Медия без
политическа реклама

Здравният министър: Ситуацията в Шуменско е изключително тревожна

Капацитетът на болниците е запълнен, а хората в региона продължават да се събират

15 Ноем. 2020Обновена
Илияна Кирилова

"Ситуацията в Шумен е изключително сериозна, леглата са изчерпани". Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов, който е на посещение в Шумен, предаде БГНЕС.

"Капацитетът на болницата в града е запълнен. Предприели сме действия през следващата седмица да бъдат разкрити допълнителни легла на територията на държавната психиатрична болница и съответно разкриването на легла на територията на бившата белодробна болница“, допълни Ангелов. Както "Сега" писа, МБАЛ Шумен е най-натоварената болница в страната в момента - при 415 легла, към данни към 9 ноември тя лекуваше 227 пациенти с COVID-19, повече отколкото има в "Пирогов" и в пъти повече отколкото има в големите софийски болници.

По-късно стана ясно, че болниците във Варна и региона ще продължават да приемат болни с коронавирус от Шумен и другите градове в Североизточна България. Областният управител Стоян Пасев призова хората, които са преболедували, да станат донори на кръвна плазма в Кръвния център във Варна.

Утре центърът ще получи лиценз и започва да извлича кръвна плазма. Вече има списък на чакащите.

"Това, което ни притеснява най-много е, че хората продължават да не вярват, че съществува проблем, да не вярват, че съществува такава болест и да продължават да ходят на масови събирания, въпреки че на територията на област Шумен те са забранени със заповед“, посочи още здравният министър.

Той посочи още, че е дошло време за стягане на цялата система, пълно разбиране на мерките и работа на всички като един екип. Здравният министър заяви, че не бива да се прекалява с употребата на лекарства дори като парацетамол и аспирин, защото могат да доведат до негативни здравни резултати.

След Шумен здравният министър посети късно вечерта и друг здравен център, изпаднал в криза - общинската болница в Свищов. Ангелов предложи няколко варианта за излизане от ситуацията с липсата на медици, които да лекуват болните с коронавирусна инфекция.

Лекари специализанти, стажанти и студенти, завършващи медицинските университети, ще подпомогнат лечението на Covid болните в Свищовската болница "Д-р Димитър Павлович", обясни министърът, цитиран от БНР. "Кметството ще осигурят апартаменти и жилища за лекари. Ще бъдат назначени на трудов договор. Ще могат да получават и допълнителните 1000 лева за работа на първа линия. И считам, че това, ако можем да го направим през тази седмица, ще дам всичко от себе си, имаме готови хора, които изразяват желание да започнат работа", каза той.

 

В болниците в момента има 26 253 свободни легла, съобщи здравната каса броени часове след като премиерът Борисов обяви, че не желае да чува за недостиг на легла, лекарства и линейки.

24-ЧАСОВ ДОСТЪП ДО ЛЕКАРСТВА

По-рано днес от Българския лекарски съюз (БЛС) настояха правителството да предприеме нормативни промени, с които да се разреши продажбата на лекарства, за които не е необходимо рецепта, и във веригите за хранителни продукти, денонощни магазини, бензиностанции и други търговски обекти с денонощен или непрекъснат цикъл на работа. Това е е необходимо, защото в 90 процента от случаите на заболели от Covid-19 не се приемат лекарства, за които да е необходима рецепта, а в същото време с въвеждането на забранителни часове за посещения на хора под 65 години в аптеките, реално достъпът на хората до лекарства е затруднен, се посочва в позицията на БЛС.

Според съсловната организация в интерес на българските граждани е в най-кратки срокове да бъдат направени нормативни промени, които да регламентират осигуряването на 24-часов достъп до фармацевтични услуги.

БЛС споделя тревогата на председателя на Българския фармацевтичен съюз - проф. Асена Сербезова, от ограничената възможност за изпълнение на спешни рецепти и "невъзможността граждани да могат да влязат в аптека през 50 процента от нейното работно време".

Според влезли в сила от събота мерки в аптеките от 8 до 10 часа и между 13.30 и 16.30 часа не могат да влизат хора под 65 години, тъй като това са часове, резервиране за зелени коридори за възрастните. Това обаче ограничава достъпа на по-голямата част от населението до аптеките през голяма част от работното им време.

Денонощните аптеки в България са около 30, или около един процент от всички действащи аптеки в страната. Денонощни аптеки изобщо липсват в региони като Видин, Враца, Разград, Смолян и Търговище. В същото време България е сред първите страни в ЕС по брой на аптеки на човек от населението, се отбелязва в позицията на БЛС.

В условията на пандемия, а и не само, това е недопустимо. През последните месеци всички наблюдаваме как за дни се преструктурират болници, в борбата с пандемията влязоха и ДКЦ, свидетели сме на нечовешкото натоварване на общопрактикуващите лекари. Сега е моментът и фармацевтичната помощ да включи всичките си ресурси в борбата с пандемията и да помогне на българския пациент, осигурявайки 24-часов достъп, призовават от БЛС.

Съюзът също така настоя аптечната мрежа в най-кратки срокове да поеме своята отговорност за навременното осигуряване на необходимите лекарства в аптеките на територията на страната, след като от складовете за лекарства на едро, вносителите и притежателите на разрешителни за употреба многократно са заявили, че няма недостиг на медикаменти.

Още по темата