facebook
twitter

ВОДЕЩИ НОВИНИ / Спорт

Три литовски шамара за националния ни отбор по футбол

Българският тим записа нова негативна страница в историята си - първа загуба от този противник
2 289
 СПОРТАЛ
Георги Йомов опитва да застигне напредващия с топка в краката Сливка по време на мача на стадиона на литовската футболна федерация във Вилнюс

Българският национален отбор по футбол претърпя тежка загуба с 1:3 при гостуването си на Литва в мач от гр. С на световните квалификации за Мондиал `22 в Катар. При това селекцията на треньора Ясен Петров показа пълна липса на идеи в нападение, като особено през второто полувреме бе категорично надиграна от домакините.

Така след 6 мача в групата нашите вече нямат дори и теоретични шансове да се доберат до второто място, което евентуално може да осигури класиране за Мондиал `22. За подобни шансове преди днешния мач говореше сам Ясен Петров, но днес лъсна истината - тези сметки бяха без кръчмар. Нещо повече - бе записана нова срамна страница във футболната ни история - първа загуба от Литва.

До днес литовците бяха в серия от 9 поредни загуби, включително и три като домакин. За последно те спечелиха мач на 18 ноември 2020 г., когато надделяха с 2:1 над Казахстан в Алмати в турнира Лига на нациите.

Нашият национален отбор пък дойде във Вилнюс с две победи от два мача срещу Литва (все като домакин) - 3:0 през 2003 г. в приятелски мач и 1:0 на 5 септември в настоящите световни квалификации. И тази статистика като че изигра лоша шега на нашите, които излязоха с голямо самочувствие, но то не бе подплатено с игра.

А мачът тръгна много добре за българите, които получиха право да изпълнят дузпа още в 12-ата мин. След центриране от ъглов удар Вайткунас дръпна в наказателното поле наш футболист, а главният рефер - Евгений Арановски от Украйна, посочи бялата точка. Нападателят на "Локомотив" (Пд) Димитър Илиев обаче отправи слаб удар от 11 метра и вратарят Шеткус спаси.

Само три минути по-късно при атака на домакините Новиковас бе изведен сам по лявото крило, напредна в българското наказателно поле и подаде на Юстас Ласицкас, който от чиста позиция реализира за 1:0.

През второто полувреме литовците изнесоха истински урок по организиран и креативен футбол на нашите. Те имаха почти пълен контрол над събитията и първо пропуснаха чисто положение в 52-ата мин., когато Антов отклони нагоре летящата право към вратата топка, изстреляна от 15 метра. Три минути по-късно Ласицкас излезе на чиста позиция и шутира, но вратарят Мартин Луков спаси.

В 64-ата мин. обаче влезлият малко по-рано като резерва Илиан Илиев бе фаулиран пред границата на наказателното поле. Кирил Десподов изпълни неспасяемо прекия свободен удар и изравни резултата - 1:1.

След гола литовците отново заиграха по-атакуващо и създадоха още изгодни положения. Най-чистото бе в 80-ата мин., когато след центриране от свободен удар Климавичус стреля с глава от около 16 метра, но топката се удари в напречната греда.

Две минути по-късно обаче - пак след статично положение - Ласицкас свали с гърди топката към Фьодор Черних и той простреля българската врата - 2:1 за Литва. А след още две минути Черних направи пълен провала на българския тим, като засече отблизо с глава центриране отляво и направи 3:1.

След тази тежка загуба българският отбор остана на 4-ото място в класирането на гр.С, но вече само на точка след него е считаният уж за аутсайдер литовски тим.

Селекционерът Ясен Петров коментира така:

"Всичко, което имахме като план днес, абсолютно се провали. Знаехме как ще играе Литва, но не бяхме концентрирани. Нямаме оправдания - нито с терена с изкуствена трева, нито с нищо. Можеше да поведем в резултата и мачът тогава щеше да е по-различен. Успяхме да се върнем в мача и изравнихме, но допуснахме грешка и пак ни поведоха, а след това - на крилете на вдъхновението - ни вкараха трети гол. Но това е пътя, по който сме тръгнали. Съжалявам за тази загуба, но сме тръгнали да подмладяваме този отбор и ще има грешки. Все още не можем да сме постоянни в играта си. Бях сигурен, че ще вкараме днес, но за сметка на това допуснахме три много леки гола."