн. лв. през 2019 г., което е 38%. "Досега имахме резерви, с които покривахме недостига. Тази година обаче нещата са съвсем различни. Не можем да приемем бюджет, чиито разходи не можем да покрием с приходите", коментира той решението на Академичния съвет.

Според него Стопанската академия не е системен проблем, а специфичен случай, който трябва да се разглежда и от гледна точка на регионалните му особености. Освен това вузът му е в тройката на най-добрите вузове по качество в професионално направление икономика. "Имаме програма за свиване на разходите, която до момента е довела до икономии от 2.4 млн. лв. Намалили сме хората от 530 на 410, както и класа прослужено време за служителите ни. Изпълняваме всичко, което трябва, но поради орязването на приема и невъзможността за генериране на допълнителни приходи, решаването на финансовите проблеми на академията вече е извън нашите възможности", коментира Марчевски, който призова МОН да отпусне целево финансиране.

Просветният министър Красимир Вълчев коментира, че специално при Стопанската академия има наслагване на отрицателни фактори - демографския, разположението на университета, държавната политика за намаляване на приема, но и влошената репутация на вуза, в резултат на която в една от годините той е имал 30% намален прием (само една част от който обаче е бил в резултат на държавното орязване). "При другите висши училища, предлагащи икономика, без СУ, УНСС и Икономическия университет-Варна, намалението на приема е доста по-голямо. Идеята е в бъдеще да останат 4 икономически висши училища, едно от които е именно Стопанската академия. Положението за тях е благоприятно, но положителният ефект от промените ще може да се консумира едва след 2-3 г.", заяви Вълчев.

ПЕРСПЕКТИВА

Според Вълчев намалението на първокурсниците в Свищов т.г. не е толкова голямо в сравнение с м.г. "Субсидията на един учащ в Стопанската академия е увеличена с 18-19% заради увеличената комплексна оценка на вуза. Даваме и премия за специализирано висше училище. Въпреки това обаче показателите за наука и реализация не са толкова добри и съответно субсидията, която получават за комплексната оценка, не може още да компенсира сериозното намаление на приема от 24%. Просто не могат да изплуват още", коментира министърът. По думите му академията може би наистина има нужда от временна подкрепа, но ако такава се одобри, то тя ще е по линия на оптимизационна програма. "Засега такава нямаме, нямаме и пари, но това не значи, че в бъдеще, в течение на годината няма да търсим такива", заяви той.

Още по темата