Медия без
политическа реклама

Заради бюлетините рязко се увеличиха дефектиралите машини

В поне 142 секции минаха от устройствата към изцяло хартиено гласуване

02 Апр. 2023Обновена
БНТ
Така излизат бюлетините на някои места.

Броят на дефектиралите машини за гласуване неотклонно се покачва през целия изборен ден. Като причина се очертава замяната на контролните разписки, които отпечатваха устройствата в миналото след гласуване, с т.нар. бюлетини от машинно гласуване, наложени от "хартиената коалиция" в края на м.г.

Поне 142 машини досега са показали проблеми, които са наложили преминаване от машинно към изцяло хартиено гласуване. Това твърди БНТ в репортаж по темата. Една част от устройствата спират работа заради проблеми с флаш-паметта, но повечето заради проблеми с хартиените ролки, от които се отпечатват машинните бюлетини.

Това е пореден скок в броя на авариралите устройства. Над 80 са повредените машини, обяви говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева на последния си брифинг, който беше в 16.45 часа. Тя обясни, че при част от машините  причината за спирането им е, че отпечатват бяла бюлетина, без никакво съдържание, или такава с частично съдържание, от което не може да се разбере какъв е вотът на избирателя.

Например, от една от берлинските секции разказаха пред БНР, че заради хартията е трябвало да прекратят машинното гласуване. "Проблемът беше свързан с машинната бюлетина, която не се принтираше изцяло и нямаше как да се отчете правилно вотът", посочи Валентин Величков, председател на секционната комисия. А шефът на районната комисия в Стара Загора Теодора Крумова призна пред националното радио, че всяка втора машина изкарва или накъсани, или празни бюлетини, а при други въобще липсва хартиен отрязък. "Толкова много сигнали за проблеми с машините не сме имали", оплака се Крумова.

Според Росица Матева обаче не трябва причината за дефектиралите машини да се търси в хартията, от която са направени машинните бюлетини. "Хартията е същата по вид и изисквания. Ние представихме на печатницата на БНБ сертификатите за вида хартии, изискванията за грамаж, и другите изисквания, каквито има към такава хартия. Сертификатите се предоставят от "Сиела" по обществените поръчки, които досега сме правили, и всъщност е определяна "Сиела" за изпълнител", изтъкна тя пред БНТ. И допълни, че частната фирма "Сиела", която се занимава с осигуряването на машинния вот, трябва да отговори откъде идват проблемите.

В ЦИК, която заседава постоянно днес, привечер се разбраха, че дефектните бюлетини - както често белите, така и непълните, ще се включват към общия брой на бюлетините, намерени в урните.

Макар и повече от обичайно, дефектиралите машини остават малък дял от общия брой - 9366 броя в България и 245 в чужбина.

 

ЗАРОДИШЪТ НА ПРОБЛЕМА

Рано сутринта днес стана ясно, че 16 от машините не са започнали работа още вчера при тестовото им пускане. Когато в изборния ден са започнали да се появяват бели бюлетини, някои секционни комисии са позволили на хората да гласуват повторно, но при други това не е станало. На брифинга си Матева твърдеше, че ЦИК е инструктирала секционните комисии да пускат избирателите да гласуват още веднъж, веднага след като е научила за проблема.

Преди обед тя също коментира казуса. "Комисиите са си съставили протокол за тези ситуации, така че в края на изборния ден, когато преброяват гласовете - те са установяват с преброяване и на машинните бюлетини - ще се отрази това обстоятелство, за да могат контролите да бъдат удовлетворени", увери Матева пред БНР по-рано днес.

Постоянен проблем през целия ден е, че секционните комисии масово не поставят печат на машинните бюлетини. Матева обърна внимание, че те трябва да се подпечатват, но изрично подчерта, че липсата на печат няма да ги направи недействителни.

Постъпват и оплаквания, че някои секционни комисии насочват избирателите да гласуват с машини. Както и че по места са поставени два паравана за гласуване с хартиени бюлетини, за което Матева уточни, че не представлява нарушение, ако съответната секция е само с такива бюлетини, без машина.

Следобеда председателят на ЦИК Камелия Нейкова изреди пред националното радио проблемите, на които се натъква машинният вот: "Проблем с принтера и съобщение: "Дневникът не е синхронизиран" или софтуерен проблем, системна грешка, инициализирането на машината е неуспешно, четецът на машината не разчита картите, несинхронизиране на дневник, проблемът е, че не може да се подмени дисплея, машината не реагира, дефектирали портове на флаш паметите и машината не открива източници за записване на информацията."

 

СИГНАЛИ ЗА НЕРЕДНОСТИ НА ИНИЦИАТИВАТА "ТИ БРОИШ"

 

ПРОБЛЕМИ С МАШИНИ И НАРУШЕНИЯ ПО МЕСТА

Водещи лица на ПП имаха проблем с гласуването. Асен Василев, който упражни вот в Хасково, успя да го направи чрез машина едва на третия път, съобщиха местни медии (в цялата област имаше затруднения - виж по-долу). А Никола Минчев се премести в друга секция. Членовете на комисията му обясниха, че машината дала дефект още вчера при пробите и днес си останала "неразопакована". Бившият председател на НС се ядоса защо не са осигурени резервни. И добави, че проблемите с машините не са случайни. Минчев гласува в Пловдив. Там в четири секции машините не стартираха, а гласуването протича чрез хартиени бюлетини. "Проблемът е чисто технически - софтуерно. Всичко, което сме могли да направим на терен, е направено", заяви пред БГНЕС техникът Златиян Генчев.

Около 30 машини в София са дали различни дефекти, съобщи БНТ. Но с изключение на една не са спрели да работят. "Идва техникът, по някакъв начин проблемът е отстранен временно. След известно време той отново се появява. След първите 5 случая изпратихме имейл и чакаме указания от Централната избирателна комисия дали тези избиратели могат да гласуват повторно и какво да се случи с тези с бюлетините, на които няма отпечатан вот. Само за една машина има съставен протокол и е преустановено гласуването с машина", обясни Полина Витанова, секретар на 23-а РИК.

Изборният ден в една от секциите в Бургас не можеше да започне известно време, защото устройството не отчиташе една от флашките. „Имаме затруднение при стартирането на машината. Изписва необичайно съобщение”, обясни председателят пред Нова телевизия.

40 машини са дали някакви дефекти във Варненска област. 10 са отказали да работят напълно.

Проблеми с машината имаше и в село Градец. „Поставих картата за избиране. Натиснах съответните бутони. Чух звук, че съм гласувал, но не излезе бюлетина, а празен бял лист“, обясни гласоподавател пред bTV. Наложи се устройството да бъде отворено. Председателят на комисията отказва да обясни какъв е проблемът, но стана ясно, че той е звъннал и е уведомил РИК.

20-та секция в ОУ "Константин Фотинов" в столичния район район "Възраждане" отвори с около 40 минути закъснение. Според DarikNews се е забавил председателят на секцията. Бе се струпала опашка. Неявили се членове на секционни комисии има и в област Смолян. Бяха замени с нови хора. И там има проблеми с машините. В няколко общини има устройства, които дефектират - бюлетините, които излизат или не се четат, или са накъсани, или нагънати. Има и такива, на които не е отразен вота на гласоподавателя.

В Кърджалийска област изборният ден започна нормално, въпреки че някои членове на СИК не са дошли навреме. Реално такива проблеми е имало в почти всички комисии, призна председателят на РИК Кърджали Павел Гатев. Навсякъде обаче е имало кворум и работата е започнала. Имало е проблем с три машини в региона, съобщиха от РИК. При една от тях е имало само една разписка при двама гласуващи. Другите две не са сработили изобщо. В деня на вота на автогарата в Кърджали пристигнаха автобуси с български изселници. Те признаха, че идват да гласуват, а билетът им за пътуването е бил заплатен. 

За 10 секции в Русенско бе взето решение да се прекрати гласуването с машини. Проверява се изправността и на други.

В самото начало на изборния ден е имало сигнал за проблеми с две от машините в Благоевград. „Машините не са извадили две пълни бюлетини, но работят, засега няма други проблеми“, съобщиха от РИК. Проблем с машина имаше и в Казанлък.

На територията на 29 -и многомандатен избирателен район - Хасково, девет са неработещите машини. Това съобщи на брифинг председателят на Районната избирателна комисия (РИК) Добромир Якимов. Най-голям е проблемът в община Ивайловград, където седем от устройствата за гласуване не са сработили, уточни той. Извън строя е и машина в село Долно Ботево, община Стамболово, и в Хасково.

Във Враца бяха свалени плакати от публично място с нецензурен текст.

 

ОБЯСНЕНИЯ

Сред специалистите възникна съмнение, че увеличаващият се брой дефекти сред устройствата е заради новата хартия, която се ползва за машинните бюлетини, заменили контролните разписки. Ваня Нушева, изборен наблюдател от Асоциация "Прозрачност без граници", предположи пред БНР, че хартията вероятно не е съвсем подходяща за целта. В асоциацията са получени сигнали в изборния ден за неотпечатани докрай или разкъсани машинни бюлетини.

"Тази хартия е различна. Тя е хартия, на която не са проведени всичките необходими тестове - така, както би трябвало да е при такъв отговорен процес. Когато се разпечата протокол в РИК-овете, по-късно ще излезе, че има несъответствие и това ще доведе до едно голямо недоверие сред неразбиращите хора към машините", коментира Стоил Цицелков от Обществения съвет на ЦИК пред БНТ.

Според бившия министър на електронното управление Божидар Божанов (ДБ) проблемът с машините също е заради ролките с хартия. "Ролки, които не са подходящи за тези машини. Обяснявахме, искахме становища, посочвахме този потенциален проблем. Хартиеното мнозинство мислеше, че се заяждаме и казваше, че проблем няма да има. Ами има. И то не заради софтуер, "кодове", флашки и др. електронни елементи, а заради хартията, която те не знаеха как ще изглежда и как ще работи", написа Божанов в Туитър.

„Информационно обслужване“ също излезе с коментар, очевидно заради критики към него. Фирмата декларира, че никога не е имала общо машинното гласуване и техническото обезпечаване на устройствата. "Съгласно Изборния кодекс „Информационно обслужване“ единствено е изпълнител на организацията и технологията на компютърната обработка на данните в РИК и в ЦИК от гласуването и издаването на бюлетин с резултатите от изборите, включително от машинното гласуване", се казва в позицията.

Още по темата