Медия без
политическа реклама

Е-направления за тестове - само при извънредно положение

Въвеждането им ще улесни работните процеси на 7400 изпълнители на извънболнична медицинска помощ и медико-диагностични дейности, смятат от МЗ

12 Дек. 2020
Илияна Кирилова

Личните лекари ще могат да издават е-направления за тестове за COVID-19 само при извънредно положение или извънредна епидемична обстановка. Това предвижда проект на правителствено постановление за промени в наредбата за достъпа до медицинска помощ, което следва да влезе в сила от 18-и декември, съобщи БНР. Документът ще бъде обсъден спешно на извънредно онлайн заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество във вторник.

Според проекта при обявено извънредно положение или извънредна епидемична обстановка джипитата ще издават електронни направления за тестове и изследвания на пациентите си, както и електронни рецепти. Те ще се издават чрез специализиран медицински и аптечен софтуер.

Същото бе записано и в публикувания вече в Държавен вестник Анекс към националния рамков договор, с който се въведе отдавна чаканото облекчение личните лекари да започнат да предписват PCR тестове на пациентите си. Освен за PCR тест, електронни могат да бъдат и изследванията за кръвна картина, скорост на утаяване на еритроцитите, CRP, диференциално броене на левкоцити, рентгенография на гръден кош и бял дроб. Анексът обаче е договорно отношение за определен период от време, докато с правителственото постановление нещата се узаконяват по този начин за неопределено време. От него следва абсурдния извод, че когато пандемията някога свърши, то личните лекари няма да могат да издават е-направления за тестове за коронавирус, а ще изискват за целта пациентите да ги посещават в кабинетите.

В доклада на здравния министър Костадин Ангелов към проекта за промени се подчертава, че въвеждането на е-направление ще улесни работните процеси на 7400 изпълнители на извънболнична медицинска помощ и медико-диагностични дейности, посочва БНР. Броят на изпълнените направления от пакет „Клинична лаборатория“ на НЗОК на годишна база е приблизително 14 850 000. Подчертава се, че въвеждането на е-направление и рецепта изисква надграждане на медицинския софтуер на изпълнителите на медицинска помощ и аптеките. "За поддържането на софтуерните си системи те ползват услугите на фирми на абонаментен принцип и респективно не следва да се генерират значителни допълнителни разходи за надграждането на програмните продукти извън абонаментния план", подчертава Ангелов.

Направленията ще се издават без извършване на преглед, а след провеждане на телефонна консултация за обсъждане на оплакванията на пациента. Няма да се изисква предоставянето на електронните направления и рецептите от пациентите при посещение на съответното лечебно заведения или аптека. 

Както вече стана ясно, е-направленията никак не тръгнаха гладко. На места даването на такива още не е възможно, а личните лекари се оплакват от всякакви технически проблеми. Повече за неразбориите, може да видите тук:

Стартът на издаването на електронни направления в България се оказа доста труден. Още във вторник при "рязането на лентата" се разбра, че не всичко е готово, но реално неразбориите са толкова големи, че засега медиците и пациентите са повече затруднени, отколкото улеснени.

 

Припомняме, че личните лекари имат право да издават електронно направление при наличие на поне два от следните симптоми: новопоявила се температура; новопоявила се кашлица, предимно суха; новопоявила се отпадналост; новопоявили се загуба на вкус и/или обоняние; новопоявило се затруднено дишане или недостиг на въздух; миалгия; главоболие; диария; гадене и повръщане; гърлобол; кислородно насищане, по-малко от 92% или по-малко от 88% (ако пациентът е с ХОББ) при проведена пулсоксиметрия, ако има такава възможност. Ако лекарят все още няма техническа възможност да дава електронно направление, той може да издаде и обикновено.

 

НЕДОВЕРИЕ

Междувременно стана ясно, че само 11% от лекарите и здравните работници, които имат право първи да се ваксинират с новата ваксина срещу коронавирус, когато тя дойде у нас (евентуално през януари), смятат да го направят. Новината съобщи Нова тв, позовавайки се на данни на здравното министерство. Според тях от 240-те хиляди души в здравния сектор, които могат да се ваксинират на първата фаза, само 27 500 са се записали в списъците за доброволно ваксиниране. 9 хиляди души са изразили желание да си поставят ваксина от Пловдив, Стара Загора и Хасково, докато в София, където има най-много лекари и здравни работници, броят на желаещите е едва 2792-ма. Преди дни министърът на здравеопазването Костадин Ангелов съобщи пред здравната комисия в парламента, че интерес към ваксината проявяват доста по-голям процент от служителите на първа линия в здравната система - 47-48%.

Още по темата