Медия без
политическа реклама

Гласуването за Цацаров извади наяве прокурорското мнозинство в НС

Въпреки Корнелия Нинова 27 от БСП подкрепиха новия шеф на КПКОНПИ

Илияна Кирилова
"Щом председателят на ВКС се чувства щастлив да нарича гл. прокурор и премиера батки, нека. Коледа е", каза новият шеф на антикорупционната комисия Сотир Цацаров.

Кандидатурата на настоящия главен прокурор Сотир Цацаров за шеф на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) спечели завидно мнозинство в парламента. Той събра 165 гласа, които в определени случаи стигат за промяна в конституцията. Под строй гласуваха депутатите от ГЕРБ, "Обединени патриоти" и ДПС. Дори опозицията в лицето на БСП се раздели, като 27 от червените народни представители подкрепиха кандидата на управляващото мнозинство, а 30 бяха против. Доказаха се и прогнозите, че издигнатият от "Воля" депутат Симеон Найденов за председател на мегаоргана е само за фон, след като партията на Веселин Марешки единодушно подкрепи и Цацаров.

Дебатите кой да оглави антикорупционната комисия започнаха с представянето на двамата кандидати за поста. В пленарната зала беше поканен главният прокурор, който седна на последния ред, а депутатът от ГЕРБ Георги Марков отиде лично да му стисне ръката. На трибуната излезе Пламен Христов от "Воля", за да представи накратко кандидата на партията му Симеон Найденов. "За нас от "Воля" борбата с корупцията е толкова важна, колкото борбата с картелите, която ни е визитна картичка", издекламира той. След него дойде ред на депутата от патриотите Емил Димитров-Ревизоро, който пък аргументира кандидатурата на Цацаров с това, че "той е всичко това, което другите не са".

При започналите разисквания първи се изказа народният представител от БСП Крум Зарков. "Непрекъснато се занимаваме с корупцията и с прословутата КПКОНПИ. Резултатите от тази трескава активност се измерват в скандали. Изследванията на общественото мнение показват, че корупцията остава начело на проблемите. Страхувам се и че след днешния ден това ще остане така", констатира Зарков. Той изтъкна, че след като Цацаров е кандидатура на управляващото мнозинство, се получава, че "проверяваните си избират проверяващите". По негови думи "всяка състезателност в процедурата е напълно илюзорна", като добави, че изходът от гласуването е предизвестен.

Зарков отново разви тезата на левицата, че шефът на КПКОНПИ трябва да се назначава от президента, за да се осигури независимост на институцията от властта. Зарков беше категоричен, че няма да подкрепи нито един от двамата кандидати.

След това думата взе председателят на "Воля" Веселин Марешки, който, вместо да подкрепи номинацията на партията си - Симеон Найденов, започна остро да критикува БСП, че абдикира от важните въпроси. Християн Митев от НФСБ заяви, че "ако бяхме президентска република,  председателят на КПКОНПИ щеше да се назначава от президента".

Най-колоритен бе Георги Марков от ГЕРБ, който констатира, че "няма как да си успешен главен прокурор толкова години, а да не можеш да ръководиш една комисия". Той използва момента, за да атакува критиците на Цацаров в съдебната система, сред които е и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, който призова премиерът Борисов и главният прокурор да бъдат разследвани за търговия с влияние. "Как така ще си позволява да иска да се разследват премиер и главен прокурор. Кой си ти бе, господинчо ?!", попита Марков.  В същия стил се изказа и Павел Шопов от "Атака", който заяви, че "някои хора са хванати в мрежа на НПО-та", визирайки Панов.

На парламентарната трибуна се качи и лидерът на левицата Корнелия Нинова, която каза, че повечето хора асоциират КПКОНПИ с "незаконно придобитата тераса на бившия шеф Пламен Георгиев". "За награда лично премиерът го направи консул във Валенсия. Това прилича на стимулиране с постове за корупция", посочи Нинова. Тя изрази несъгласието си с думите на Цацаров, който обеща да "събуди" комисията: "Тази комисия не е заспала, тя е мъртвородена ! Тя няма правомощия по НК, не разследва". Накрая тя заяви категорично, че партията ѝ няма да подкрепи никой от кандидатите.

В крайна сметка половината от парламентарната група на БСП не послуша повелята на председателя си. Така левицата даде 27 гласа "за" Цацаров, който благодарение на ГЕРБ, ОП и ДПС бе избран за шеф на КПКОНПИ.  Дори "Воля" го подкрепи, въпреки че имаха техен кандидат, който получи едва 12 гласа "за".

След процедурата стана ясно, че главният прокурор няма да губи никакво време и "още днес ще депозирам оставката си във ВСС . Решението на ВСС има качество на предложение до президента. Оттук насетне на ход е държавният глава със своя указ".

Освен това той коментира и законопроекта на правосъдния министър Данаил Кирилов за промени в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, с които се обособява  "независим" прокурор с правомощието да разследва шефа на държавното обвинение, без да му се отчита. Според Цацаров този казус има две страни - едната е външнополитическа заради поетите ангажименти от правителството към Венецианската комисия, а другата е юридическа. "Дали това е най-добрият законопроект е трудно да се каже, но в крайна сметка това е законопроект. Той влиза, той е обект на дискусии. Нека не обсъждаме едно нещо преди още да се е родило", заяви новият шеф на КПКОНПИ.

Той отказа да се ангажира с мнение дали предложените от Кирилов промени са в разрез с конституцията. "Аз винаги съм се пазил да се присъединявам към кръга на празноговорещите. Нека да кажа нещо такова - Венецианската комисия казва, че тя предлага определени модели. Дали тези модели съответстват на българския конституционен ред е проблем, който трябва да реши самата страна", коментира Цацаров. Правосъдният министър от своя страна каза пред журналисти, че "няма да се обяснява" за предлагания от него законопроект.

КОЛЕДА

Главният прокурор Сотир Цацаров отправи сериозни критики към председателя на ВКС Лозан Панов заради изказването му от миналата седмица за "двете батки", които трябва да бъдат разследвани за търговия с влияние.  "Ако това, че председател на Върховен съд ще използва този език и ще нарече премиер и главен прокурор -  батки, и от това ще се почувства по-силен, по-голям мъж в собствените си очи и на тези, които го харесват, щом това го прави щастлив, Коледа е, всички трябва да са щастливи", коментира новият шеф на КПКОНПИ.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?