Медия без
политическа реклама

Димов проверява защо водата на Перник е отивала в Радомир

5000 човека в града на ГЕРБ са черпили от яз. "Студена" вода колкото половин Благоевград, показа разследване на "Биволъ"

30 Ноем. 2019Обновена
Илияна Кирилова
Нено Димов

Водата на Перник изтича към Радомир, където 5000 човека точат количество, което надхвърля ползваното от половин Благоевград. Това става с благословията на екоминистъра Нено Димов, който остава незасегнат от бурята с яз. "Студена" и напрежението в подложения на воден режим Перник. Това разкрива сайтът "Биволъ" в ново разследване за случващото се в града до София.

Вчера областният управител на Перник Ирена Соколова, която вероятно ще бъде сменена следващата седмица, огласи доклад от проверките на яз. "Студена" и неговите водоизточници. Проверките установяват бентове за отклоняване на цялата вода от един от основните водоизточници при маловодие с тръба, отвеждаща към помпена станция, каза Соколова. При премахването на бентовете още на следващия ден - 28 ноември, се установява увеличение на дебита към язовира на 418 л в секунда при само 44 л в секунда ден по-рано, разкри още Соколова.

Именно за тези бентове е разследването на "Биволъ", но то показва, че те са напълно законни и се ползват с разрешение на Нено Димов въпреки критичната ситуация в Перник. Днес следобед екоминистерството огласи, че вчера е извършило извънредна проверка по твърденията на Соколова. Тя като цяло потвърждава информацията, а с въпроса вероятно ще се занимае и прокуратурата.

Водохващането и помпената станция, за която говори Соколова, не са частна инициатива, а се стопанисват от ВИК дружество. То е съсобственост на държавата в лицето на МРРБ и общините на Перник, Радомир и Земен. От ПС “Крапец” водата се изтласква по водопровод със стоманени тръби към Радомир, пишат от "Биволъ".

Радомир се захранва с вода основно от водоизточник в близост до с. Стефаново, наречен “Сиреняците”. Но градът има и алтернатива да ползва вода от “Врелото”, гарантирана с разрешително 003594/21.03.2005г. Именно помпената станция “Крапец” е аварийна връзка, която трябва да се задейства само при съществено намаляване на дебита на извор “Сиреняците” за района на гр. Радомир.

Тази аварийна връзка обаче, оказва се сега, е включена постоянно. "Биволъ" потвърждават това от данните за дебита на водата, постъпваща в язовир “Студена” през последните два месеца. Притокът през октомври и ноември варира от 30 до 50 литра в секунда, а обемът на язовира намалява застрашително. Според графика на МОСВ за водоползването за октомври, ноември и декември, тази аварийна връзка трябва да осигури 250 000 кубически метра вода за Радомир. Това се равнява на целия дебит на “Врелото” при маловодие или около 100 литра в секунда. В резултат на проверките, на 29 ноември дебитът на притока към язовир “Студена” нараства до 400 и повече литра в секунда.

В управлението на водите в района има и други скандални факти. От документ на ВИК от 2011 г. се вижда, че “Врелото” би трябвало да гарантира вода за високата зона на Радомир за 5143 човека. МОСВ позволява на тези 5000 жители на Радомир да ползват 250 000 кубически метра на месец или близо 100 литра в секунда от язовир “Студена”. За сравнение, целият Благоевград с неговите 183 000 жители ползва в момента 160 литра в секунда заедно със загубите по ВИК-мрежата, посочват от "Биволъ".

Едното обяснение, според разследващите, е конспиративната теория, че Радомир е крепост на ГЕРБ, а Перник се управлява от БСП. Те обаче го отдават по-скоро на некадърен, а най-вероятно и не дотам законен мениджмънт на водите, вследствие на който е станало възможно Струма да се изпомпва към Радомир, вместо да пълни язовир “Студена”. И това изпомпване е било факт буквално до преди няколко дни. Въпреки че е знаел за него, екоминистърът Нено Димов в отговор на депутатски въпрос от септември уверява, че до края на 2019 г. “питейно-битовото водоснабдяване от яз. „Студена” ще бъде гарантирано в пълен размер”. Сега за всички е ясно, че тази прогноза е грешна.

Съобщението на МОСВ потвърждава тези данни. Дежурният на помпената станция е потвърдил, че тя е спряна едва на 28 ноември. Хората на екоминистерството установяват още, че ВЕЦ-ът на пернишкото ВиК, който от самото начало бе заподозрян за виновен за кризата, не работи. Устройството за отчитане на водата за ВЕЦ-а обаче е изчезнало. Проверяващите са видели, че савакът, през който се подава вода за "Стомана индъстри" и "Топлофикация-Перник" е запечатан, но това само означава, че в момента на проверката двете предприятия не са ползвали вода от язовира.

Сега министерството продължава да събира информация какво количество вода е отклонявано към Радомир и защо, след като градът си има друг водоизточник. Ще бъде изпратено и писмо до прокуратурата за установяване дали помпена станция „Крапец“ е работила в извънавариен режим.

Ключови думи:

Перник, Радомир, Биволъ

Още по темата