Медия без
политическа реклама

От втори опит Брюксел начерта пътна карта за излизане от кризата

ЕК предлага постепенна отмяна на противоепидемичните мерки

15 Апр. 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС
Свалянето на маските няма да стане веднага

Европейската комисия в сътрудничество с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел представи Европейска пътна карта за постепенна отмяна на противоепидемичните мерки, взети вследствие на разпространението на коронавируса, съобщи пресслужбата на ЕК. Това е втори опит на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен да огласи тази инициатива, след като на 8 април се отказа да я представи на свикана за целта пресконференция.

Тя е включила в документа и най-новата си идея, изложена публично за първи път в интервю за германския вестник "Билд" миналата неделя: да се ограничи свободното движение на възрастните хора за по-дълго, отколкото за младите. Тогава Фон дер Лайен предложи затварянето им по домовете да бъде поне до края на годината, ако дотогава не се появи ваксина. Но от СЗО вчера бе съобщено, че най-близката прогноза за ваксина е с перспектива поне за след година. В "пътната карта" се препоръчва също да бъдат подложени на специален режим и хората с умствени разстройства, което означава също да бъдат изолирани ("да бъдат защитени по-дълго").

Много спорна е препоръката да се използват мобилни приложения, които да проследяват движението на заразени с коронавирус лица и да предупреждават другите хора за тяхното присъствие. Въпреки препоръката това да става доброволно и при пълно спазване на регламента за защита на личните данни, както и да се унищожи събраната информация след отпадането на извънредните мерки, остава рискът властите за злоупотребяват с тази възможност. Затова лидерката на групата на социалистите и демократите в Европарламента Ираче Гарсия (Испания) реагира остро, че тази препоръка се разминава с основни принципи на европейската демокрация. "Тук не е Китай и кризата не бива да подкопава нашите основни права", заяви тя.

Като отчита, че всяка държава има свои особености, Eвропейската пътна карта установява следните основни принципи:

·         Подбирането на подходящия момент е от основно значение. При преценката дали е настъпил моментът да се започне разхлабване на мерките следва да се прилагат следните критерии:

o   епидемиологични критерии;

o   наличие на достатъчен капацитет на системите за здравеопазване;

o   подходящ капацитет за наблюдение.

 

·         Нуждаем се от европейски подход. Въпреки че моментът и условията за отмяна на противоепидемичните мерки се различават в отделните държави членки, ние се нуждаем от обща рамка, която да се основава на:

o   достиженията на науката с фокус върху общественото здраве;

o   координация между държавите членки;

o   уважение и солидарност.

 

·         Поетапната отмяна на изолацията в домашни условия изисква съпътстващи мерки, сред които:

o   събиране на хармонизирани данни и разработване на надеждна система за докладване и проследяване на лицата, между които е имало контакт;

o   увеличаване на капацитета за тестване и хармонизиране на методиките за тестване;

o   увеличаване на капацитета и устойчивостта на националните системи за здравеопазване;

o   по-нататъшно укрепване на капацитета за осигуряване на медицинско оборудване и лични предпазни средства;

o   разработване на безопасни и ефективни лечения и лекарства.

- Контролът по вътрешните граници следва да се отменя координирано. Ограниченията за пътуване и граничният контрол следва да бъдат премахнати, след като епидемиологичната обстановка в граничните региони се уеднакви в достатъчна степен. През втория етап външните граници следва да бъдат отворени, като се отчита разпространението на вируса извън ЕС.

- Възобновяването на стопанската дейност следва да се извърши постепенно: съществуват няколко модела, които може да бъдат приложени, например дейности, подходящи за извършване чрез дистанционна работа, икономическо значение, работа на смени и др. Не трябва цялото население да се връща едновременно по работните си места.

- Събиранията на хора следва постепенно да бъдат разрешени, като се вземат предвид особеностите на различните видове дейности, като например: училища и университети; стопанска дейност (продажби на дребно), с евентуално степенуване; мерки във връзка със социалните дейности (ресторанти, кафенета), с евентуално степенуване; масови събития. Усилията за предотвратяване на разпространението на вируса следва да продължат, като се провеждат кампании за повишаване на осведомеността с цел насърчаване на населението да поддържа въведените добри практики за засилена хигиена и социалното дистанциране.

- Ефектът от мерките следва да се наблюдава непрекъснато и да се развие готовност за връщане към по-строги противоепидемични мерки, ако е необходимо.

Постепенната отмяна на противоепидемичните мерки следва да бъде съпътствана от стратегическо планиране на възстановяването с цел съживяване на икономиката и продължаване на курса към устойчив растеж. Това включва създаване на условия за двойния преход към по-екологично и цифрово общество и извличане на всички поуки от настоящата криза във връзка с готовността и устойчивостта на ЕС. За тази цел Комисията ще разработи план за възстановяване въз основа на преработено предложение за следващия дългосрочен бюджет на ЕС (многогодишната финансова рамка) и на актуализираната работна програма на Комисията за 2020 г.

Още по темата