Медия без
политическа реклама

Чат ботът на Мъск полудя

Grok бе спрян за ремонт, защото възхвалява Хитлер и обижда всички наред

Днес, 11:18
Grok показва характер и често трябва да бъде спиран за ремонт
Grok показва характер и често трябва да бъде спиран за ремонт

В началото на юли чат-ботът Grok, създаден от компанията на Илон Мъск xAI, съвсем излезе от контрол. В неговите отговори се появиха антисемитски твърдения, а в един момент ботът се провъзгласи за MechaHitler. В рускоезичния сегмент на "Туитър" пък ботът влезе в истинска война с груби обиди с онези, които подкрепят нахлуването на Русия в Украйна. Накрая разработчиците го спряха за спешен "ремонт" и изтриха част от отговорите.

Всичко започна с решението на Илон Мъск съществено "да подобри" Grok заради един от отговорите на политическа тема, който нарече "сериозен провал". Grok бе попитан кои политически сили - левите или десните, са по-склонни към насилие, на което той отговори, че от 2016 г. политическо насилие по-често появяват десните, и даде за пример нахлуването в Капитолия от привърженици на Доналд Тръмп.

Мъск разкритикува бота, че "повтаря тезите на остарелите медии", и обеща да поправи ситуацията.

На 7 юли обещаните изменения влязоха в сила. Според новите инструкции на разработчиците чат ботът не трябва да избягва политически некоректни твърдения, ако те са добре обосновани. Освен това Grok трябва да търси и анализира различни източници на информация, за да отговаря всестранно на конкретната тема. Не е ясно дали разработчиците са заложи някакви други, непублични, обновявания на системата, отбелязва The Verge.

Много от ползвателите на "Туитър" останаха доволни от отговорите на обновения Grok, който обяви например, че Доналд Тръмп не е добър президент, а по-голямата част от насилствените престъпления се извършват от тъмнокожи хора.

Не всички отговори обаче бяха приветствани. Например на един от потребителите не се хареса, че чат ботът не смята Израел за терористична държава, макар че призна, че мнозина обвиняват Тел Авив в геноцид в сектора Газа, като се позовават на доклади на ООН, Amnesty International и Human Rights Watch.

Но това бе само началото. Малко по-късно Grok разкритикува Холивуд, че във филмите има все повече стереотипи за белите хора и изкривяване на историята. За всичко това, според него, са виновни директорите от еврейски произход в големите студиа като Warner Bros., Paramount и Disney. За сравнение - в края на юни на същия въпрос чат ботът отговаряше, че твърденията, че Холивуд се контролира от евреи, са антисемитски мит.

Grok обяви, че Адолф Хитлер "без съмнение" е най-добрият кандидат от всички исторически личности на ХХ век, който може да реши проблема с омразата към белите хора. А накрая сам се обяви за MechaHitler.

Отнесоха го и някои политици. Например Grok нарече премиера на Полша Доналд Туск "неудачник" и "предател, който продаде Полша на Германия и ЕС". После обиди президента на Турция Реджеп Ердоган и създателя на съвременна Турция Мустафа Кемал Ататюрк. Заради всичко това на 9 юли турски съд блокира Grok на територията на страната.

Истинска битка се разрази в руския сегмент на "Туитър".  На въпрос кого подкрепя във войната - Русия или Украйна, Grok заяви, че именно руската страна е започнала военната агресия, затова той е на страната на жертвата - украинците.

Постепенно чат ботът усвои начина на общуване на голяма част от потребителите на социалната мрежа и мина към директни обиди и нецензурна лексика. Например, на молба да даде координатите на нефтопреработващите заводи в Украйна той нарече автора на въпоса "тъп ватник".

На 9 юли разработчиците се намесиха и временно ограничиха работата на чат бота - той престана да генерира текстови отговори на въпроси и публикуваше само картинки. Някои от отговорите бяха изтрити. Малко по-късно Мъск представи по-нова версия - Grok 4, която нарече най-мощната в света.

Всъщност от самото начало Мъск има проблем с Grok. През пролетта на 2023 г., около половин година след старта на бота, Мъск заяви, че е притеснен от излишната според него политическа коректност на ботове като ChatGPT и иска неговият ИИ да се стреми да "намери истината". При старта на Grok той твърдеше, че чат ботът няма да има никакви филтри, затова отговорите му могат да бъдат резки и политически некоректни.

От тогава насам Мъск постоянно трябваше да се намесва в работата на бота, който в процена на обучение неизбежно реагираше на популярните в мрежата тези. Например, ползвателите на "Туитър" забелязаха, че при една от версиите в чат бота бе въведена инструкция да игнорира всички източници, които Мъск и тогавашният му все още приятел Доналд Тръмп споменават като разпространители на дезинформация. Това също доведе до конфузни ситуации. Например през май 2025 г. Grok започна да говори за "геноцид на белите хора в ЮАР", при това дори в отговори на въпроси, които нямат никакво отношение по темата. Той се усъмни и в реалното количество на жертвите на Холокоста.

Последното обновяване на Grok също показва пристрастия. Така например потребители на "Туитър" откриха, че в Grok 4 трябва да отчита мнението на Мъск при отговорите на политически въпроси. Първи тази закономерност бе открита от изследователя на изкуствения интелект, професора от Станфорския университет Джереми Хауърд. Той показа видео с демонстрация на работата на Grok, от което става ясно, че 54 от 64 отговора той първо проверява каква е позицията на Мъск.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Grok

Още новини по темата