Медия без
политическа реклама

Заведенията в Шуменското плато искат компенсации заради леопарда

50 семейства са засегнати от 8-дневните ограничителни мерки

Днес, 13:33
Сигналът за едрото животно в Природен парк "Шуменско плато" беше получен на 19 юни вечерта. Издирването не даде резултат.
БГНЕС/РИОСВ-ШУМЕН
Сигналът за едрото животно в Природен парк "Шуменско плато" беше получен на 19 юни вечерта. Издирването не даде резултат.

Сагата с хищника край Шумен има продължение. От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация призоваха държавата да компенсира загубата на хотелите и ресторантите на Шуменското плато, които бяха принудително затворени заради издирването на черния леопард, който така и не беше открит. Доходите на заетите в бранша са застрашени заради блокадата, отменените събития, резервациите и драстичния отлив на клиенти, разказва БНТ.

Държавата трябва да компенсира хотелите и ресторанти, чийто бизнес бе блокиран заради издирването на черния леопард. Бизнесът не може да страда заради невъзможността животното да бъде заловено, се казва в позицията на асоциацията.

"Ситуацията е по-лоша от ковида, там имаше предвидени компенсации", обясни Юлий Димитров, собственик на хотел и ресторант.

Вестта, че кризисният щаб забранява посещението на Шуменското плато, научили не по официален път, а от медиите. Започнали да звънят на клиенти, да отменят планирани събития и резервации. "Даже се обадихме на единия гостенин, който имаше рожден ден, той се засмя и ни затвори. Като му казахме каква е ситуацията, той даже си помисли, че се шегуваме", споделя мъжът.

Засегнатите от мерките са 50 семейства, които работят в петте заведения и двата хотела. Месеците юни, юли и август са най-силните за оборота им и всеки пропуснат ден е трудно компенсираща се загуба.

"Около 25 - 30 000 лв., като тези пари са ни жизненоважни. Този месец ние плащаме данък печалба, трябва да раздадем заплати, осигуровки и всички прилежащи разходи. Осемте дни за нас са доста голяма загуба. И те не са само 8, защото остана уплахата у хората, че това животно съществува", посочва още той.

Ситуацията е прецедент, казват още хората от бизнеса, защото няма от кого да потърсят отговорност за принудителното затваряне и за пропуснатите ползи.

"Ние пуснахме жалба до Окръжна прокуратура, надяваме се тя да бъде разгледана. Мерките, които трябва да вземе държавата, е да направи всичко възможно да залови това животно и хората да бъдат успокоени", коментира Димитров.

Предприемачите разчитат, че ще бъде намерено решение на техния проблем и вярват, че хората ще се върнат, защото е необичайно през лятото алеите, детските площадки и заведенията в парка да са с малко посетители. По горските маршрути има табели с надпис: "Достъпът е свободен, но на собствен риск".

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата