Медия без
политическа реклама

Китай обвини Италия, че коронавирусът тръгва от нея

СЗО реши да изпрати учени в Китай, за да дирят произхода на Covid-19

24 Ноем. 2020Обновена
БГНЕС

Китай използва ново проучване за ранно, скрито разпространение на коронавируса в Италия, за да оспори обоснованото предположение, че азиатската държава е родното място на пандемията, съобщава БНР. Длъжностни лица в Пекин настояват, че инфекцията се е разпространила в европейска среда още през септември - три месеца преди да бъде потвърдено, че върлува в китайския град Ухан.

Китайските държавни медии сега налагат идеята, че ново проучване на Италианския национален институт по ракови заболявания доказва, че инфекцията вероятно е започнала в Италия, а не в Китай, пише британският вестник „Таймс“. "Това за пореден път показва, че търсенето на източника на вируса е сложен научен въпрос, който трябва да бъде оставен на учените", заяви говорителят на китайското външно министерство Чжао Лицзян.

Световната здравна организация призна, че вирусът може да е "циркулирал тихо другаде", преди да бъде открит в Ухан.

Много учени обаче са скептични към констатациите от италианското проучване, а други отбелязват, че не се изключва коронавирусът все пак да произхожда от Китай. "Знаем, че Китай забави обявяването на епидемията, така че не е известно кога е започнал там, а Китай има много силни търговски връзки със Северна Италия", каза Джовани Аполоне от Националния институт по ракови заболявания в Милано пред „Таймс“.

По-рано Китай проведе проучвания в Испания за произхода на пандемията, както и спрямо американската армия, твърдейки, че е донесла вируса в Ухан миналия октомври по време на международни военни учения, се казва в доклада.

По-рано през деня бе обявено, че Китай обсъжда със СЗО възможността международна делегация от експерти да посети страната в търсене на информация за произхода на Covid-19, предаде още БГНЕС.                                                           

''Очакваме да получим уверение от нашите китайски колеги, че пътуването ще се осъществи възможно най-скоро“, заяви директорът на СЗО за извънредните ситуации в здравеопазването Майкъл Райън. В понеделник той каза, че на този етап организацията не може да отговори на въпроса къде и как се е появил първият случай на коронавирусна инфекция. Райън посочи, че към СЗО вече е сформирана международна експертна група, която в момента комуникира дистанционно с китайски колеги. "Надяваме се на откритостта на китайските власти и ползотворното сътрудничество с тях", каза експертът. 

СЗО от месеци работи за изпращане на екип от международни експерти, включително епидемиолози и ветеринари в Китай, които да помогнат за проучване на произхода на вируса и как се е прехвърлил върху хората. Първоначално учените вярваха, че вирусът е тръгнал от пазар за екзотични животни в град Ухан в края на миналата година.

Ваксините няма да спрат напълно COVID-19, но те дават голяма надежда в борбата срещу вируса, заяви в онлайн брифинг Ханс Клюге, регионален директор за Европа към Световната здравна организация (СЗО).

"Технологичните и фармацевтични разработки ни разкриват нови хоризонти. Въпреки че ваксините няма да спрат напълно COVID-19 и няма да отговорят на всички наши въпроси, те дават голяма надежда във войната срещу този вирус", каза Клюге, цитиран от БГНЕС.

През последните седмици има добри новини за ваксините, каза той. "В моменти като този си припомням огромното богатство от научно-технически опит и знания, които имаме в 53-те страни от нашия европейски регион. Този потенциал обаче няма да бъде реализиран, ако не осигурим на всички страни равен достъп до пазара на ваксини, ако ваксините не се използват ефективно и ако страните не се справят със съмненията си към ваксинирането", каза Клюге. 

Гръцките власти временно преустановяват проверките с бързи тестове за COVID-19 на влизащите в Гърция през ГКПП „Промахон“ водачи на товарни автомобили. Временно за тях отпада и изискването за предварително попълнен PLF формуляр, съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“. Причината е образуването на многокилометрови опашки след въвеждане на изискването за задължителен тест на границата.

За останалите, на които е разрешено влизането в Гърция през ГКПП „Кулата“ – „Промахон“, остават досегашните изисквания. Това са гръцки граждани, постоянно пребиваващи чужденци, както и лица, доказващи пътуване с цел работа или хуманитарни причини. Всички те, както и досега, трябва да представят на гръцките гранични власти предварително попълнен формуляр с получен QR код и отрицателен PCR тест, направен не по-рано от 72 часа преди влизането в страната. На всеки от тази категория пътуващи се прави и бърз тест на пункта. 

От 15 декември пристигащите в Англия по въздух, с ферибот или влак  ще могат да прекратят карантината си, ако дадат отрицателна проба за Covid-19 поне пет дни след пристигането си. В момента новопристигналите трябва да се самоизолират за 14 дни. Правителството се надява, че новите правила ще съживят туристическата индустрия. Тези, които изберат да не се тестват, ще трябва да спазят двуседмична карантина.
''Новата стратегия ще ни позволи да пътуваме по-свободно, да се виждаме с близки и да работим“, каза министърът на транспорта Грант Шапс.

Ключови думи:

коронавирус, пандемия

Още по темата