Медия без
политическа реклама

Демокрацията по света е в "отстъпление" за поредна година

Унгария и Сърбия са се сринали с по няколко пункта в индекса на неправителствената организация "Фрийдъм хаус"

05 Февр. 2019
Фрийдъм хаус

Демокрацията по света е в "отстъпление" за 13-та поредна година. Това става ясно от годишния доклад на неправителствената организация "Фрийдъм хаус", цитиран от "Политико". В доклада си "Свободата в света 2019" базираната във Вашингтон правозащитна организация подчертава, че между 1988 и 2005 г. процентът на държавите, определяни като "несвободни", е спаднал от 37 на сто до 23%, докато делът на така наречените "свободни" държави се е увеличил от 36 на сто до 46%. Но между 2005 и 2018 г. процентът на "несвободните" държави се е увеличил до 26%, докато делът на "свободните" страни е паднал до 44%.В резултат политическите права и гражданските свободи са отслабнали в 68 държави и са се подобрили в 50 държави в сравнение с доклада за предходната година.

В доклада се посочват фактори като променящия се глобален баланс на силите в полза на някои държави, включително Китай, както и "гневът и безпокойството в Европа и САЩ заради икономическото неравенство и загубата на личен статут" като причини за натиска върху демократичните институции. От организацията поясняват, че в Европа управлението на премиера на Унгария Виктор Орбан е довело до драматичен упадък, като се посочват засилени атаки срещу независимостта на медиите. В доклада Будапеща се описва като "частично свободна" след "пет последователни години на упадък и 13 г. без подобрение". Унгария и Сърбия са се сринали с по няколко пункта в индекса, като това са две от четирите държави с отрицателни промени в годишния индекс заедно с Никарагуа и Уганда, които вече са в категорията "несвободни" вместо "частично свободни". За Полша се споменава, че управляващата партия "Право и справедливост" се опитва да установи политически контрол над правосъдието. Упадък на демокрацията е отчетен също в Австрия, Хърватия, Чехия, Португалия, Румъния, Словакия и Великобритания.

В доклада на "Фрийдъм хаус" България отново получава 80 от 100 възможни точки (и е определена като "свободна"), с оценка 2 от 7 точки по трите основните показатели за свобода. Тази оценка, която не се влошава, но и не се подобрява няколко години, е въз основа на два критерия - политически права и граждански свободи. (Максималната оценка по тези критерии е 1, а минималната е 7.) Оценка на свободата от 2 пункта България получава за пръв път през 2009 г., когато се прави оценка за събитията от 2008 г. В доклада за 2015 г. бе посочено, че българите живеят в страна, която е малко по-свободна от Унгария, но не толкова, колкото Тринидад и Тобаго и Сао Томе и Принсипи. Няма сериозни промени в оценката на други съседи на България - Гърция и Румъния остават "свободни" без значима промяна в резултата, както и повечето западнобалкански страни (без Сърбия). Сривът при Турция (до резултат 31 от 100) е едва няколко пункта.

През последните осем години САЩ са зад Великобритания, Франция и Германия. "Фрийдъм хаус" посочва дългогодишни проблеми като политическата поляризация, загуба на икономическа мобилност, влиянието на специалните интереси и увеличението на пристрастните медии. Но също се предупреждава, че президентът Доналд Тръмп "упражнява влияние върху американските политики, които притискат нашите основни ценности и изпитват стабилността на конституционната ни система".

"Фрийдъм хаус" същевременно отбелязва "изненадващо подобрение" в отделни страни като Малайзия, Армения, Етиопия, Ангола и Еквадор. За сравнение, резултатът на Армения например се е увеличил от 44 на 51, а на Етиопия - от 12 на 19. Двете страни остават "частично свободна" и "несвободна", но след смяната на властта там организацията гледа на тях като пример, че демокрацията все още е привлекателна "като средство лидери да бъдат държани отговорни и за създаване на условия за по-добър живот".

Ключови думи:

демокрация, фрийдъм хаус

Още по темата