Медия без
политическа реклама

Депутати са трошили пари на ловно изложение в Австрия

Народните представители взели и възнаграждения за извънреден труд, за да се учат да ловят сьомга и еноти

28 Февр. 2019ТАНЯ ПЕТКОВА
hj.messe.at/presse
Панаирът "Лов и риболов" е минал предимно на софра, показват снимките от събитието.

Парламентът е похарчил над 13 хил. лв. на данъкоплатците, като е командировал четирима депутати на ловно-рибарско изложение в Залцбург. Там между дегустациите на деликатеси от дивеч и отбрани бири, вина и ликьори са четени лекции за риболова на сьомга в Централна Швеция, как успешно да се ловят костур, диви свине, миещи мечки и лисици. Имало е и модни ревюта на скъпи кожени дрехи, ловно облекло и оборудване, ловно оръжие и скъпи рибарски такъми. На този фон точно сега БСП прави демонстративен бойкот на пленарните заседания. 

Скандалът стана известен от разследване на bTV. Телевизията съобщи, че социалистите Иван Иванов и Йордан Младенов, Александър Сабанов от "Обединени патриоти" и Бюрхан Абазов от ДПС са били на изложението от 20 до 24 февруари, командировани от парламента като част от делегация. Общо командировъчните на Иванов са 3 хил. лв., от които 1382 лева за самолетен билет, за хотел - 1308 лв., а джобните му са били 342 лв. Сметката на Младенов е сходна, на Сабанов е около 4000 лв., а на Абазов - малко над 3000 лв. Общата похарчена сума от четиримата е 13 473 лв. Те са взели и допълнително възнаграждение за работа през почивните дни, тъй като изложението било през уикенда. 

След като новината предизвика масово възмущение, лидерът на БСП Корнелия Нинова укори председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, че е одобрила пътуване на депутати на подобно събитие. Тя наредила на Иванов и Младенов да върнат командировъчните. 

Караянчева отговори, че нямало как да не подпише командировката, защото имало "надлежно подписани документи" от ръководството на парламентарната група - само че от БСП не била подписала Нинова, а неин заместник. Социалистическата партия се направи, че не чува това. 

Караянчева обясни, че практиката била пътуванията на депутатите да се одобряват от ръководството на групата им. "Имахме покана от министерството на земеделието към комисията по земеделие и към комисията по европейски въпроси. След това докладната за поканата бе пусната към председателите на парламентарни групи. Това е пътят", разказа тя и потвърди, че имало и други подобни командировки, но не даде примери. 

"Когато се получи такава покана, резюлирам я до протокола, след което те проучват каква е целта на посещението и получавам докладна, която отива в парламентарните групи. След това трябва да има подпис от председателя на парламентарната група или на някой от ръководството й. На базата на това съгласие подписвам заповедта за пътуване", обясни Караянчева. 

На въпрос дали и другите двама депутати ще върнат командировъчните, тя отговори: "Те са на работа и са пътували по покана". На въпрос какъв опит са почерпили, Караянчева каза: "По принцип представят концепции".

Още по темата