Кризата във видинската болница "Св. Петка" отново се задълбочава. Петима лекари от неврологичното отделение са подали молби за напускане. Завеждащият на отделението д-р Ангел Петров обясни пред БНР, че причина за оставките на медиците е неравномерното заплащане в отделенията. "Не може един ушен лекар с 6 легла да взима 2400 лева, а шеф на отделение - 1280," посочи той. От управата на здравното заведение засега не коментират.
От месеци в областната болница има протести заради финансови проблеми. Над 100 медицински сестри, рентгенолози и лаборанти вече обявиха, че напускат. В началото на месеца оставки подадоха и шестима лекари.
Основните аргументи на напускащите са унизителното заплащане и недостигът на кадри. Според тях решенията на проблема са изчерпани въпреки опитите на МЗ за намеса. Първоначално здравният министър Кирил Ананиев обяви, че ще преструктурира болниците в Северозападна България, като запази само добре работещите отделения във Видин, Враца и Монтана. След протести обаче се отказа от това намерение. Последните обещания на министерството са да се работи за "стабилизиране на определени структури, така че те да оказват качествена и навременна помощ на населението".
За Видин МЗ смята, че "основният проблем са кадрите". Затова е поставена цел да се подсили и мотивира медицинският персонал. "По този начин лечебното заведение ще може да извършва по-голям обем дейности, а това ще доведе до увеличаване на приходите и възнагражденията", смятат от ведомството.
Във Враца последно "няма да се закриват отделения, а дори се предвижда откриването на две нови – за инвазивна кардиология и съдова хирургия", като така ще се увеличат приходите на болницата. Тъй като това лечебно заведение е с постоянни запори заради дългове, "се водят интензивни разговори с всички банки в страната, за да може да се рефинансират задълженията".
В Монтана пък от самото начало беше ясно, че проблеми няма - нито дългове, нито липса на персонал, затова "не се предвиждат структурни промени".
18.12.2020
11.12.2020
Може да си дърт, но живеейки по времето на др. Т. Живков си придобил много мъдрост. ?
А сега Той ще дойде, ще загаси това огнище, за да възникне друго.
Нали разбираш, че Той живее само от това. Да гаси.
Намаляване броя на лекарите и медицински сестри ще продължи. Здравеопазването ще става все по недостъпно, а доплащането от пациентите все по голямо. Според нововъведенивта на Ананиев за да не доплащаш директно трябва да имаш допълнителна здравна осигуровка в частен фонд. Това си е пак вадене на едни допълнителни пари. Както искаш така плащай. Качеството на услугата ще бъде по ниска по простата причина, че лекари и сестри няма да има. Това се нарича омагьосан кръг от който излизането ще бъде трудно и бавно.
Болниците трябва да обучават кадри със немедицинско средно образование докато са млади да не се прекъсва предаването на знания и опита от докторите
"Не може един ушен лекар с 6 легла да взима 2400 лева, а шеф на отделение - 1280," посочи той.
Колко човека са минали през въпросното отделение за изминалата година?
С многобройните "рИформи" я докараха дотук... И най - лошото - забравиха,че в центъра на всички промени трябва да са интересите на пациента...
То хубаво, че напускат, тяхна си работа ама не разбирам едно нещо, едни и същи хора работят на частно и на държавно, едното на загуба другото на печалба, защо бе хора? Доктор да плаче за малка заплата, или е некадърен или е мързелив, няма трето положение!
Има трето положение-некадърен и мързелив.
И писачите на статии да запомнят най-накрая, че не се подава молба, а предизвестие за напускане.
Видно от коментарите, България остава без лекари, но без всезнаещи идиоти няма да остане.