Медия без
политическа реклама

Държавата силно снижи очакванията си за инвестиции

Чуждите капитали у нас продължават да влизат под формата на заеми, които после се връщат

22 Окт. 2019МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова
Въпреки очаквания спад на инвестициите и износа финансовият министър Владислав Горанов не променя прогнозата си за ръст на БВП през тази и следващата година.

Държавата силно снижи очакванията си за инвестиции през тази и следващата година. Финансовото министерство залагаше през пролетта ръст от 9.8% на капиталовложенията за 2019 г., но сега те се занижават значително - до 1.9%. Намалени са прогнозите и за следващата година - от 5% на 3.9% ръст. Това става ясно от публикуваната есенна макроикономическа прогноза на финансовото министерство, която служи за база при изработването на бюджетите за следваща година. В сравнение с пролетта европейската икономика е започнала да се забавя по-осезателно, но в средносрочен период нарастването на световния БВП ще остане стабилно, пише в документа.

Въпреки очакванията и за силен спад в износа финансовото министерство запазва прогнозата си за икономически растеж от 3.4% за тази година  и 3.3% за следващата. Държавата разчита предимно на продължаващо увеличение на вътрешното потребление.

Междувременно БНБ за пореден път публикува данни, които показват, че преките чужди инвестиции у нас растат предимно заради раздадени заеми от компаниите майки на българските им дъщерни дружества. В края на август задграничните капитали у нас са се увеличили до 603.5 млн. евро, като само през август в страната са влезли под формата на заеми 69.3 млн. евро. Тези пари обаче не са чисти капиталовложения в българската икономика, защото трябва да се връщат.  В същото време под формата на дялов капитал, който се приема за дългосрочно инвестиционно намерение, през август са влети едва 6.7 млн. евро. От началото на годината до края на август дяловият капитал остава на отрицателно ниво (- 315 млн. евро), като основната причина е изтеглянето на "Сосиете Женерал", след като българският му клон бе купен от Банка ДСК.
Впечатление прави отрицателната стойност и на реинвестираната печалба. Чуждите инвеститори изтеглят печалбата си от България, като от началото на годината сумата достига 193 млн. лв. Данните на БНБ са предварителни и до края на годината ще бъдат ревизирани. Към момента те показват, че нетните преки чужди инвестиции са със 196 млн. лв. повече от периода януари-август 2018 г.

 

Още по темата