Медия без
политическа реклама

София заложи дефицит от 150 млн. лв. за градския транспорт

СОС прие значително повишение на цените, по които ще се плаща на общинските превозвачи

23 Юни 2022
Илияна Кирилова

С дефицит от 149,2 млн. лв. управляващите в Столична община – коалициите ГЕРБ-СДС и ВМРО-„Атака“, приеха днес икономическата рамка на градския транспорт в София за 2022 г. Сумата е същата, която местната власт от месеци настоява да получи от правителството при актуализирането на бюджета като подкрепа на обществения превоз в града. Парите обаче не са заложени в проектобюджета, който вече бе представен публично. Въпреки това по време на дебатите днес мнозинството в столицата даде да се разбере, че очаква исканията му да бъдат удовлетворени. Представителят на ГЕРБ Зафир Зарков заплаши, че в противен случай "само след месец или след два" градският транспорт в София ще се движи само и единствено с празничното си разписание. Против доклада гласуваха групите на БСП, „Демократична България“ и представителят на „Спаси София“ Борис Бонев.      

Транспортната задача или пробегът, който градският транспорт в София ще изпълни през 2022 г., ще бъде в размер на 63,1 млн. км. или с 1,3 на сто по-малко спрямо същата дейност през 2021 г., реши още Столичният общински съвет. Повече от половината от тях – 33,1 млн. км., ще бъдат изпълнени от общинското дружество „Столичен автотранспорт“. Според доклада, внесен от управляващите в лицето на споменатия Зафир Зарков и от шефа на транспортната комисия Карлос Контрера от ВМРО, в разчетения пробег е предвидено спирането на автобусни линии А45, А122 и А294 за периода от 01.07. до 31.08. т.г.

14,3 млн. км. се падат на трамваите и тролеите на „Столичен електротранспорт“, а още 2,5 млн. км. ще изминат електробусите на същата фирма. Близо 6 млн. км. ще пропътуват метровлаковете на „Столичен метрополитен“. Останалите километри ще бъдат реализирани от частните компании „МТК Гроуп“ и „Еридан Транс“, които обслужват част от обществените автобусни линии в Столична община. „МТК Гроуп“ ще пропътува близо 6,5 млн. км. по т.нар. крайградски линии, а „Еридан Транс“ – 0,6 млн. км.

С приемането на транспортната рамка управляващите в София заложиха значително увеличение на цените, които столичани ще плащат на общинските фирми за километър пробег. За „Столичен електротранспорт“ стойността на услугата се повишава от 6.13 лв./км. до 9.02 лв./км. При „Метрополитен“ Центърът за градска мобилност поиска цената на пробега да стане 21.71 лв./ км. при 15.01 лв./км. в момента. При „Столичен автотранспорт“ повишението е до 5.07 лв.км. Общинският съветник от „Демократична България“ Симеон Ставрев попита защо частната фирма „Еридан Транс“, която обслужва линията на автобус 260, е съгласна да превозва за около 3,6 лв.км., а за „Столичен автотранспорт“ се залага далеч по-висока стойност. „Ако максимално оптимизираме дейността на общинското дружество, то цената на км/пробег за „Столичен автотранспорт“ по-скоро би трябвало да е 4,6 лв./км. Иначе се получава разлика от около 10%“, изчисли той. Освен това Ставрев зададе въпрос защо ЦГМ работи с цена на природния газ от 200 лв. за MWh при положение, че в момента тя е много по-ниска.

Конкретни отговори на тези въпроси не последваха. Вместо това ГЕРБ повториха данните за увеличените разходи на транспортните дружества. „Само за първите четири месеца на 2022 г. разходите за природен газ на ..Столичен автотранспорт" са се увеличи с 332%. Разходите за дизелово гориво на "Столичен автотранспорт" са се увеличили със 44 %.  Увеличението на разходите за електрическа енергия на "Столичен електротранспорт" е 230 %, като получената компенсация от държавата е 27%. Разходите за електроенергия на "Метрополитен" ЕАД е 232%, като размерът на получената компенсация е 29%“, цитираха от Столична община.

Според управляващите в София през последната година властта в града е реализирала серия от мерки за увеличаване на привлекателността на градския транспорт и неговата приоритизация пред останалите начини на придвижванеСред тях е въвеждането на нови линии за връзки с метрото, както и нов лъч на метрото. Работи новата система за видеонаблюдение и за таксуване на пътниците, която прави достъпа до превозни документи лесен и удобен. На база на аналитичната информация от тази система само до момента са ускорени 70 на сто от линиите на наземния транспорт. Въпреки всички действия натрупаните задължения на транспортните оператори и постоянно увеличаващите се разходи за енергоизточниците осигурените от общината средства са напълно недостатъчни, за да се гарантира движението на обществения транспорт в София във втората половина на годината“, отговориха от "Московска" 33.

 

 

Още по темата