Медия без
политическа реклама

Е-системата срещу недостига на лекарства закъснява вече месец

12 Март 2019АНА АТАНАСОВА
Илияна Кирилова

Близо месец след като по закон трябваше да работи електронната система за проследяване на лекарствата, Министерството на здравеопазването публикува проект за наредба, по която тя тепърва ще функционира. От мотивите става ясно също, че системата ще струва 300 000 лв. с ДДС.

Системата се прави от МЗ и Изпълнителната агенция по лекарствата и ще се управлява от ИАЛ. В нея ще подават данни аптеки, търговци на лекарства, търговци, които се занимават с паралелен износ и производители. При установяване на недостиг от лекарства агенцията ще има право да спира временно износа на застрашените продукти. Промяната се налага заради постоянните липси на медикаменти у нас, които се изнасят към ЕС, тъй като там се продават на по-високи цени. 

Системата ще отчита и изпраща автоматично информацията към ИАЛ - отпуснати, доставени, продадени количества. За целта обаче всички участници в пазара, включително аптеките, трябва да имат електронен подпис, софтуер, компютри и връзка с интернет. Тъй като преди месец беше даден старт и на друга система - за верификация на лекарствата, от МЗ смятат, че нови инвестиции, освен в е-подпис, няма да са нужни. От Националната аптечна камара обаче протестираха, тъй като стотици аптеки у нас нямат компютри и аптеки, а също и че в кратък срок се въвеждат прекалено много нови правила, изискващи инвестиции. 

Система обаче така или иначе още няма. През февруари от МЗ и агенцията обявиха, че тя е готова, направена е от самите институции без обществена поръчка и вече се тества. Очаква се тестовете да продължат няколко месеца, като от май в системата да се вкарват реални данни.

Ключови думи:

аптеки, лекарства

Още по темата